Zlínský soud neobnoví řízení v případu vraždy ve Slopném. Odsouzení nesplnili podmínky
Krajský soud ve Zlíně zamítl návrh na obnovu řízení v případu brutální vraždy seniora ve Slopném na Zlínsku z roku 2011. V minulosti za ni byli odsouzeni Maroš Straňák ze Slovenska a Čech David Šimon, odpykávají si tresty 24,5 a 20,5 roku vězení. Návrh na obnovu řízení podali oba. Obnovy řízení se Straňák se Šimonem v uplynulých letech domáhali několikrát, avšak taktéž bez úspěchu. Vinu dlouhodobě popírají.
V červnu při závěrečných návrzích Straňák před soudem zopakoval, že vraždu nespáchal. Účast na vraždě znovu odmítl i Šimon, řekl, že s ní nemá vůbec nic společného. Obhajoba žádala, aby soud v případu zrušil předchozí rozsudky krajského a vrchního soudu a rozhodnutí na ně navazující, povolil obnovu řízení a vrátil věc státnímu zástupci k došetření.
Moldavan je podezřelý z vraždy devítileté Ukrajinky u Drážďan. V centru Prahy ho dopadla česká policie
Číst článek
Tvrdí, že některé důkazy, na základě nichž byli Straňák se Šimonem v minulosti odsouzeni, se podařilo vyvrátit a navíc se objevily důkazy nové, které svědčí o jejich nevině. Obžaloba s tím nesouhlasí. Nezjistily se podle ní žádné nové skutečnosti, které by odůvodňovaly obnovení řízení.
Justice v minulosti uznala oba muže vinnými při zohlednění pachových stop nalezených na místě činu. Byly i na těle zavražděného. K usvědčení Straňáka se Šimonem přispěl také svědek Milan Rakaš. Tvrdil, že se mu Straňák ve vazbě svěřil s účastí na loupežném přepadení, které skončilo vraždou.
Důležitá je i výpověď Rakašova bratrance Ludvíka Mencla, dříve se jmenoval Ludvík Rakaš. U soudu řekl, že se mu Straňák ve vazbě k vraždě přiznal. Okolnosti, za jakých se tak stalo, si ale nepamatoval. Obhajoba však oba svědky považuje za nedůvěryhodné. Straňák označil Rakašovu i Menclovu výpověď jako nepravdivou.
Nesrovnalosti v případu
Případem se před nedávnem zabývaly reportérky serveru Seznam Zprávy, které poukázaly na některé nesrovnalosti. Mencl, který byl v minulosti odsouzený za podvod, novinářkám tvrdil, že se mu Straňák k vraždě nepřiznal a čin popíral. Řekl jim, že dostal nabídku nižšího trestu, pokud bude v případu vypovídat. Letos v březnu však Mencl u soudu uvedl, že reportérkám lhal.
V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její manžel, píšou místní média
Číst článek
V případě Rakaše novinářky tvrdí, že mu soud v minulosti krátce před jeho svědectvím proti Straňákovi ze zdravotních důvodů přerušil trest vězení, který si odpykával za investiční podvod. Do vězení se poté nevrátil. Rakaš ale odmítl, že by propuštění mohlo být odměnou za jeho předchozí svědeckou výpověď. Uvedl, že má přetrvávající zdravotní potíže.
Podle dosud pravomocného rozsudku oba pachatelé napadli sedmasedmdesátiletého muže v jeho domě v září 2011. Útočníci seniora surově bili po celém těle, škrtili ho a kopali. Podle znalců mu zasadili desítky ran. Zraněním na místě podlehl. Pachatelé si z domu odnesli asi 3000 korun a šperky za 14 000 korun.
Případ měl komplikovaný vývoj. Krajský soud nejprve dvojici zprostil obžaloby pro nedostatek důkazů, z podnětu vrchního soudu však nakonec poslal pachatele do vězení. Objevily se totiž nové důkazy v podobě výpovědí spoluvězňů, právě bratranců Rakašových.
Policie měla při objasňování vraždy ztížené podmínky. Mrtvého seniora s rozbitou hlavou našli příbuzní, kteří si mysleli, že upadl a zranil se sám. Násilnou smrt odhalila až pitva. V té době však už rodina stopy na místě činu uklidila.