Plošné testování provázely i hádky a chaos ve frontách. Praha naplnila denní kapacitu za 15 minut
Čtvrteční start plošného testování kvůli koronaviru doprovázely na některých místech šarvátky a chaos. Lidé se v dlouhých frontách dohadovali kvůli předbíhání nebo nedostatečným rozestupům. Denní kapacity testovacích míst v Praze a Brně se navíc rychle naplnily, takže část zájemců přišla zbytečně. Někteří pak mluvili o kolapsu systému.
Lidé na Moravském náměstí v centru Brna čekali u odběrových stanů již před sedmou hodinou ranní. Ještě před začátkem v osm hodin se na místě vytvořila fronta a příchozí nevěděli, kde přesně končí a kam se zařadit.
Od osmi do deseti hodin bylo testování vyhrazeno jen pro lidi starší 60 let. Někteří se proto také dohadovali právě kvůli věku.
Testy na plošné testování jsou certifikované v Belgii. Spekuluje se o jejich validitě, říká lékař Šedo
Číst článek
Zájemci pak mnohdy nestáli v povinných dvoumetrových rozestupech. „Lidé tu na sebe pokřikují, že ostatní v chumlu nedodržují dvoumetrové odstupy,“ hlásil ráno z Brna reportér Českého rozhlasu Tomáš Kremr.
Situaci pak museli dopoledne uklidňovat vojenští a městští policisté, kteří lidi v řadách usměrňovali. Strážníci je například přes megafon vyzývali, aby dodržovali dvoumetrové rozestupy, a snažili se, aby lidé vytvořili frontu.
Strážníci ale na místě nikoho nepokutovali. „Nenastala tam žádná situace, kterou by bylo možno hodnotit jako přestupek. Bylo to spíše emočně napjaté,“ popsal pro iROZHLAS.cz mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem.
Situace byla podle něj podobná také na druhém brněnském testovacím místě u kampusu v Bohunicích. Na obě místa v Brně byli vysláni čtyři strážníci. A hlídky budou na pořádek na obou místech dohlížet podle Ghanema až do konce testování.
Za hodinu stihnou v každém stanu odebrat vzorky zhruba 30 až 40 lidem. Denní kapacita se pak v Brně ani ne po třech hodinách od otevření naplnila. Lidi, kteří teď stojí na konci front, zřejmě stihnou lékaři otestovat až večer.
Zájemci už by proto neměli ve čtvrtek chodit na testování kolektivní imunity do stanů na Moravském náměstí ani u kampusu v Brně, nedostanou se na řadu. Mohou přijít jiný den, testovat se bude ještě týden.
Organizátoři již jednají o vybudování koridorů a zváží i rezervační systém, což by mělo pomoct vyřešit komplikace způsobené velkým počtem lidí. „Ústav zdravotnických informací a statistiky slibuje, že v pátek bude vše lépe zorganizované,“ dodal reportér Kremr.
Fronty v Praze
V Praze se denní kapacita naplnila ještě rychleji, a to po zhruba čtvrt hodině od otevření. Testovací místa v Praze proto budou od pátku rozdávat pořadová čísla.
Unikátní studie v Česku, řekl ministr Vojtěch o plošném testování. Bude se týkat až 27 tisíc lidí
Číst článek
„Zájem předčil veškerá naše očekávání. Lidé by měli zvážit, jestli nedorazit později. Budeme pokračovat ještě dalších sedm či osm dní a budeme pravidelně informovat o tom, jaké věkové skupiny jsou naplněny,“ řekl děkan 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Aleksi Šedo.
Pražská centra umístěná v Zítkových sadech, Kateřinské zahradě a na náměstí Míru v Praze 2 otevřela v 10.00 ráno, první lidé u nich čekali ale už před osmou hodinou.
V Kateřinské zahradě testují do 15.00 seniory, poté do 20.00 je místo vyhrazené pro testování dětí. Ve frontě mezi lidmi docházelo dopoledne ke slovním konfliktům. A někteří zájemci si také stěžovali, že nevěděli o možné denní kapacitě odběrových míst.
„Mohli jste říct dopředu, že kapacita je třeba 400 na den, aby sem lidé nechodili. Necháte to sem nacpat. Totální zkolabování našeho systému,“ stěžoval si jeden z mužů před Kateřinskou zahradou.
Strážníci a vojáci v Kateřinské zahradě vysvětlují nově příchozím, že fronta je již uzavřena a nemá smysl čekat, protože na další nedojde řada. Lidé jsou ale mnohdy zklamaní a někteří se je snaží přesvědčit, aby je do fronty přeci jen pustili.
„V Kateřinské zahradě jsou z našeho pohledu odběry organizačně velmi dobře zvládnuty, oproti náměstí Míru, kde trochu vázne komunikace. Je zde odhadem asi 1000 lidí, přitom je reálně možné zvládnout odběr maximálně u 450 lidí,“ popsala pro iROZHLAS.cz mluvčí pražských strážníků Irena Seifertová s tím, že na dohled vyčlenili pro obě místa deset strážníků.
Litoměřice zvládají
V Litoměřicích, kde se rovněž v rámci studie testuje, zatím zvládají odbavit všechny příchozí. Také tady ale měli lidé o testování protilátek na koronavirus obrovský zájem.
Zkoumat kolektivní imunitu začínají vedle Česka i další země. Strategie se různí
Číst článek
Ve frontě před výstavištěm Zahrady Čech, kde se v pavilonu G odebírají vzorky, čekali lidé již hodinu před osmou ranní, kdy testování začalo. První dvě hodiny byly i tady vyhrazeny lidem starším 60 let. Testovat se mají pouze obyvatelé Litoměřic.
Mezi prvními se nechal otestovat pan Jiří, kterému vyšel test negativní. „Mám jistotu, mám volno, tak jsem toho využil,“ řekl pro Český rozhlas Sever.
Plošné testování začne od pátku také v Olomouci, Litovli a Uničově. Celkem chce vláda otestovat až 27 tisíc obyvatel.
Účast je dobrovolná a zdarma. Cílem je zjistit podíl nakažených mezi obyvateli Česka. Výsledky mají být začátkem května. Bližší informace o plošném testování lidé najdou na webu covid-imunita.uzis.cz nebo mohou zavolat na linku 1212.