Policisté a strážníci nemohou pokutovat nenošení roušek. Ke správnímu řízení poslali stovky podnětů
Policie nemůže udělit pokuty za nenošení roušek, podněty předává k řešení správním orgánům, kupříkladu Krajským hygienickým stanicím. Takových podnětů už předala stovky. Jedná se totiž o přestupky proti ochraně veřejného zdraví. Maximální pokuta ve správním řízení činí deset tisíc korun. Kvůli nemožnosti ukládat pokuty proto vláda připravila zákon, který to má policistům umožnit.
„Pokuta na místě je nejrychlejší řízení. Správní orgán to bude řešit třeba za tři čtvrtě roku,“ říká tiskový mluvčí pardubické městské policie Jiří Sejkora. Proto se podle něj strážníci snaží především vysvětlovat a k návrhu na pokutu se uchylují až ve vážných případech.
„Ani když poprvé přistálo letadlo s ochrannými pomůckami na letišti a tlačily se tam stovky zvědavců, tak jsme to neřešili jako vážně přestupky. Jen jsme s megafonem vysvětlovali, že se mají rozejít.“
I samotné řešení přestupků je pro policisty problém. Musí dodržovat dvoumetrový odstup a vyhnout se kontaktu. Proto si jako zlepšovák vymysleli formulář s políčky, které jen zaškrtávají, aby celou proceduru urychlili. „Učíme se za pochodu,“ říká Jiří Sejkora.
Strážníci dobře vědí, že udělovat pokuty za nenošení roušek nemohou. „Často s tím ale souvisí jiný přestupek proti obecní vyhlášce a za ten lze pokutovat,“ říká zástupce ředitele Městské policie v Mladé Boleslavi Ondřej Kubala. „Dělají nepořádek, jsou opilí, neuposlechnou výzvu strážníka.“
V jednom případě už mladoboleslavští strážníci přivolali k pětičlenné skupině cizinců mobilní jednotku ze Správního oddělení magistrátu a ta na místě přestupek vyřešila a udělila dvěma cizincům na místě pokutu deset tisíc korun.
„Další tři cizinci nesouhlasili, a proto správní orgán uložil každému písemným příkazem pokutu v maximální výši 20 tisíc korun,“ doplnil Kubala.
„Jakékoliv informace o tom, že policie pokutuje za roušky, jsou nepřesné. Pouze předává podnět k správnímu orgánu,“ říká tiskový mluvčí městské policie Brno Jakub Ghanem.
Policejní prezident: Koledování budeme řešit jako přestupek, za schůzku v Lánech možná padnou pokuty
Číst článek
Podle něj brněnští strážníci upozornili na nenošení roušek několik tisíc lidí a ke správnímu řízení poslali stovku případů. „Zpravidla se jednalo o osoby, které cíleně a zcela vědomě nezakryly svůj obličej, popřípadě se shlukovaly.“
V Praze Městská policie upozornila na porušení zákona o veřejném zdraví téměř deset tisíc lidí a ke správnímu orgánu odeslala 303 podnětů k udělení pokuty. Kvůli tomu, že ani městská policie ani policie České republiky nemůže za nenošení roušek a shlukování většího počtu osob udělovat pokuty na místě, schválila vláda 1. dubna nový zákon a hned druhý den ho předložila poslancům. Ten umožní policistům a strážníkům udělit pokutu do výše deset tisíc korun.
V důvodové zprávě se píše, že pravomoc policie je vázána výlučně na opatření související s nemocí covid-19 a proto se vláda rozhodla navrhnout zvláštní zákon. „Vymáhání pokut musí být efektivní,“ vysvětlil návrh ministr vnitra Jan Hamáček z ČSSD.