‚Naši zaměstnanci jsou ve styku s turisty z celého světa.‘ Hrad kvůli koronaviru nakoupil stovky masek

Pražský hrad kvůli šíření nákazy koronavirem nakoupil pro své zaměstnance stovky ochranných masek. Část z nich je určena také pro Kancelář prezidenta republiky. Za ochranné pomůcky zaplatila hradní správa přes milion korun, jak vyplývá z registru smluv. S nedostatkem ochranných pomůcek se nyní potýkají zdravotníci, vláda jejich volný prodej proto v úterý zakázala. Mimořádné opatření se však netýká státních úřadů.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražský hrad ročně navštíví přes dva miliony turistů

Pražský hrad ročně navštíví přes dva miliony turistů | Zdroj: Profimedia

„Masky byly pořízeny jednak kvůli ochraně před koronavirem, jednak pro pracovníky, kteří dohlížejí na odstraňování azbestu ve Španělském sále,“ uvedl pro iROZHLAS.cz David Šebek, mluvčí Správy Pražského hradu, která ochranné pomůcky zajistila.

Česko hlásí čtyři nové případy koronaviru, nakažených je nyní 12 lidí

Číst článek

Hradní správa tak chce – vzhledem k šíření nákazy novým typem koronaviru ve světě i u nás – chránit své zaměstnance před návštěvníky areálu v centru metropole. Na Pražský hrad ročně zavítá přes dva miliony lidí. „Co se koronaviru týče, na Pražském hradě pracuje přes 400 zaměstnanců, z nich téměř polovina je v každodenním styku s turisty z celého světa,“ pokračoval Šebek.

Část dodávky je podle něj určena také pro Kancelář prezidenta republiky. „Jako zaměstnavatel jsme povinni zaměstnancům zajistit pomůcky pro jejich bezpečnost a ochranu zdraví a za tímto účelem jsme pomůcky pořídili,“ doplnil mluvčí.

Hrad si podle zveřejněné faktury minulý čtvrtek objednal 695 kusů masek, jedna vyjde na 590 korun. K tomu od firmy Nanologix ze severních Čech nakoupil také 773 kusů filtrů. Celkem za ochranné pomůcky zaplatil skoro 1,2 milionu korun.

Masky vyrobené ze silikonu jsou podle webu výrobce určeny především pro zdravotníky a splňují tak ty „nepřísnější požadavky“. Stejný typ roušek – ovšem poloviční množství za půl milionu korun – si v uplynulých dnech objednala také nemocnice v Jihlavě, speciální masky s filtrem nakoupili za 300 tisíc dále brněnští strážníci.

Ochranná maska společnosti Nanologix | Zdroj: Repro Nanologix

Zákaz prodeje

Vládní kabinet v úterý volný prodej ochranných pomůcek třídy FFP3 zakázal. Důvodem je jejich nedostatek ve zdravotnických zařízení. „Cílem je zajistit dostatek respirátorů pro lékaře v nemocnicích, lékaře v terénu, sestry, lékárníky, hygieniky, záchranáře, policisty, hasiče či armádu, a zamezit tak šíření tohoto onemocnění a udržet v případě vypuknutí epidemie bezproblémový chod kritických složek státu,“ uvedlo ministerstvo v tiskové zprávě.

Mimořádné opatření zveřejnil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) také na svém twitteru:

Premiér Andrej Babiš (ANO) během úterní tiskové konference také prohlásil, že kabinet zjišťuje, jaké množství ochranných prostředků lékaři a nemocnice kvůli koronaviru potřebují, a bude centralizovat jejich nákupy u českých výrobců.

Předseda vlády rovněž varoval před spekulanty, kteří prodávají předražené roušky a respirátory. „Je tady plno spekulantů, já bych poprosil lidi, ty roušky a respirátory potřebují lékaři, zubaři, nemocnice. Občané to nepotřebují. Je tady plno spekulantů, kteří toho zneužívají,“ řekl Babiš.

3:24

Obchodníci s panikou. Respirátor proti koronaviru prodávají i za pět tisíc korun

Číst článek

Na některé z těchto prodejců upozornil ve středu Radiožurnál. „Tak si je lidé měli koupit předem. Každý se má starat o sebe,“ řekla mu žena, která si na inzertním webu říká VKubeckova. Respirátor prodává za 5000 korun. Více o obchodu s panikou si můžete přečíst ZDE.

Koronavirus se šíří od loňského prosince z Číny. Na světě je zhruba 100 tisíc nakažených a několik tisíc lidí už zemřelo. Případy onemocnění se už objevily v desítkách zemí. V Evropě je zatím nejvíce zasažena Itálie.

V Česku zůstává osm potvrzených případů nákazy novým typem koronaviru. K pěti případům přibyly ve středu další tři. Jde o dva příbuzné ženy z Děčína, u které se nákaza potvrdila dříve, a ženu z Prahy 6, kterou nejprve testovala soukromá laboratoř.

Všech osm nakažených pobývalo na severu Itálie, která je po Číně a Jižní Koreji třetím největším ohniskem nemoci. Hospitalizovaní jsou v pražské Nemocnici Na Bulovce a ústecké Masarykově nemocnici.

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme