Spor lékařů kvůli koronaviru. ‚Přestaňte děsit lidi,‘ žádají Pirk a další. ‚Raději mlčte,‘ zní z první linie

Mezi českými lékaři se v posledních dnech rozhořel spor kvůli koronaviru. Na jedné straně kardiochirurg Jan Pirk, psychiatr Radkin Honzák či šéf stomatologů Roman Šmucler žádají, aby vláda přestala lidi děsit. Proti nim ale stojí lékaři z první linie, kteří jim vzkazují: mlčte. A od kritiky se distancují i děkani lékařských fakult. Ministr zdravotnictví Roman Prymula pak Pirkovi a spol vzkazuje, že nikdo z nich epidemiologii nerozumí.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mezi českými lékaři se v posledních dnech rozhořel spor kvůli koronaviru. Vlevo kardiochirurg Jan Pirk, vpravo ministr zdravotnictví Roman Prymula za ANO

Mezi českými lékaři se v posledních dnech rozhořel spor kvůli koronaviru. Vlevo kardiochirurg Jan Pirk, vpravo ministr zdravotnictví Roman Prymula za ANO | Foto: Věra Luptáková, Český rozhlas/ Maxim Shemetov, Reuters/ Michaela Danelová, Český rozhlas | Zdroj: Koláž iROZHLAS

„Mnohem větší nebezpečí ohrožení celkového zdraví lidu vidíme v drastických vládních opatřeních, než v nemoci covid jako takové,“ stojí v petici ze začátku října, pod kterou jsou podepsaní mimo jiné kardiochirurg Jan Pirk, psychiatr Radkin Honzák či šéf stomatologů Roman Šmucler.

Petice lékařů

Ladislav Fiala - předseda České lékařské homeopatické společnosti
Radkin Honzák - psychiatr
Jan Hnízdil - internista
Kateřina Lucká - homeopatička
David Petrásek - bioanalytik
Jan Pirk - kardiochirurg
Roman Šmucler - prezident České stomatologické komory
Jiří Urbánek - byznysový poradce
Ivan Vondřich - homeopat

Tito lékaři vyzývají vládu, aby přestala děsit obyvatelstvo počtem nakažených, upustila od dalších opatření a přehodnotila plošné povinné nošení roušek. „Vraťme život do normálních kolejí,“ dodávají signatáři. A jejich petici podepsalo za šest dní přes 51 tisíc lidí.

Ministr zdravotnictví Roman Prymula za ANO uvedl, že je znepokojen naprosto nezodpovědným přístupem signatářů. „Nikdo z nich nerozumí epidemiologii a překvapivě nechápe ani základní fakta. Za poslední měsíc počet zemřelých denně desetkrát vzrostl ze 2 na 20,“ varoval ministr na twitteru.

Kdyby vláda nic nedělala, hrozilo by podle Prymuly, že bude příští měsíc umírat 200 lidí denně a to jen podle příznivého scénáře. „To snad přece nikdo z nás nechce,“ doplnil.

‚Raději mlčte‘

Proti kritice opatření se v úterý postavili také lékaři z první linie, kteří se starají o pacienty s koronavirem. Vyzvali odborníky z různých oblastí medicíny, kteří jsou ohledně infekčních nemocí pouze poučenými laiky s vyhraněným názorem:

Lékaři z první linie

Hynek Bartoš
vedoucí lékař JIP na infekčním oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem
Jiří Sagan
vedoucí lékař JIP na klinika infekčního lékařství ve Fakultní nemocnici Ostrava
Aleš Chrdle
primář infekčního oddělení Nemocnice České Budějovice

„Prosíme, raději mlčte! Pokud mlčet nedokážete, přijďte před svým mediálním výstupem na jednu pracovní směnu na covidovou jednotku, uvítáme vaši pomoc.“

A zároveň varovali před šířením koronaviru. „Nepřítel se po jarním taktickém ústupu, ke kterému ho donutil razantní přístup vlády a odpovědné chování většiny společnosti, vrátil s větší silou než předtím,“ uvedli tito lékaři.

„Nebojte se! Respektujte ale, že covid-19 je zákeřný protivník,“ dodali. A od petice se v úterý distancovala také Asociace děkanů lékařských fakult.

Vladimír Komárek, děkan 2. LF UK, předseda ADLF
Martin Vokurka, děkan 1. LF UK
Petr Widimský, děkan 3. LF UK
Jiří Manďák, děkan LF UK v Hradci Králové
Jindřich Fínek, děkan LF UK v Plzni
Martin Repko, děkan LF MUNI
Josef Zadražil, děkan LF UPOL

Podepsaných sedm děkanů upozornilo, že signatáři petice nejsou odborníky v oblasti epidemiologie či infektologie. „Neuvážené zrušení všech opatření by vedlo v konečném důsledku k nárůstu úmrtí a k destabilizaci zdravotní péče,“ varovali děkani.

Podobné veřejné výzvy navíc podle nich mohou vést k odmítání protiepidemických opatření, a následně tak k omezením ještě drastičtějším.

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme