Česko má za úterý 9558 případů koronaviru. Celkem se dosud nakazilo přes 900 tisíc lidí
Koronavirem se v Česku od začátku epidemie nakazilo přes 900 tisíc lidí. V úterý přibylo do statistik 9558 nových případů, o 1239 méně než před týdnem. Index protiepidemického systému ve středu po třech dnech stagnace stoupl ze 70 na 73 bodů. Důvodem zhoršení indexu je nárůst reprodukčního čísla, které udává, kolik lidí průměrně nakazí jeden pozitivně testovaný. V pondělí mělo hodnotu 0,76, v úterý stouplo na 0,82.
Z 800 tisíc na 900 tisíc vzrostl počet potvrzených případů za 13 dní. Bylo to o tři dny později než u předchozího nárůstu o 100 tisíc případů.
Přibližně 85 procent z více než 909 tisíc dosud infikovaných v Česku se už uzdravilo. S covidem zemřelo v Česku od začátku epidemie 14 820 lidí. Od začátku roku počet úmrtí stoupl o 2923 případů, a do konce měsíce tak pravděpodobně překoná prosincových 3352 úmrtí. Nejvíc lidí s prokázaným covidem zemřelo za jeden měsíc v Česku v listopadu, a to 4951.
Jehly a stříkačky expres. Ministerstvo zdravotnictví si za rychlejší dodávku z Číny připlatí tři miliony
Číst článek
Aktuálně nemocných je 126 561. Počet hospitalizovaných s novým koronavirem v úterý klesl na 6608 případů z pondělních téměř 7000. V těžkém stavu je zhruba 1100 pacientů s covidem.
Laboratoře v Česku provedly v úterý přes 30 tisíc PCR testů na nový typ koronaviru. Méně přesných, ale rychlejších antigenních testů bylo 17 737. Pozitivní byla třetina zkoumaných vzorků, což je nejvyšší podíl od 9. ledna. Sedmidenní průměr je 29 procent pozitivních vzorků.
Regionem, který je novým koronavirem nejvíce zasažený, zůstává Trutnovsko, kde za posledních sedm dní evidují 1075 nakažených na 100 tisíc obyvatel. Následuje Chebsko s 957 případy na 100 tisíc obyvatel.
Naopak nejlépe jsou na tom okresy Chomutov a Teplice, kde v uplynulém týdnu přibylo 219, respektive 236 nakažených na 100 tisíc obyvatel.
Reprodukční číslo se na začátku ledna dostalo na hodnotu 1,45, poté začalo klesat až na nedělních 0,68. Od té doby mírně roste. Na stejné či vyšší hodnotě jako toto úterý bylo reprodukční číslo naposledy minulou středu.
„V pondělí bylo provedeno větší množství testů, a tím pádem vyšlo více pozitivních, a tím pádem narůstá reprodukční číslo,“ uvedla ve středu pro Radiožurnál hlavní hygienička Jarmila Rážová.
Index PES sleduje kromě reprodukčního čísla také průměr nakažených na 100 tisíc obyvatel za poslední dva týdny a čtrnáctidenní průměr nakažených mezi seniory.
Čtvrtým hodnoceným kritériem je podíl hospitalizovaných s covidem, u kterých se nákaza prokázala až v nemocnici. S výjimkou reprodukčního čísla se zbylé tři ukazatele v úterý oproti pondělku zlepšily.
Opatření proti koronaviru v Česku, která se indexem řídí, nyní odpovídají nejpřísnějšímu pátému stupni. O aktuální epidemické situaci či očkování proti covidu-19 bude ve středu jednat Ústřední krizový štáb.
Průzkum: Ochota k očkování v Česku stoupla, vakcínu chce 46 procent lidí
Číst článek
Předseda štábu a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) v pondělí řekl, že epidemii pomohla zpomalit opatření z konce prosince, nevidí však zatím důvod k rozvolňování.
Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v pondělí uvedl, že pro přechod na čtvrtý stupeň by nemělo být v nemocnicích víc než 3000 lidí. Podle posledních dostupných údajů je v současnosti hospitalizovaných 6666.
Od 27. prosince se v Česku očkuje proti novému typu koronaviru. Přednost mají zdravotníci a senioři. Ve středu se proti nemoci covid-19 nechá naočkovat prezident Miloš Zeman. Očkování absolvuje v Ústřední vojenské nemocnici v Praze, kde má zároveň v plánu celkovou preventivní zdravotní prohlídku.