„Opatření máme nastavená na úrovni krajských hygienických stanic, v sociálních i školských zařízení. A nejsou argumenty k tomu, abychom systém museli přenastavovat,“ myslí si Matyáš Fošum.
Pouliční protesty jsou v Číně výjimečné. Nespokojenost tak lidé dávají mnohem častěji najevo na sociálních sítích, kde se jejich kritická vyjádření snaží cenzoři režimu okamžitě mazat.
Snížilo se rovněž incidenční číslo, k pátku činilo 139. Nejnižší, 96, je v Karlovarském kraji. Nejhorší situace je v hlavním městě a Královéhradeckém kraji.
Podle biologa Omara Šerého je v Česku výrazně více nakažených, než kolik ukazují statistiky. Odhaduje, že v zemi je asi 120 000 lidí s nemocí covid-19, z toho je polovina bez příznaků.
Denní počty nakažených v mezitýdenním srovnání rostou až na několik výjimek o víkendu a nyní ve svátek od začátku září. Horší situaci odborníci očekávají v dalších měsících.
V sobotu počet nově nakažených po téměř dvou týdnech poprvé klesl v mezitýdením srovnání. Počet hospitalizovaných i počet pacientů v kritickém stavu zůstává přibližně stabilní.
Nárůst množství nakažených koronavirem zrychloval i téměř celý minulý týden. Pouze v sobotu a neděli šíření nákazy nakrátko zpomalilo, ale v tomto týdnu od pondělí znovu epidemie vytrvale zrychluje.
Ubylo také hospitalizací a dál klesá takzvané incidenční číslo. Zároveň se ale snižuje zájem o testy a v mezitýdenním srovnání vzrostl počet lidí, kteří s covidem zemřeli.
„Zatím nevidíme, že by šíření takzvané letní vlny mělo nějaký dramatický zdravotní dopad,“ uklidňuje ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.
S ústupem epidemie klesá rovněž zájem o testy. Laboratoře jich v neděli provedly asi 3000, o 1600 méně než před týdnem. Výrazně se snížila také jejich pozitivita, a to u všech třech typů testů.
Hospitalizovaných s koronavirem ubývá přibližně od poloviny února, kdy jich bylo přes čtyři tisíce. V sobotu vyžadovalo péči lékařů v nemocnicích 380 pacientů, z toho 19 bylo ve vážném stavu.
Počet lidí, kteří s covidem-19 skončili v nemocnici, se za uplynulý týden snížil o 46 procent na 467. Z toho 24 lidí je ve vážném stavu, zatímco předchozí čtvrtek bylo těžce nemocných 34.
V nemocnicích je 606 lidí s covidem, z toho 32 ve vážném stavu. V mezitýdenním srovnání klesl počet hospitalizovaných o více než třetinu. Před týdnem vyžadovalo nemocniční péči 963 lidí s covidem.
V nemocnicích bylo v pondělí 615 pacientů s laboratorně prokázaným covidem. Stav 30 z nich byl těžký. Oproti neděli stoupl počet hospitalizací o 26. V mezitýdenním srovnání ale ubylo 332 pacientů.
Dál ubývá lidí s covidem v nemocnicích, kterých je nyní přes 800. Snižuje se také incidence. Na 100 tisíc obyvatel připadá v uplynulých sedmi dnech 104 nakažených, minulý čtvrtek to bylo 123.
Ubývá i pacientů s onemocněním covid-19 v nemocnicích, ve středu jich statistiky ministerstva zdravotnictví evidovali 857, před týdnem vyžadovalo nemocniční péči asi o 260 nakažených víc.
Klesl počet lidí, kteří jsou s covidem v nemocnicích. Lékaři se starají o 886 pacientů, což je ve srovnání s úterým po Velikonocích pokles o zhruba 300. Přes 40 nakažených zůstává ve vážném stavu.
V nemocnicích bylo v poslední den minulého týdne 706 pacientů s pozitivním testem na nový typ koronaviru, z toho 47 případů lékaři hodnotili jako těžké.
Pokles nových případů koronaviru činí oproti minulému týdnu téměř 1800 pozitivních testů. Lidé už nemusí mít zakrytá ústa respirátorem v hromadné dopravě.