Korespondenční volba slouží k vyrábění voličů konkrétních stran, tvrdí Koten z SPD

  • Poslanci na mimořádné schůzi odstartovali několikadenní debatu o korespondenční volbě. Pětikoalice chce prosadit, aby Češi v zahraničí mohli své hlasy zasílat poštou.
  • Opoziční ANO a SPD jsou ostře proti. Mluví o možném ohrožení tajné volby. Netají se tím, že při jednání chystají obstrukce.
  • Pokud návrh projde, mohli by Češi v zahraničí korespondenční volbu poprvé využít příští rok ve volbách do Sněmovny. Od roku 2026 by tak mohli hlasovat také v prezidentských a evropských volbách.

Sledovali jsme online Praha (Aktualizováno: 0:04 18. 1. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jednání o korespondenční volbě označil premiér Petr Fiala z ODS za velký politický zápas. „Uděláme vše pro to, abychom ji schválili. Uděláme to proto, že je to správné,“ ujistil ve středu na sociální síti X.

K řečnickému pultíku ji pak přišel hájit ministr vnitra Vít Rakušan ze STAN: „Není to revoluce volebního systému, je to evoluce a zdravý vývoj.“ Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) vidí v korespondenční volbě ulehčení výkonu jednoho z občanských práv. „Lidé tu nejsou pro stát, stát je tu pro lidi,“ poznamenala.

A odmítla, že by prezidentské volby v Rakousku před lety poznamenala právě korespondenční volba. Problémem podle ní bylo, že komise otevřely obálky dříve, než měly. A zmínila také Spojené státy. „Spojovat korespondenční volbu s útokem na Kapitol by bylo demagogické,“ upozornila.

Podle šéfa pirátských poslanců Jakuba Michálka je těžko představitelné, že Česko je na tom hůře než Slovensko. „Slovák může v Česku hlasovat ve slovenských volbách korespondenční volbou poštou. Zatímco Čech na Slovensku v českých volbách nemůže,“ porovnal obě země.

Babišův vzkaz Čechům

Z opozice vystoupil jako první předseda ANO Andrej Babiš, který si k řečnickému pultíku přinesl vodu a štos papírů. Jeho projev trval bezmála čtyři hodiny. Korespondenční volbě se ale věnoval pouze v úvodu a závěru svého vystoupení. Zmínil třeba, že Češi v zahraničí by podle něj měli jezdit volit domů.

Volby poštou budou ‚maso ve Sněmovně‘. Bez Ústavního soudu se neobejdeme a je to správně, míní Šídlo

Číst článek

„Svobodné volby jsou svátek demokracie a hrdí Češi, co jsou v zahraničí, by měli přijít sem osobně, ani ne na ambasádu. Vytváří se atmosféra, že nemohou volit, ale mohou volit. Ale měli by přijít volit domů, kde se narodili,“ prohlásil Babiš.

Reagoval také na slova koaličních poslanců, kteří mu připomínali, že také ANO bylo dříve pro korespondenční volbu. Stojí to v programovém prohlášení Babišovy vlády z ledna 2018. „Jak říkal prezident Miloš Zeman, jen blbec nemění názor,“ ohradil se expremiér.

„Korespondenční volba přináší řadu pochybností,“ upozornil Babiš. „Argumenty proti jsou trojího charakteru – zabezpečení, transparentnost a ústavnost,“ vyjmenoval. Vysvětlení pro tuto volbu je, že se chcete udržet u moci nebo ve veřejných funkcích. Je to pokus o manipulaci s volebním systémem ve prospěch vládních stran,“ kritizoval Babiš vládu.

Předseda poslanců ODS Marek Benda odhaduje, že středeční jednací den by mohl končit o půlnoci či hodinu po ní. Podle šéfky poslanců ANO Aleny Schillerové bude platit druhá varianta. Debata o volbě poštou zabere pravděpodobně i čtvrtek a pátek.

Text pokračuje pod online reportáží. Na konci jsou přehledně argumenty pro a proti.

Češi v zahraničí mohou nyní hlasovat na velvyslanectvích. Zastánci korespondenční volby ale poukazují na to, že je to pro mnohé voliče časově i finančně nákladné. Pokud by návrh prošel, čekala by je místo někdy několikahodinového dojíždění jen cesta s hlasovacím lístkem v obálce na nejbližší poštu.

K hlasování by poštu mohlo využít několik set tisíc Čechů, kteří v cizině žijí trvale nebo tam odjeli za prací či studiem.

Kritici z opozice naopak varují před možným ohrožením demokracie. Zavedením korespondenční volby chce podle šéfa SPD Tomia Okamury vládní pětikoalice nedemokraticky zvrátit výsledky budoucích voleb.

Vláda dala zelenou korespondenční volbě. Češi v zahraničí by ji mohli využít již v roce 2025

Číst článek

„Navrhovaný způsob korespondenční volby porušuje veškeré klíčové zásady volebního práva zakotvené v české Ústavě, kterými jsou rovnost, přímost a tajnost hlasování probíhajícího bez prostředníka, za plentou a osobně,“ kritizoval návrh ještě před středečním jednáním Okamura. Místopředseda SPD Radim Fiala dodal, že pokud poslanci zákon schválí, hnutí ho napadne u Ústavního soudu.

Zákon podle jednoho z navrhovatelů, ministra vnitra Víta Rakušana ze STAN obsahuje podmínky, které zajistí bezpečnost hlasování. „Korespondenční volbu lze podniknout jenom s využitím písemností dodaných zastupitelským úřadem. Tyto písemnosti se zasílají přímo voliči nebo si je musí sám vyzvednout,“ připomněl Rakušan.

Hnutí ANO a SPD mají u Čechů v zahraničí minimální podporu, což koaliční představitelé uvádějí mezi důvody, proč opozice zavedení korespondenční volby nechce.

„Místo toho, aby pětikoalice řešila skutečné problémy ČR, zoufale hledá nové voliče. A pro jistotu především ty, kteří dlouhodobě nežijí v ČR,“ napsal začátkem ledna první místopředseda ANO Karel Havlíček na sociální síti X.

Nový způsob hlasování

Korespondenční volbu ze zahraničí by podle návrhu mohli využít Češi, kteří budou zapsáni u místně příslušného zastupitelského úřadu do voličského seznamu. Nejpozději 40 dnů před začátkem voleb by úřad požádali o dokumenty k hlasování. A nahlásili adresu, na kterou je chtějí poslat.

Přišly by jim dvě obálky – doručovací a hlasovací – a také identifikační lístek. To, že volí skutečně oni, by stvrdili svým podpisem. Volební lístek by vytiskli z internetu, vložili do hlasovací obálky a poté s identifikačním lístkem v doručovací obálce poslali zpět úřadu.

Česko je jednou ze čtyř zemí Evropské unie, kde není korespondenční volba ze zahraničí povolena. Kromě něj neumožňují zjednodušenou volbu dopisem ze zahraničí v EU ve Francii, Chorvatsku a na Maltě, z dalších evropských zemí také na Islandu. Ve Francii se však dá od roku 2020 volit ze zahraničí přes internet.

Argumenty pro a proti korespondenční volbě

  • Vládní koalice je přesvědčená, že volba bude bezpečná. „Korespondenční volbu lze podniknout jenom s využitím písemností dodaných zastupitelským úřadem. Tyto písemnosti se zasílají přímo voliči nebo si je musí sám vyzvednout,“ připomíná ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).
  • Češi v zahraničí mohou nyní hlasovat na velvyslanectvích. Zastánci korespondenční volby ale poukazují na to, že je to pro mnohé voliče časově i finančně nákladné. Díky schválení návrhu by si mohli cesty do volebních místností ušetřit. 
  • Česko je jednou ze čtyř zemí Evropské unie, kde není korespondenční volba ze zahraničí povolena. Kromě něj neumožňují zjednodušenou volbu dopisem ze zahraničí v EU ve Francii, Chorvatsku a na Maltě.
  • Koalice tvrzení, že návrh je protiústavní, odmítá. „Rovnost v ústavním právu neznamená, že se má se všemi zacházet stejně, ale že se všemi ve stejném postavení se má zacházet stejně,“ argumentuje ústavní právník Marek Antoš.
  • Opozice tvrdí, že návrh je protiústavní. Varuje před možným ohrožením demokracie a mluví o možné kolizi s pravidlem, že volby jsou tajné. Například ústavnímu právníkovi Janu Kudrnovi vadí, že volič nepůjde za plentu jako ve volební místnosti. 
  • Šéf opozičního hnutí SPD Tomio Okamura v rozhovoru pro iROZHLAS vyjářil obavu, že kvůli korepondenční volbě budou v českých volbách hlasovat i lidé, kteří nikdy v Česku nežili, neplatili daně nebo ani nemluví česky. 
  • Podle šéfa hnutí ANO Andreje Babiše vyvolává korespondenční volba mnoho pochybností. Řekl to ve svém projevu ve Sněmovně a jako příklad uvedl třeba volby v Rakousku. V tamních prezidentských volbách 2016 komise předčasně otevřely obálky s hlasy, volba se tak musela opakovat.
  • Návrh podle Okamury porušuje i princip rovnosti. „Občan v ČR má jen jednu možnost volby. Volič v zahraničí má volby dvě na základě tohoto zákona – hlasovat na velvyslanectví či konzulátu nebo korespondenčně. Dochází tak ke zvýhodnění lidí žijící v zahraničí,“ popsal.

ako, jgr, mst, jac, lpa, hof, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme