Koně se v Česku porážejí zřídka. Maso kontrolují veterináři
Koninu jíme v Česku málokdy. Nejčastěji v salámech nebo klobásách, vysvětlují veterináři a reagují tak na aféru se záměnou hovězího masa za koňské.
Koně se v Česku na maso nechovají. Zákazníci se s koninou setkají spíš výjimečně, nejčastěji v salámech a klobásách. Zájem o to vyvolala aféra se záměnou hovězího masa za koňské v některých výrobcích. Právě tu teď řeší celá Evropská unie.
V Česku se mohou dostat na jatka na porážku hlavně zraněná, nemocná a hodně stará zvířata, původně pracovní nebo dostihoví koně. Na jatkách v Česku skončí tak 400 koní ročně.
Největší potravinářská firma přiznala koňské maso ve svých výrobcích
Číst článek
Koňské maso vždycky ho kontroluje veterinář. To potvrzuje Josef Duben ze Státní veterinární správy:
„Přesně a pečlivě sledujeme, jestli neobsahuje rezidua veterinárních léčiv. To všechno musí být uvedeno v průkazu koně. Tolik démonizovaný fenylbutazon, pokud se u koně jednou použije, tak už ho vůbec nelze použít k výživě lidí. A pokud je jakékoli podezření, tak se provede vyšetření.“
Kůň se na jatkách omráčí jateční pistolí do hlavy a pak mu přeříznou krkavici - padá prý přesně na kanálek, kam má odtékat krev. Maso se bourá podobně jako hovězí.
Ochránci zvířat upozorňují třeba na to, že koně trpí zbytečně dlouhým převážením na jatka.
Konina se ale v Česku moc nejí. Ale oblíbenou pochoutkou je třeba v jižní Americe, kde se koně chovají na maso.
Podle šéfkuchaře Romana Pauluse se konina připravuje podobně jako hovězí:
„Je to takové tmavé maso. Koně jsou zvyklí se hodně hýbat, a proto je maso relativně tuhé. Hodí se proto k dušení, což je taková dlouhá příprava.“
Roman Paulus také připomněl také známou specialitu - koňská líčka na červeném víně.
Evropou dál otřásá aféra s koninou. V řadě zemí je přitom populárním pokrmem
Číst článek