Komplikuje se vydání Nováka do Česka? Exsenátor si najal německé advokátní eso
- Alexandr Novák stíhaný v kauze ROP si jako obhájce najal jednoho z nejznámějších německých expertů na extradice a ekonomické trestné činy.
- jeho vydání do Česka se může zkomplikovat.
- bývalý senátor neopustil USA dobrovolně.
- země ho vyhostila kvůli tomu, že zatajil podmínku v České republice.
Alexandr Novák dělá vše pro to, aby se vyhnul vydání z Německa do Česka a unikl tak stíhání v dotační kauze na severu Čech. Bývalý politik, v současnosti občan Německa, si najal jedno z největších německých advokátních es na problematiku extradic (vydávání stíhané osoby jinému státu k potrestání, pozn. red.), univerzitního profesora Heiko Ahlbrechta.
"Je jedním z několika málo německých expertů v oblasti extradičního práva a problematiky vzájemné právní pomoci," píše se na stránkách düsseldorfské advokátní kanceláře Wessing&Partner, v níž Ahlbrecht působí.
Chlubí se řadou ocenění
Novákův nový advokát se také specializuje na obhajobu jedinců a společností v ekonomických, často mezinárodních kauzách. Problematiku zároveň přednáší na hannoverské univerzitě. Na webu se chlubí řadou německých a evropských právnických cen.
Blížící se soud k Novákově vydání ale rozebírat nechtěl. "Německý zákon o advokacii mi neumožňuje odpovědět na vaše otázky a domněnky," reagoval Ahlbrecht na otázky serveru iROZHLAS.cz. A mlčí také exsenátorův bývalý obhájce Michael Kis, který v kauze ROP zastupuje podnikatele Daniela Ježka. "Jestli chcete komentář od profesora Ahlbrechta, zavolejte profesoru Ahlbrechtovi, já pana Nováka nezastupuji," uvedl pouze.
Novákovi hrozí 13 let
Jednašedesátiletý bývalý politik hraje o hodně. V Česku mu za šest trestných činů v čele s poškozením finančních zájmů Evropské unie, účasti na organizované zločinecké skupině či organizováním podplacení hrozí až 13 let. Angažmá kapacity na vydávání však zcela jistě zkomplikuje cestu k jeho vydání a případnému potrestání, jak upozorňuje advokát Václav Vlk. "Samozřejmě, že ano. Co je lepší? Mít na operaci super špičkového chirurga nebo pana Vomáčku?" připodobnil.
Pražské vrchní státní zastupitelství nechtělo možné komplikace komentovat. "Mohu pouze zopakovat, že s ohledem na probíhající trestní řízení postup orgánů činných v trestním řízení blíže nekomentuji. V obecné rovině mohu doplnit, že orgány činné v trestním řízení činí kroky tak, aby byl naplněn účel trestního řízení," dozorující státní zástupce Tomáš Minx.
Pro Nováka si loni v prosinci společně s dalšími 23 lidmi přišla policie kvůli manipulování dotacemi v Ústeckém a Karlovarském kraji. On společně s Ježkem podle ní vedli důmyslný propletenec politiků, úředníků a podnikatelů, kvůli němuž končily evropské stamiliony u spřátelených firem.
Na rozdíl od ostatních si však někdejší senátor tehdy obvinění nevyslechl. Jak totiž tvrdil jeho někdejší advokát Kis, Novák pracovně pobýval ve Spojených státech, odkud se podle něj do konce roku se nemohl vrátit.
Zadrželi ho na Štědrý den
Na Štědrý den však bývalého politika na základě evropského zatykače na letišti ve Frankfurtu zadržela německá policie. Do Evropy přiletěl z Los Angeles. Později se ukázalo, původně mířil na Nový Zéland. Jenže tam Nováka nenechali ani opustit letadlo, jak serveru iROZHLAS.cz sdělili sami Novozélanďané.
"Můžeme potvrdit, že této osobě bylo loni v prosinci zakázáno vstoupit na naše území. Věc dále nemůžeme komentovat," uvedl mluvčí novozélandského imigračního úřadu Marc Piercey. Novák tak místo na Zéland nakonec zamířil do Německa, kde na něj čekala policie s evropským zatykačem.
Jak šel čas s Alexandrem Novákem
14. prosince 2010 - chomutovský soud potrestal Nováka podmínkou dva roky a pokutou pět milionů korun za přijetí 40 milionového úplatku.
16. července 2012 - Krajský soud v Ústí nad Labem Novákovi podmínku zostřil na 4 roky vězení.
7. května 2015 - Nováka propustil za podezřelých okolností po odpykání poloviny trestu na podmínku chomutovský okresní soud.
prosinec 2016 - policie si přišla pro 24 lidí kvůli dotační kauze ROP Severozápad, Nováka však nezadržela, pobýval v USA.
24. prosince 2016 - Nováka na letišti ve Frankfurtu zadržela policie na základě eurozatykače.
3. ledna 2017 - soud exsenátora poslal do vydávací vazby.
"Nejvyšší zemský soud ve Frankfurtu nad Mohanem rozhodl 3. ledna 2017 o umístění šedesátiletého německého státního příslušníka do vydávací vazby. Příkaz byl stíhanému sdělen 26. ledna, v současné době se nachází ve vazbě," přiblížil mluvčí státních zástupců ve Frankfurtu Alexander Badle.
Novákova osudová chyba
Dosud však nebylo jasné, proč z USA, kde podniká a vlastní dům, těsně před loňskými Vánocemi odjel. Server iROZHLAS.cz však nyní zjistil, že Spojené státy neopustil dobrovolně. Exsenátor totiž udělal na první pohled banální chybu: americkým úřadům nenahlásil, že je v podmínce. České soudy Nováka poslaly na čtyři roky za mříže kvůli přijetí čtyřicetimilionového úplatku. Po odpykání poloviny trestu se však v roce 2015 dostal podmíněně na svobodu.
Američanům vadilo, že to před nimi v žádosti o vízum zamlčel a nařídili mu opustit jejich zemi, jak serveru iROZHLAS.cz potvrdily dva dobře informované a na sobě nezávislé zdroje. "Kvůli informacím o vyhoštění této osoby ze Spojených států se obraťte na jejich imigrační úřad," odkázal novozélandský mluvčí Piercey.
Záoceánské úřady však incident nekomentují. „Kvůli zákonu o ochraně osobních údajů vám o tom nemůžeme poskytnout jakékoliv detaily," odpověděla na dotaz serveru iROZHLAS.cz vedoucí oddělení komunikace Úřadu Spojených států amerických pro cla a ochranu hranic Rachel Torresová.
Intenzivní komunikace s USA
Citlivý případ nechce příliš rozebírat ani česká strana. "Podrobnosti není možné v tuto chvíli zveřejnit, ale je pravda, že zadržení předcházela intenzivní komunikace a spolupráce s USA," uvedla pouze mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Schejbalová.
Jisté je, že Novákova chyba a následná deportace značně ulehčily českým detektivům práci. Z USA by ho totiž dostávali o dost obtížněji. "Obecně je to snazší z Německa. My máme evropskou úmluvu, která je mnohem jednodušší než dvoustranné dohody," poukázal advokát Vlk.
Klíčové v rozhodování německého soudu o vydání, či nevydání podle něj budou trestné činy, za něž je Novák u nás stíhán. A zde pro něj může existovat úniková cesta. "Německo dost často pro ekonomické trestné činy nevydává, protože je samo za trestné činy nepovažuje," upozornil Vlk.
Česká policie Nováka společně s Ježkem, ale i bývalou ústeckou hejtmanku Janu Vaňhovou nebo exstarostu Chebu Petra Navrátila stíhá kvůli manipulacím s evropskými dotacemi, jimiž údajně způsobili škodu 14 miliard korun. V případu hraje klíčovou roli bývalý ředitel dotačního úřadu Petr Kušnierz, jenž se rozhodl spolupracovat s policií. Vyšetřovatelům například popsal, Nováka oslovoval jako Kapitána a Ježka jako Pana Velkomožného.