Klaus mladší obhájil post předsedy školského výboru. ‚Prolomení zvyklostí,‘ zlobí se šéf ODS Fiala
Poslanec Václav Klaus mladší (nezařazený) obhájil ve středu post předsedy sněmovního školského výboru. Jeho členové nového kandidáta Martina Baxu z ODS nezvolili, v tajné volbě dostal šest z 21 hlasů. Vedení ODS ze strany Klause mladšího v polovině března vyloučilo, požadovalo proto výměnu i v čele výboru. Místo předsedy podle povolebních dohod připadlo právě ODS.
Někteří poslanci se v debatě stavěli kriticky k tomu, že Baxa je i plzeňským primátorem a krajským zastupitelem. „Je to jakési hromadění funkcí, a to je problém,“ řekl Karel Rais (ANO).
‚Nám to zablokovali, to si pamatujeme.‘ ODS může při výměně Klause ml. v čele školského výboru narazit
Číst článek
Také Pirát Lukáš Bartoň a Tereza Hyťhová z SPD zapochybovali o tom, zda by Baxa vykonávání funkcí stíhal. Klause někteří členové výboru, například Miroslav Grebeníček (KSČM), za řízení výboru chválili.
Baxa tvrdil, že by funkci předsedy školského výboru zvládl, jinak by do ní nekandidoval. Uvedl, že pokud by byl zvolen a posléze potvrzen sněmovnou, ukončil by členství ve výboru pro veřejnou správu a v několika podvýborech, které se týkají veřejné správy. Odstoupil by také z čela podvýboru pro kulturu.
„Sejde se náš poslanecký klub a rozhodneme se, jak budeme na tento mocencký krok reagovat,“ řekl Baxa Radiožurnálu. Hlasování bylo tajné, ale poslanec podle předchozí rozpravy soudí, že pro něj nehlasovali zástupci KSČM, ANO a SPD.
Fiala: Je to porušení pravidel
Na výsledek hlasování na twitteru reagoval šéf ODS Petr Fiala. Označil to za prolomení dosavadních zvyklostí, strana podle něj bude na tento „mocenský krok dalších parlamentních stran“ adekvátně reagovat.
ODS Klause ze strany vyloučila v polovině března. Podle Fialy svým jednáním a vystupováním dlouhodobě poškozoval dobré jméno ODS a nebyl ke straně loajální. Občanští demokraté mu vyčítali například to, že loni podpořil v senátních volbách kandidáta SPD Ladislava Jakla nebo to, že je pro vystoupení České republiky z Evropské unie.
Nelíbilo se jim ani Klausovo zpochybňování účasti českých vojáků ve vojenských misích. Pomyslnou „poslední kapkou“ bylo to, když Klaus přirovnal schvalování zákonů ve sněmovně kvůli předpisům Evropské unie k rozhodování židovských výborů o složení transportů do nacistických koncentračních táborů.
Václav Klaus mladší ale od začátku neviděl důvod k tomu, aby na křeslo předsedy školského výboru rezignoval. Už dříve řekl, že svou funkci zastává dobře.
„Chápu, že pan Baxa ke svým asi 20 placeným veřejným funkcím primátora Plzně, krajského zastupitele, předsedy podvýboru, 20 komisí hlasuje sám pro sebe na předsedu školského výboru, ale těch dalších pět hlasů napříč politickým spektrem, které dostal, mě mrzí,“ řekl nyní novinářům Klaus mladší.
Výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu, jak zní jeho celý název, se zabývá kontrolou vlády v těchto oblastech a projednává návrhy zákonů, které se jich týkají, včetně příslušných kapitol státního rozpočtu. Do působnosti výboru patří také například Technologická agentura, Grantová agentura, Akademie věd, Státní fond pro podporu a rozvoj české kinematografie a Státní fond kultury.