Přehledný průvodce: Kdo kandiduje v eurovolbách, jaké mají strany program a co můj hlas ovlivní?

Plenární zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku | Foto: Alain ROLLAND | Zdroj: European Union 2022 - Source : EP

Češi jdou volit své zástupce do Evropského parlamentu v pátek 7. a sobotu 8. června. Po pěti letech tak v Bruselu a ve Štrasburku zasedne 720 nově zvolených europoslanců a 21 z nich bude z Česka. Co kandidáti voličům slibují? Kdy budou známé výsledky? Proč volit do europarlamentu a jak vlastně funguje? Odpovědi na klíčové otázky přináší web iROZHLAS.cz přehledně.

Otázky a odpovědi Praha / Brusel (Aktualizováno: 20:00 1. 6. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby do Evropského parlamentu se konají ve stejnou dobu ve všech členských státech unijní sedmadvacítky. Jejich výsledek určí, kdo zasedne v 720členném sboru na dalších pět let. Vše, co je k tomu třeba vědět, popisujeme zde:

Kdy se volí?

Ve všech členských zemích se volby budou konat 6. až 9. června. Mezi unijními státy jsou Česko a Itálie výjimečné dvoudenními volbami. Ostatní volí pouze jeden den, nejčastěji v neděli.

V Česku tedy k hlasovacím urnám občané zamíří 7. a 8. června. V pátek budou volební místnosti tradičně otevřeny od 14 do 22 hodin, v sobotu od 8 do 14 hodin.

Kdo kandiduje za Česko?

Češi vyberou 21 europoslanců z celkem 30 kandidátek stran, hnutí a koalic. Rozhovory s lídry si můžete přečíst i poslechnout ZDE. Kdo stojí v čele nebo jaké mají strany programy rozebíral v několika epizodách také podcast Českého rozhlasu Bruselské chlebíčky.

Jak funguje hlasování? 

Právo hlasovat mají všichni občané, kteří dosáhnou 18 let alespoň ve druhý den voleb. Některé evropské země ale dovolují hlasovat již šestnáctiletým.

Ve volbách do Evropského parlamentu není možné hlasovat ze zahraničí pro české kandidátní listiny. Není však nutné hlasovat z místa trvalého bydliště, volič však musí mít předem vyřízený voličský průkaz.

Komise rozdala čísla do eurovoleb. Koalice Spolu dostala 17, hnutí ANO kandiduje jako čtrnácté

Číst článek

O ten bylo možné písemně žádat do pátku 31. května, osobně na úřadě v místě trvalého bydliště lze o vydání průkazu požádat i v týden konání voleb – konkrétně do středy 5. června do 16 hodin. I při hlasování s průkazem je nutné se prokázat občankou nebo pasem.

Celá Česká republika je pro tyto volby tvořena jedním volebním obvodem, kandidátky jsou vytištěné na samostatných lístcích, je na nich většinou 28 lidí.

Mandáty se následně rozdělují poměrným systémem, stejně jako u sněmovních voleb strany musí pro vstup do europarlamentu přesáhnout pětiprocentní hranici.

A co kroužkování?

Každý má k dispozici dva kroužky. Pomocí nich může vyjádřit preferenci pro dané kandidáty. 

Volič nemusí takto konkrétně podpořit nikoho, pokud chce dát hlas celé kandidátce, do volební urny hodí pouze kandidátní list. Může také kroužkovat jednoho kandidáta. Není ale možné dát více než dva kroužky, v takovém případě by byl platný hlas pouze pro celou kandidátku.

23:15

Rusko je mistrem dezinformací. Eurovolby se rozhodně bude snažit ovlivnit, varuje Jourová

Číst článek

Preferenční hlasy fungují tak, že kandidát poskočí nahoru, pokud počet obdržených preferenčních hlasů tvoří alespoň pět procent z celkového počtu hlasů, které získá jeho strana nebo koalice. Někdy mu ale nemusí stačit ani to – často totiž velké množství preferenčních hlasů získává i čelo kandidátky.

Kdy budou výsledky?

V neděli v noci.

Přestože Češi volí do sobotní 14. hodiny, většina evropských zemí má volební den až v neděli. A protože se vybírají (staro)noví europoslanci v jeden termín, vyhlášení výsledků proběhne najednou. Tedy až se uzavře poslední volební místnost v Evropské unii, což bude konkrétně kolem 23.00 v Itálii. 

Proč volit do Evropského parlamentu?

EU tvoří 27 zemí a skoro 450 milionů obyvatel. Evropský parlament představuje ve struktuře unijních institucí přímé spojení s občany.

Europoslanci mají za úkol spolurozhodovat, upravovat a přijímat právní předpisy, které se týkají všech. Legislativa má následně dopad jak na členské státy, tak i na firmy nebo globální hráče. 

Kromě zákonů též určuje směr politiky, kterým se Unie v následujících pěti letech vydá. Například schvaluje složení nové Evropské komise, která vznikne záhy po volbách do europarlamentu.

aur Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme