Žalobce v kauze Čapí hnízdo počká s dalšími kroky na novou Poslaneckou sněmovnu

Dozorující státní zástupce v kauze Čapí hnízdo Jaroslav Šaroch počká s dalšími kroky až na novou sněmovnu, tedy minimálně do 8. listopadu. V prohlášení to napsal mluvčí pražských městských žalobců Aleš Cimbala. Šaroch novou sněmovnu následně požádá o vydání Babiše k trestnímu stíhání pro dotační podvod a poškození finančních zájmů Evropské unie.

Praha (Aktualizováno: 10:12 20. 10. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Farma Čapí hnízdo

Farma Čapí hnízdo | Foto: Filip Jandourek

„Žádost o vydání poslance k trestnímu stíhání bude kopírovat dobu ustanovení nové Poslanecké sněmovny. Do té doby nelze ve vztahu k tomu, kdo získal nový poslanecký mandát (k Babišovi), činit žádné úkony, tedy ani vydávat rozhodnutí ve věci,“ řekl Právu Cimbala.

Žalobce nechává ověřit podpis Babiše mladšího na smlouvě k nabytí akcií Farmy Čapí hnízdo

Číst článek

Šaroch měl původně o návrhu policie na podání obžaloby rozhodnout do středy, Babiš ale ve sněmovních volbách na začátku října znovu získal poslanecký mandát a tím i imunitu. Jeho stíhání je nyní přerušeno.

„Státní zastupitelství je ve své činnosti vázáno pouze trestním řádem, z tohoto důvodu musí nyní respektovat skutečnost, že jedna z obviněných osob získala opětovně poslanecký mandát a s ním spojenou imunitu. Vůči této osobě není v současné době možné provádět žádné úkony trestního řízení,“ popsal Cimbala. Poslance ani senátora nelze podle ústavy trestně stíhat bez souhlasu komory, jejímž je členem.

Šarochův verdikt může padnout až potom, co sněmovna Babiše případně vydá. Bude se jednat buď o podání obžaloby, nebo o zrušení trestního stíhání.

Sněmovna už Babiše ke stíhání vydala dvakrát, nejprve v září 2017, následně v lednu 2018 v novém složení po sněmovních volbách, v nichž byl Babiš znovu zvolen. Babiš obhájil mandát i ve volbách na začátku října, jeho stíhání je tak nyní opět přerušeno.

Kromě Babiše je v případu kolem padesátimilionové dotace na výstavbu rekreačního a konferenčního areálu Čapí hnízdo obviněna i jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová (dříve Mayerová). Policie je stíhá kvůli poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Oba vinu dlouhodobě odmítají.

Babiš mladší vypovídal na policii v kauze Čapí hnízdo. ‚Otec ze mě udělal bílého koně,‘ řekl

Číst článek

Falešný podpis

Státní zástupce podle serveru Seznam Zprávy mezitím zadal soudnímu znalci, aby ověřil, zda byl na smlouvě o koupě čtyř akcií pro Farmu Čapí hnízdo zfalšován podpis Andreje Babiše mladšího. Ten totiž tvrdí, že jeho podpis na smlouvě není autentický.

Babiš mladší zároveň tvrdí, že v únoru roku 2008 mu žádné akcie nepatřily, smlouvu o jejich převodu do té doby nepodepsal, ani je osobně nepřevzal. „V letech 2008 až 2010 jsem byl ve Spojených státech a nic jsem podepisovat nemohl,“ uvedl premiérův syn, který byl dříve v kauze také obviněn, ale jeho stíhání bylo později zastaveno.

Dokumenty, které měly něco společného s farmou, podle serveru Babiš mladší podepsal až kolem roku 2011 nebo 2012, když se ze Spojených států vrátil. Dokumenty údajně podepsal na žádost otce v centrále Agrofertu a k podpisu mu je předložila finanční ředitelka koncernu Petra Procházková.

Zkrácení lhůty

Vedoucí státní zástupce zkrátil dozorujícímu státnímu zástupci lhůtu na zpracování a rozhodnutí ve věci na dobu jednoho měsíce. Lhůta uplynula 20. října. Je tedy jasné, že Šaroch tuto lhůtu nedodrží. Jedná se o výjimečné opatření, protože obdobné věci jsou jinak zpracovávány běžně v dvouměsíční lhůtě. 

Cimbala podotkl, že městské státní zastupitelství zatím Šarochovi nestanovilo novou lhůtu, do kdy by měl v případu rozhodnout, a to s ohledem na to, že je nutné počkat na rozhodnutí sněmovny o žádosti o vydání Babiše. 

Stíhání Babiše v kauze Čapí hnízdo je přerušeno. Přestup do opozice ho ale zbaví střetu zájmů

Číst článek

„Toto opatření má jednak předcházet případným pochybnostem o možných průtazích ve věci, tak jeho důvodnost vyplývá ze skutečnosti, že se dozorový státní zástupce věcí již zabývá opakovaně,“ uvedl mluvčí Cimbala v tiskovém sdělení ze středy.

Dozorující státní zástupce už spisový materiál detailně studoval v roce 2019, kdy stíhání proti Babišovi zastavil a v srpnu roku 2021, kdy materiál navrátil policejnímu orgánu k doplnění.

Policisté původně ukončili vyšetřování kauzy na konci května, Babiše i Nagyovou navrhli obžalovat. Šaroch na konci srpna rozhodl o tom, že jim případ vrátí k došetření. Učinil tak zejména proto, aby vyšetřovatelé doplnili výslechy svědků, mimo jiné premiérova syna Andreje Babiše mladšího.

Vrchní státní zastupitelství, které ve věci vykonává dohled, v září po prověrce uvedlo, že Šaroch pochybil, když bezodkladně nereagoval na nové informace, vznikly tak průtahy v trestním řízení.

Interní dohled

Cimbala ve středu uvedl, že Šaroch reagoval na informace, které se objevily ve veřejném prostoru. „K věci je též nutno dodat, že pokud svědci komunikují zásadní informace prostřednictvím veřejných sdělovacích prostředků, nikoliv prostřednictvím orgánů činných v trestním řízení, není v silách jedné osoby, dozorového státního zástupce, aby tyto informace zpracovával doslova obratem,“ upozornil Cimbala.

Vrchní státní zastupitelství: Šaroch v kauze Čapí hnízdo pochybil, nereagoval včas na nové informace

Číst článek

Mluvčí dodal, že městské státní zastupitelství přijalo opatření, která mají předcházet zjištěným nedostatkům, provedlo také vlastní interní dohled. Šéf státního zastupitelství Martin Erazím dospěl podle Cimbaly k závěru, že k předcházení nedostatků bude stačit vnitřní dohled, zkracování lhůt a průběžné vyžadování si informací o postupu dozorového státního zástupce. „K závěru, že by bylo namístě ve věci přistoupit k vyvození kárné odpovědnosti či uložení výtky dozorovému státnímu zástupci za současného stavu nedospěl,“ doplnil Cimbala.

Policisté znovu navrhli oba obviněné obžalovat 20. září. Cimbala ve středu potvrdil, že jeden z důkazů, který vzešel z doplněného dokazování, považoval Šaroch za dostatečný při dalším posouzení věci, v rámci interního dohledu mu ale bylo uloženo, aby důkaz doplnil o znalecké posouzení. „K zadání znaleckého posudku došlo již dne 5. října 2021 a jeho závěry bude případně možné využít i v nové žádosti o vydání adresované Poslanecké sněmovně,“ uvedl Cimbala. Podrobnosti o zadaném posudku nezveřejnil.

Podstatou případu je to, že Čapí hnízdo původně patřilo Babišovu holdingu Agrofert, v prosinci 2007 se však přeměnilo na akciovou společnost s akciemi na majitele a později získalo padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu nemělo nárok. Akcie údajně vlastnily Babišovy děti a partnerka. Společnost se po několika letech pod Agrofert vrátila. Babiš holding v roce 2017 vložil do svých svěřenských fondů.

svi, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme