‚Horáček požadoval 5 milionů.‘ Manažer obviněný v kauze nemocnic potvrdil, že lobbista chtěl úplatek
Policie proti lobbistovi Tomáš Horáčkovi získala zásadní důkaz. Obviněný manažer Antonín Tvrdoň ve své výpovědi potvrdil informaci kriminalistů, že společně s Horáčkem manipulovali zakázkou na stravování Nemocnice Na Františku. Navíc přiznal, že Horáček po něm v souvislosti s tendrem žádal úplatek pět milionů korun. Lobbistu obviněného kvůli korupci a vydírání podle policistů usvědčují i odposlechy a listinné dokumenty.
Pro Horáčka s tehdejším obchodním ředitelem cateringové společnosti Eurest (dnes Compass Group) Antonínem Tvrdoněm si policisté přišli na konci června. Společně s dalšími podle nich manipulovali zakázkou na stravování pražské Nemocnice Na Františku. Lobbista podle obvinění přislíbil, že ji Eurestu přihraje, za to údajně žádal úplatek 5 milionů korun.
Exředitel Františku říkal Horáčkovi ‚guru s Ferrari‘. V odposleších dle policie přiznal, že nemocnici neřídil
Číst článek
Jak nyní zjistil iROZHLAS.cz, podezření navíc značně zesílilo během Tvrdoňova výslechu po spuštění policejní akce.
‚Navýšení 5 milionů‘
„Potvrdil, že společně s Horáčkem a na jeho popud připravovali zadávací dokumentaci k předmětné veřejné zakázce tak, aby vyhovovala společnosti Eurest, a že po něm Horáček požadoval navýšení nabídkové ceny o 5 milionů korun,“ uvádí justiční dokument týkající se kauzy, s nímž se server iROZHLAS.cz seznámil.
Horáčkův advokát Jiří Teryngel důležitý důkaz proti svému klientovi nechtěl komentovat. „Já vám k tomu nic neřeknu,“ reagoval. O důležité výpovědi a o tom, zda se Tvrdoň rozhodl spolupracovat s policií, se odmítl bavit jeho advokát Filip Mestek. „Je to neveřejné trestní řízení, ani nemám mandát od klienta, abych vám cokoliv sděloval,“ uvedl.
Razie v nemocnicích
- Národní centrála proti organizovanému zločinu spustila rozsáhlé razie na desítkách míst v Česku na konci června. Zasahovala například v Nemocnici Na Františku i Na Bulovce, policie navštívila například i firmu HTS Corporate Group, která je spojená s První chráněnou dílnou podnikatele Tomáše Horáčka, či několik sociálních zařízení a domovů důchodců v Praze a ve středních Čechách.
- Policisté v kauze prověřovali například veřejné zakázky na ostrahu objektů, dodávku hygienických potřeb nebo pořízení osobních aut. Ministerstvo zdravotnictví v souvislosti s případem prověřuje 38 firem, které jen za poslední dva roky uzavřely se státními nemocnicemi smlouvy v hodnotě až 350 milionů korun.
Policie rozdávala obvinění kvůli zakázce Nemocnice Na Bulovce na úklid, vyslechl si ho Horáček, exšéfka Bulovky Andrea Vrbovská, její nástupce František Novák a dalších pět lidí se společností TSB s.r.o. V souvislosti s tendrem podle policie Horáček a další chtěli úplatek 7,2 milionu korun. - Další obvinění padlo v souvislosti se zakázkou na stravování v Nemocnici Na Františku. Soutěž byla podle kriminalistů napsána na míru společnosti Eurest (nyní Compass Group). Tehdejší obchodní ředitel Antonín Tvrdoň za to měl odevzdat úplatek ve výši pět milionů korun. V první fázi tak kriminalisté obvinili vedle Tvrdoně a firmy Compass Group ústeckého podnikatele Tomáše Horáčka, který si o úplatek firmě řekl, šéfa Nemocnice Na Františku Roberta Zelenáka, Jitku Ulrichovou, manažerku společnosti Veřejné zakázky, s. r. o., a lékaře Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Martina Stříteského.
- Hlavní aktéry Horáčka s Vrbovskou poslal soud do vazby. „Nese to velmi těžce, má za to, že rozsah obvinění neodpovídá skutečnosti,“ řekl České televizi Horáčkův právník Teryngel. Proti obvinění podal stížnost. Stručná je i veřejně dostupná reakce Vrbovské. „Nic,“ reagovala exředitelka Bulovky na otázku novinářů, co říká na obvinění.
A nekomentoval to ani dozorující státní zástupce Zdeněk Matula: „S ohledem na skutečnost, že přípravné řízení je neveřejné, nelze sdělovat obsah jednotlivých výpovědí.“
Kvůli machinacím se zakázkou na stravování policie společně s Horáčkem a Tvrdoněm obvinila také dnes již bývalého ředitele Nemocnice Na Františku Roberta Zelenáka, manažerku společnosti Veřejné zakázky, s. r. o. Jitku Ulrichovou, lékaře Martina Stříteského a společnost Compass Group.
‚Nejdříve chtěl 4,5 milionu‘
Horáček si podle kriminalistů v souvislosti se zakázkou řekl v červnu 2017 o úplatek 4,5 milionu korun. Oslovil šéfa mezinárodní cateringové společnosti (server iROZHLAS.cz jeho identitu zná, ale nebude ji zveřejňovat). „Tvrdil, že úplatek je určen pro Zelenáka jako ředitele Nemocnice Na Františku, Martina Stříteského, zástupce advokátní kanceláře a Daniela Hodka, radního pro Prahu 1,“ píší detektivové.
Oslovený manažer ale údajnou korupční nabídku odmítl, nemocnice proto podle policie výběrové řízení zrušila a loni na jaře vypsala nové. A napodruhé Horáček podle obvinění uspěl. Domluvil se právě s Tvrdoněm: za „všimné“ pět milionů bude společnost Eurest čtyři roky dodávat jídlo do Nemocnice Na Františku.
Zakázka nedopadla
Údajně zmanipulovaný tendr však Horáček a spol. nikdy nedotáhli do konce. Eurest totiž podal nabídku o 11 milionů korun vyšší, než byla hodnota vypsané zakázky. Tvrdoň to podle textu obvinění mimo jiné omlouval tím, že „všimné“ je příliš vysoké. „Konstatuje, že výše plnění s ohledem na předpokládanou dobu plnění služby čtyři roky byl velkej požadavek,“ uvádí policejní usnesení.
Protože se navýšení ceny tendru ani nepodařilo zařadit na jednání rady Prahy 1, která je zřizovatelem nemocnice, ředitel Zelený nakonec na konci loňského října zadávací řízení na stravování opět zrušil.
Vinu odmítají
Komunikaci všech aktérů však již sledovala policie, podle dokumentu, s nímž se server iROZHLAS.cz seznámil, tak vyšetřovatelé disponují odposlechy, listinnými důkazy i výpovědí manažera, který Horáčkovi odmítl poskytnout úplatek.
Policie aktéry stíhá kvůli přijetí úplatku, pokusu o vydírání, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a podplácení. Kromě Tvrdoně všichni vinu odmítají. Vlivný radní Prahy 1 Hodek není obviněn, souvislost s Horáčkem popřel. Jakékoliv machinace odmítl také Stříteského obhájce Robert Kaše. Zelenák stejně jako společnost Compass Group kauzu nekomentovali.