Personální změna v Nemocnici Na Františku. Až do výběrového řízení ji povede primář chirurgie Erhart
Pražskou Nemocnici Na Františku dočasně povede dosavadní primář chirurgického oddělení David Erhart. Radní Prahy 1 ho v úterý pověřili řízením do doby, než v otevřeném výběrovém řízení najdou nového ředitele.
Původní ředitel Robert Zelenák začátkem července odstoupil kvůli obvinění z manipulací s veřejnou zakázkou. Od jeho rezignace zařízení, které vlastní a provozuje Praha 1, vedla právnička nemocnice Alena Hanilcová.
První oběť razie v nemocnicích: ředitel Nemocnice Na Františku Zelenák odstoupil
Číst článek
Policie v Nemocnici na Františku, Nemocnici Na Bulovce a na dalších místech zasahovala koncem června. Celkem podle informací médií obvinila několik lidí a jednu firmu. Kromě Zelenáka jde mimo jiné o severočeského podnikatele Tomáše Horáčka, bývalou ředitelku Nemocnice na Bulovce Andreu Vrbovskou a firmu Compass Group Czech Republic, dříve Eurest.
Zelenák v reakci na obvinění rezignoval na post ředitele, i když vinu odmítá. Postavil se za něj i místostarosta Prahy 1 Daniel Hodek (ČSSD), který má zařízení v gesci.
Podle informací médií policie vyšetřuje tendr na dodávku služeb, kterou nicméně nemocnice ani městská část podle Hodka nikdy neschválila.
Radnice v roce 2017 plánovala nemocnici pronajmout soukromníkovi, ze záměru však nakonec ustoupila a domluvila se s magistrátem, že budou jednat o spolufinancování provozu nemocnice. Zmíněné zakázky na outsourcing služeb by podle místostarosty znamenaly navýšení nákladů na provoz zařízení, což je v této situaci nemyslitelné.
Nemocnice Na Františku je jedinou nemocnici, kterou v Praze provozuje městská část. Vlastní nemocnici nemá ani magistrát.
PŘEHLED KAUZY BULOVKA
- Národní centrála proti organizovanému zločinu spustila rozsáhlé razie na desítkách míst v Česku. Zasahovala například v Nemocnici Na Františku i Na Bulovce, policie navštívila například i firmu HTS Corporate Group, která je spojená s První chráněnou dílnou podnikatele Tomáše Horáčka, či několik sociálních zařízení a domovů důchodců v Praze a ve středních Čechách.
- Aktuálně čelí obvinění deset osob a dvě firmy, číslo ale není konečné. Část obvinění se týkala zmíněné zakázky na úklid. Vedle Daniela Pálka i jeho firmy TSB, odvolané ředitelky Bulovky Andrey Vrbovské a současného šéfa Františka Nováka je mezi stíhanými také manažer Igor Weiss, advokátka Šárka Kryglová a expertka na veřejné zakázky Kateřina Koláčková. Jejich role v případu ale není jasná. Weiss figuruje v ostravské úklidové společnosti MW-Dias. Kryglová pracuje pro advokátní kancelář Kruták Partners, kde také zasahovala policie. Advokátka na dotaz redakce odmítla, že by byla v případu obviněna. Podobně reagovala Koláčková, která je ředitelkou poradenské společnosti Otidea. Podle svých slov byla na policii podat pouze vysvětlení, poté už byla nedostupná.
- Další obvinění padlo v souvislosti se zakázkou na stravování v Nemocnici Na Františku. Soutěž byla podle kriminalistů napsána na míru společnosti Eurest (nyní Compass Group). Tehdejší obchodní ředitel Antonín Tvrdoň za to měl odevzdat úplatek ve výši pět milionů korun. V první fázi tak kriminalisté obvinili vedle Tvrdoně a firmy Compass Group ústeckého podnikatele Tomáše Horáčka, který si o úplatek firmě řekl, šéfa Nemocnice Na Františku Roberta Zelenáka, Jitku Ulrichovou, manažerku společnosti Veřejné zakázky, s. r. o., a lékaře Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Martina Stříteského.
- Hlavní aktéry Horáčka s Vrbovskou poslal soud do vazby. „Nese to velmi těžce, má za to, že rozsah obvinění neodpovídá skutečnosti,“ řekl České televizi Horáčkův právník Teryngel. Proti obvinění podal stížnost. Stručná je i veřejně dostupná reakce Vrbovské. „Nic,“ reagovala exředitelka Bulovky na otázku novinářů, co říká na obvinění.