K soudu v kauze Mostecké uhelné přišla jen část obviněných. Nepřítomní dostali zvláštní termín

Ve Švýcarsku začal proces s bývalými manažery a majiteli Mostecké uhelné. Z obviněných se k začátku procesu dostavili jen tři, jednání přesto pokračuje. Švýcarská justice rozhodla, že přelíčení proti zbývajícím obžalovaným bude pokračovat odděleně. Nepřítomná trojice dostala náhradní termín. Přímo v soudní síni je zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Ondřej Bouda.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obžalovaný Petr Kraus (druhý zprava) přichází k trestnímu soudu ve švýcarském městě Bellinzona

Obžalovaný Petr Kraus (druhý zprava) přichází k trestnímu soudu ve švýcarském městě Bellinzona | Zdroj: ČTK

K soudu ve švýcarské Bellinzoně se nedostavil Belgičan Jacques de Groote ze zdravotních důvodů způsobených stářím. Je mu už 86 let a podle právníka by tak náročný proces nezvládl. Neudrží už pozornost, neslouží mu paměť. Zároveň však nechce být souzen v nepřítomnosti a rád by se soudu účastnil na dálku.

Prokurátorka to označila za zbytečně komplikované a v konečném důsledku podle ní jde jen o zdržovací taktiku.

Před soud nepředstoupili ani Češi Oldřich Klimecký a Antonín Koláček. Svou přítomnost nevysvětlili soudu ani svým právníkům. Ti žádali o odročení, protože zatím nemají důvod si myslet, že se jejich klienti soudu účastnit nechtějí. Bez jejich přítomnosti prý soud proběhnout nemůže, podle svých zástupců mají právo být osobně přítomni.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o vyšetřování a soudu v kauze Mostecké uhelné přináší Petr Sehnoutka

Státní prokurátorka považuje absenci účastníků stejně jako v případě de Groota za zdržovací taktiku.

Soud nakonec rozhodl, že přelíčení bude pokračovat odděleně. Nepřítomná trojice má k soudu přijít desátého června.

Zároveň soudce nevyloučil, že by se oba procesy mohly v budoucnu opět spojit.

Na rozhodnutí o pokračování či zastavení líčení se čekalo několik hodin. Senát nerozhodl ani po dlouhé polední přestávce. V první odpolední části se soudci věnovali přistoupení banky Credit Suisse k procesu jako třetí strany, protože přes její účty protekla značná část peněz.

Ve Švýcarsku začal soud s bývalými manažery MUS. Jde o 14 miliard korun

Číst článek

Zájem médií o líčení je ve Švýcarsku poměrně velký. Zastoupena jsou veřejnoprávní i soukromá média. Z jejich pohledu je případ zajímavý především svým rozsahem. Tak obří kauzu podvodu a praní špinavých peněz zdejší prokuratura údajně ještě neřešila. A i státní zástupce se vyjádřil v tom smyslu, že tento soud vstoupí do právnických učebnic.

Privatizace incestem, aneb nákup Mostecké uhelné za její vlastní prostředky
Fáze 1
Manažeři Mostecké uhelné měli vyvést z firemních fondů na odstraňování ekologických škod více než 2,5 miliard korun do spřízněných firem, ve kterých měli skryté podíly. Za tyto peníze pak nakupovali na burze, ale i na trhu akcie Mostecké uhelné od malých akcionářů, jako byly obce a města. Tímto postupným skupováním přes spřízněné firmy získali v Mostecké uhelné majoritu.
Fáze 2
Došlo opět k vyvedení 150 milionů dolarů z Mostecké uhelné do jiné, jimi ovládané firmy. Těmito prostředky mělo vedení firmy částečně splatit peníze, které byly z MUS vyvedeny ve fázi 1. Dalších zhruba 5 milionů dolarů šlo na úplatky, aby se „dobře povedla“ privatizace zbývajících 46% akcií, které držel stát. Zbytek peněz bylo použito k nákupu zbylých akcí v privatizaci, ke které došlo za vlády Miloše Zemana v roce 1998. Vláda rozhodla o prodeji státního podílu za 650 milionů korun, což je částka podle švýcarských odhadů šestkrát, podle českých třikrát podhodnocená. Peníze se přelévaly až přes stovku různých firem.

Co však švýcarské novináře udivuje je fakt, že se případ nesoudí v České republice, která je hlavní poškozenou stranou. A přinejmenším, proč se český stát do řízení nepřihlásil, přestože k tomu byl opakovaně vyzýván. Když si nakonec vzpomněl, tak už bylo pozdě.

Soud začal ráno v devět hodin. K soudu přišli ale jen obžalovaní Jiří Diviš, Marek Čmejla a Petr Kraus. Posledním obžalovaným je ještě zesnulý Luboš Měkota, jehož právní zástupce ale u soudu přítomen je. Soud už také rozhodl o pozastavení jeho stíhání. Nicméně jeho majetek zůstává obstavený a bude se rozhodovat o jeho zabavení.

Proti tomu se ohradil právník Luboše Měkoty s tím, že opatření poškozuje práva případných Měkotových dědiců. Tím otevřel dveře k odročení případu až do doby ukončení dědického řízení v České republice.

Švýcarsko viní bývalé manažery Mostecké uhelné z praní špinavých peněz, z porušování povinností při správě majetku společnosti, za podvod na českém státu a některé z nich za falšování dokumentů. Všichni obvinění vinu popírají.

U soudu nejde ani tak o to dostat muže do vězení. Švýcarsko chce hlavně potvrdit, že zablokovaných 14 miliard korun na švýcarských účtech manažerů pochází z trestné činnosti. O trestu totiž ve spisu není ani slovo a jeho přesnou výši chtějí žalobci navrhnout až v průběhu jednání. Proces má trvat do poloviny července.

Že podvodné jednání manažerů včas neodhalil a nedokázal mu zabránit, se vytýkalo Fondu národního majetku, jehož bývalý šéf Roman Češka však těsně před privatizací na nekalé praktiky upozorňoval. Selhaly také kontrolní mechanismy, protože nebyla vůle prověřit, jaké lidi si stát do tehdy ještě své firmy najmenoval a co v ní skutečně dělají.

Případ začala řešit česká Protikorupční policie v roce 2003, ale po pěti letech došlo k odložení případu. Změna přišla až ve chvíli, kdy dozor nad případem převzalo z Prahy Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. Na trestné činy spojené s privatizací je promlčecí lhůta 20 let, a ta dosud neuběhla.

Před švýcarským soudem bude mít v kauze MUS obhájce i zemřelý Luboš Měkota

Číst článek

Vyšetřování v Česku tak stále pokračuje a podle slov státního zástupce Petra Šeredy ještě dlouho pokračovat kvůli své složitosti bude, šestice manažerů je obviněná, jejich majetek v hodnotě 1,2 miliardy korun obstaven a letos bylo zrušeno stíhání zesnulého Luboše Měkoty.

Švýcaři začali spornou privatizaci MUS zkoumat v roce 2005. Soud ve švýcarské Bellinzoně ji začal projednávat dnes.


Zvětšit mapu

Ondřej Bouda, Petr Sehnoutka, Marína Dvořáková, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme