Přes 20 let přepravovaly prezidenty, premiéry i vojáky. Nyní letouny Jak-40 v armádě končí
Právě v tuto chvíli se Armáda ČR loučí se svými dvěma letouny JAK-40.
— Ministerstvo obrany (@ObranaTweetuje) September 2, 2020
21 let přepravovaly prezidenty, premiéry, ministry či vojáky.
K slavnostnímu vyřazení jsme natočili unikátní záběry #JAK-40 ve vzduchu a nad mateřskou základnou Praha - Kbely. #24zDL
Filmováno air-to-air. pic.twitter.com/V2zzZyeI8P
Zástupci české armády ve středu na letišti v pražských Kbelích slavnostně ukončili provoz dopravních letounů Jak-40. Armáda tyto stroje sovětské výroby využívala pro přepravu ústavních činitelů a dalších lidí. Dvěma letounům vyrobeným na konci 70. let nyní skončila životnost a další modernizace by byla nákladná, armáda se je proto rozhodla vyřadit. Skončí zřejmě jako muzejní exponáty.
„Vyřazované dopravní letouny Jak-40 jsou morálně a technicky zastaralé a nesplňují požadavky na současný letecký provoz. Pokud jde o jejich další osud, evidujeme zájem českých leteckých muzeí a je předpoklad, že oba letouny budou zachovány v muzejních sbírkách,“ uvedl Petr Sýkora z ministerstva obrany.
Středeční akce se zúčastnil zástupce velitele vzdušných sil české armády Petr Lanči, představitelé ministerstva obrany, Parlamentu a další hosté.
První prototyp třímotorového proudového dopravního letounu Jakovlev Jak - 40 vzlétl v říjnu roku 1966. Do začátku 80. let minulého století bylo vyrobeno 1011 strojů.
Do Československa byl poprvé dodán na začátku 70. let. Letouny využívala kromě vnitra a armády také společnost ČSA. Dva stroje dosud sloužily pro potřeby 24. základny dopravního letectva české armády v Kbelích.