Další obvinění soudce Elischera: vynášel informace. Když mu odmítli zaplatit, zpřísnil rozsudek

Případ soudce Vrchního soudu v Praze Ivana Elischera se rozrostl o další obvinění. Policie soudce a jeho vietnamského komplice nově stíhá za vynášení interních informací ze soudní databáze a také za zpřísnění trestu dvěma obžalovaným, kteří odmítli dát úplatek. Dosud policie Elischera vinila z toho, že za úplatky členům drogových gangů z vietnamské komunity tresty zmírňoval.

Původní zpráva Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudce Ivan Elischer

Soudce Ivan Elischer | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Ve věci došlo k posunu v tom smyslu, že dvěma obviněným osobám byla sdělena další podezření týkající se pokračujícího zločinu zneužití pravomoci úřední osoby, pokračujícího přečinu neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací, pokračujícího zločinu zasahování do nezávislosti soudu a pokračujícího účastenství na zločinu zneužití pravomoci úřední osoby ve formě návodu,“ potvrdil informaci serveru iROZHLAS.cz mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala.

Soudce Elischer stíhaný za úplatky neuspěl, jeho peníze jsou i nadále zablokované

Číst článek

Advokátka Lucie Kýčková, která zastupuje Elischera a jeho komplice Nguyena Quoce Hunga, pak serveru iROZHLAS.cz potvrdila, že jde o její klienty.

„Elischer neoprávněně zasahoval do interních informací, které podléhají nějakému utajenému režimu, to znamená centrální evidence vězněných osob a podobně. A ty měl tlumočit ve prospěch obviněného Hunga,“ přiblížila.

Zatkli ho v březnu

Soudce vrchního soudu zadrželi příslušníci Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) letos v březnu. Elischer podle nich za peníze v rámci odvolacích řízení zmírňoval tresty obžalovaným Vietnamcům. Jako spojka do jejich komunity fungoval další obviněný Nguyen Quoc Hung.

Nejnovější obvinění se však také týká toho, že Elischer se svým komplicem domluvili na „potrestání“ dvou obžalovaných, kteří nekývli na jejich nabídku. Soudce jim kvůli tomu údajně zpřísnil prvoinstanční rozsudek.

„Mimo jiné je stíhanému soudci nově kladeno za vinu, že nejméně dvěma osobám v rámci odvolacího řízení zvýšil trest uložený soudem prvé instance, kdy tento výsledek nebyl výsledkem řádného soudního procesu, ale vznikl na základě dohody s druhým obviněným poté, co tyto osoby neakceptovaly nabídku obviněných na snížení trestu,“ přiblížil mluvčí zastupitelství Cimbala. O této části nového obvinění informoval web ČT24.

‚Žádné nové důkazy‘

Podle obhájkyně Kýčkové kriminalisté nepředkládají žádné nové důkazy. „Je to pořád stejná argumentace: odposlechy, prostorové odposlechy, žádné důkazní novum tam nepřibývá. Je podána stížnost, v níž opět argumentujeme nezákonností postupu,“ řekla serveru iROZHLAS.cz.  

Policie 13. března 2018 zadržela soudce Ivana Elischera (druhý zleva), který na pražském vrchním osudu působí od roku 2013. Na snímku z 5. září 2008 je soudce Elischer u ústeckého soudu při líčení k případu vraždy pětiletého Jana Rokose. | Foto: Miroslav Rada | Zdroj: ČTK

Kriminalisté soudce letos v březnu obvinili z manipulace se třemi případy, u posledního rozsudek nezměnil a stíhán je tak kvůli němu jen Nguyen Quoc Hung. Dvojice se scházela i v budově vrchního soudu, kde policie odposlouchávala Elischerovu kancelář.

Mikrofony tak například podle Mladé fronty Dnes nahrály schůzku ze srpna 2017, na níž se soudce se svým komplicem domlouvá, o kolik a za kolik sníží při odvolacím řízení trest. „Nguyen přislíbil Elischerovi finanční obnos v blíže nezjištěné výši, nejméně však milion korun za to, že ovlivní odvolací řízení ve prospěch obžalovaných,“ poznamenali kriminalisté do prvního sdělení obvinění.

‚Dá jí osm‘

Na konci října 2017 zase Elischer své spojce dopředu prozradil, jaký verdikt vynese. „Nguyen Quoc Hung říkal, který z obžalovaných dá a jaký trest za to požaduje, načež soudce odvětil ,dá, dobře‘ a po delší debatě sdělil, že to zařídí a dá jim osm,“ stojí v prvním obvinění.

Elischer nakonec skutečně slíbené tresty rozdal, za což jeho komplic dostal 3,1 milionu, z nichž část podle obvinění soudci předal. V dalším případě zas soudce snížil Vietnamci trest z osmi na pět let. Podle policie za to jeho „pomocník“ Hung vybral zálohu v neznámé výši a následně doplatek 670 tisíc. Peníze si údajně rozdělili.

Policie je v případu neobjektivní a podjatá, vzkazuje soudce Elischer

Číst článek

Detektivové dokonce zaznamenali, že Elischer sepsal doplněk odvolání pro obžalovaného Vietnamce, aby nebyl vyhoštěn. Na dokumentu pak soudce zfalšoval podpis a odnesl ho do podatelny vrchního soudu.

Celkem šest obviněných

V případu policie vedle Elischera a Hunga stíhá další čtyři lidi, k elitnímu soudci se dostala díky odposlechům drogového podsvětí, v nichž zaznamenala informaci o soudci vrchního soudu, který za peníze snižuje tresty.

Sám Elischer odmítl, že někdy převzal jakýkoliv úplatek. Od začátku tvrdí, že se vyšetřovatelé v jeho kauze dopustili řady nezákonností. Z jeho počítače podle něj například „vytáhli“ několik protokolů o hlasování jeho senátu, které běžně podléhají utajenému režimu. Stíhaný soudce také kritizoval úniky informací do médií.

Vrchní státní zastupitelství nedávno v obsáhlém usnesení zamítlo soudcovu stížnost proti prvnímu obvinění z letošního března. Pokud Elischera soudy uznají vinným, hrozí mu až 12 let vězení. Až do pravomocného rozhodnutí je postaven mimo službu.

Ondřej Golis, rak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme