Inventura mimořádných odměn: Černochová dala svým náměstkům 750 tisíc, Hladík ani korunu
Ministři rozdali loni na odměnách svým náměstkům a vrchním ředitelům dohromady téměř 40 milionů korun. Nejštědřejší byla ministryně obrany Jana Černochová z ODS, která svým dvěma „zástupcům“ vyplatila dohromady jeden a půl milionu korun. Bez bonusu naopak loni odešli náměstci lidoveckého ministra životního prostředí Petra Hladíka.
Inventura mimořádných odměn: Černochová dala svým náměstkům 750 tisíc, Hladík ani korunu
Top management ministerstva obrany, který tvoří osm lidí, si loni na mimořádných odměnách přišel dohromady na 4,4 milionu korun. Nejvíc ocenila ministryně Černochová své dva náměstky – každý inkasoval 750 tisíc korun.
Ředitel pražského magistrátu dostal na odměnách přes dva miliony. Svoboda zatím nevysvětlil proč
Číst článek
Podobnou částku nezískali v minulém roce náměstci na žádném dalším resortu. „Na ministerstvu působí oproti jiným resortům pouze dva náměstci, kteří mají tím pádem zásadně větší svěřenou agendu,“ zdůvodnil loňské rekordní odměny vyplacené na obraně mluvčí David Šíma.
Stejně tak jsou podle Šímy zasloužené i půlmilionové odměny pro vrchní ředitele sekcí, protože se vedení resortu díky nim povedlo rozhýbat řadu modernizačních a investičních projektů armády, které byly dlouhé roky odkládány. „Snažíme se to v krátkém období napravit, a to bez toho, aby docházelo k zásadnímu navyšování počtu zaměstnanců. Jak náměstci, tak vrchní ředitelé v této souvislosti tedy mají daleko širší agendu, než tomu bylo dříve,“ vysvětlil.
Resort Černochové si proto připsal i prvenství v nejvyšší průměrné vyplacené odměně „na hlavu“, která činí 550 tisíc korun.
Štědré vnitro i finance
Resort obrany ale není se dvěma náměstky jediný. Dva zástupce má i ministr Martin Kupka (ODS) na dopravě, kde nejvyšší loňské odměny pro vedení dělají 480 tisíc korun. Doprava však v seznamu odměn nerozlišuje mezi náměstky a vrchními řediteli sekcí, uvádí je anonymně jako „pozice“. Takže není jasné, jestli téměř půlmilionová odměna putovala na účet náměstka, nebo vrchního ředitele. Celkově Kupkův resort rozdělil loni mezi náměstky a vrchní ředitele 2,8 milionu korun.
„Zaniklí“ náměstci
Vrchní ředitelé sekcí byli dle dřívější legislativy náměstky pro řízení sekcí, častěji se označovali za odborné náměstky. Současná koalice ale v listopadu roku 2022 prosadila změnu služebního zákona, který mimo jiné z těchto náměstků udělal vrchní ředitele sekcí. Novela zákona pro ně také zavedla pětileté funkční období. Změna měla podle jejích předkladatelů prohloubit odpolitizování státní služby tím, že stanoví jasnou hranici mezi politickým vedením ministerstev a jejich úřednickým aparátem.
Podobně jako obrana odměňovalo letos i ministerstvo vnitra. Jeho šéf Vít Rakušan (STAN) částkami přesahující půl milionu ocenil hned šest svých podřízených.
Nejvyšší bonus byl 610 tisíc korun a dostal ho Rakušanův náměstek. Podle vysvětlení resortu byla nejvyšší odměna oceněním za zastupování ministra na mezinárodních jednáních či projekt transformace České pošty. Více než půl milionu si odnesli i zbylí dva náměstci. A půl milionové odměny se objevují také u většiny vrchních ředitelů, kteří je podle resortu získali za přípravu novel zákonů, koordinaci IT projektů či realizaci voleb.
Odměny od 115 do 320 tisíc korun rozdělil mezi svých 13 náměstků a vrchních ředitelů také resort financí pod vedením šéfa státní kasy Zbyňka Stanjury (ODS). Celkově na odměny v loňském roce vyčlenil téměř pět milionů a vyplatil tak ze všech resortů na mimořádných bonusech v součtu nejvíc. Stanjurův úřad má ale nejvíce „top manažerů“, konkrétně tři náměstky a deset vrchních ředitelů sekcí.
Více než půlmilionová odměna padla také na ministerstvu práce a sociálních věcí vedeném Marianem Jurečkou (KDU-ČSL). Za co konkrétně byla udělena a komu, ovšem není jasné. Resort totiž pouze zaslal anonymizovaný souhrn odměn pro „zaměstnance“ bez jakéhokoliv zdůvodnění udělené odměny.
V případě Jurečky se ale jedná o spíše výjimečné finanční ohodnocení. Druhá nejvyšší vyplacená odměna činila 422 tisíc a další pak 365 tisíc. Ostatních sedm náměstků či vrchních ředitelů a ředitelek dostalo méně než 300 tisíc korun a v průměru vychází odměna v přepočtu „na hlavu“ na 301 tisíc korun.
Hladíkovi náměstci bez odměn
Našli se ale i ministři, kteří loni své náměstky neodměnili vůbec. To je případ šéfa resortu životního prostředí Petra Hladíka, který neodměnil ani ty náměstky, kteří odpracovali pro resort celý rok. Proč se tak rozhodl, resort komentoval pouze obecně.
Jaké odměny rozdali ministři první rok u moci? Černochová překročila půl milionu, Bartoš šetřil
Číst článek
„Poskytování odměn umožňuje § 134 zákoníku práce za podmínky, že odměny nejsou automatické a jedná se o nenárokovou složkou platu. Jsou poskytovány za mimořádné činnosti,“ naznačila mluvčí Veronika Krejčí, že zřejmě takovou „mimořádnou činnost“ náměstci během roku nevykonali. Podle Krejčí pak náměstci nezískali ani žádné peníze jinou formou – například náhradami. „Využívali pouze funkční požitky dle zákona,“ dodala.
Mimořádné bonusy vyplácel resort až vrchním ředitelům sekcí. Kromě jednoho z nich, který také žádné odměny nedostal, si v průměru šest vrchních ředitelů pod Hladíkem přišlo na téměř 309 tisíc korun. Celkově se na ministerstvu životního prostředí rozdělilo zhruba 2,2 milionu korun, což při jedenácti lidí ve vedení v průměru vychází na odměnu 196 tisíc korun.
Šetřilo zahraničí i spravedlnost
U zbylých ministerstev se souhrnně vyplacené finanční bonusy pohybovaly od dvou do tří milionů korun. Na pomyslné první příčce v nejnižších vyplacených odměnách je ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Ten dal dohromady svým sedmi podřízeným necelých 900 tisíc korun. Jeho náměstci a vrchní ředitelé měli v průměru nejnižší odměny „na hlavu“, a to zhruba 128 tisíc korun.
Mezi úřady s nižšími vyplacenými odměnami můžeme počítat i ministerstvo zahraničních věcí pod vedením bývalého Piráta, nyní nestraníka, Jana Lipavského. Ačkoliv na ministerstvu působí tři náměstci a devět vrchních ředitelů sekcí a hned po ministerstvu financí se tak jedná o druhý nejpočetnější top management, dohromady se tu na mimořádných bonusech vyplatilo jen 2,2 milionu korun.
‚Problém opět neřeší systémově.‘ Prezident Pavel vetoval novelu o zvýšení platů veřejných činitelů
Číst článek
Každý z náměstků a vrchních ředitelů tak inkasoval odměnu v průměru zhruba 184 tisíc korun. Nejvyšší odměna pro vrchního ředitele či ředitelku dělala 260 tisíc korun. „Odměna je udělena za plnění mimořádných nebo zvlášť významných služebních úkolů spočívajících zejména v koordinaci přípravy a projednávání novely zákona o zahraniční službě. Rovněž za podíl na zajištění rozpočtových prostředků pro potřeby ministerstva zahraničních věcí na rok 2024,“ stojí ve zdůvodnění.
Ministerstvo pro místní rozvoj, ministerstvo průmyslu i ministerstvo zemědělství vede shodně vždy deset lidí. Nejnižší odměny se vyplácely na prvním z jmenovaných a nedosáhly celkově dvou milionů korun. Na průmyslu činily dohromady 2,4 milionu korun, nejvyšší byly na resortu zemědělství, zhruba 2,8 milionu korun.
Zbývající dvě ministerstva – kultury a školství – svým manažerům vyplatila od 312 do 350 tisíc korun a celkově se mimořádné bonusy pohybovaly od 2,2 po 2,8 milionu korun.
Celkově tak za loňský rok ministři na odměnách top managementu svých resortů vyplatili více než 38,5 milionu korun.
Vedoucí pracovníci na ministerstvech získávají statisícové odměny každoročně. Výrazně se do této zavedené praxe nepromítla ani úsporná opatření v souvislosti s avizovanou konsolidací veřejných financí, o kterou vláda Petra Fialy (ODS) usiluje.