Hrad Bouzov bude nadále patřit státu. Nejvyšší soud odmítl jeho vrácení německým rytířům
Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání Německého řádu, který se domáhá vydání hradu Bouzov. Vyplývá to ze záznamu v justiční databázi InfoSoud. Podaný opravný prostředek byl odmítnut, zapsal v databázi Okresní soud v Olomouci, který spor řešil jako první instance. Na rozhodnutí upozornila Česká televize.
Mluvčí Nejvyššího soudu Petr Tomíček nechtěl výsledek řízení komentovat s ohledem na doručování účastníkům sporu.
Hrad Bouzov patří státu. Soud znovu zamítl žalobu Německého řádu
Číst článek
Národní památkový ústav v květnu 2014 odmítl hrad vydat v rámci církevních restitucí. Následnou žalobu zamítl okresní soud a poté i olomoucká pobočka krajského soudu.
„Okresní soud provedl všechny potřebné důkazy, vyložil správně zákon o majetkovém vyrovnání a aplikoval přitom judikatury z předchozích sporů,“ uvedla tehdy soudkyně krajského soudu Ivana Pikalová.
Památkový ústav tehdejší verdikt přivítal. Dokazování bylo podle právníků ústavu velmi náročné, spis čítal přes 4000 stran a bylo potřeba projít řadu archivních záznamů.
Řád o hrad usiluje od roku 1998, pokládá jej za svůj historický majetek. Avizoval, že vyčerpá všechny možnosti, včetně stížnosti k Ústavnímu soudu a Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku.
Bouzov je jednou z nejnavštěvovanějších moravských památek. Řád německých rytířů jej získal na konci 17. století. V roce 1938 nacisté hrad zkonfiskovali, v době okupace byl sídlem přepadového oddílu SS. Od roku 1945 je majetkem státu. Podle památkového ústavu je tedy zřejmé, že řád přišel o hrad ještě před 25. únorem 1948, což je začátek rozhodného období podle zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi.