Grosse podpořila i středočeská ČSSD
Premiér Stanislav Gross podle očekávání získal jedenáctou nominaci na funkci šéfa sociální demokracie. V sobotu úřadujícího předsedu strany podpořila i jeho mateřská, tedy středočeská organizace ČSSD. Po maratonu stranických konferencí má Gross nad svým rivalem, ministrem práce a sociálních věcí Zdeňkem Škromachem, jasně navrch. Škromach má nominaci jen ve Zlínském kraji. Volba budoucího šéfa ČSSD proběhne v březnu.
Premiér a úřadující předseda ČSSD Gross dnes získal hlasy 56 středočeských delegátů, Škromacha jich podpořilo 27. Přesto se Gross necítí být vítězem. Rozhodne podle něj až sjezd sociálních demokratů.
"Jsem samozřejmě rád, že lidé rozumí tomu, co říkám o programovém směřování sociální demokracie, ale jak se nakonec sjezd rozhodne, to bude jeho suverénní rozhodnutí, které budu respektovat," prohlásil Gross.
Ministr práce ale nic nevzdává a říká, že na březnovém sjezdu může být všechno jinak. "Nabízím určitou variantu, nakonec na minulých sjezdech a kongresech jiných stran kandidovali tři čtyři kandidáti. To je normální, aby delegáti si mohli zvolit mezi dvěma kandidáty," řekl Škromach.
Jednání středočeské ČSSD maratón nominačních konferencí uzavřelo. Dva ze čtrnácti krajů, kde nominační konference probíhaly, se nepřiklonily ani k jednomu z kandidátů. Škromacha doporučila jen zlínská organizace, ostatní hlasovaly pro Stanislava Grosse. Vede tak nad svým soupeřem o vedení strany 11:1.
Grossovi nahrává i podpora, kterou dávají kraje Bohuslavu Sobotkovi - od Středočechů dnes získal další nominaci na post prvního místopředsedy strany. Ministr financí je považován za Grossova spojence ve snaze změnit ČSSD po vzoru britských labouristů tak, aby byla přijatelnější pro střední vrstvy.
Škromach se stal symbolem levicového křídla v ČSSD. "Volí nás lidé práce," řekl dnes. Tito voliči podle něj chtějí bezplatné školství i zdravotnictví a své jistoty na důchod. Škromacha podporuje expremiér Miloš Zeman, který naopak kritizuje Grosse.
Úřadující předseda Gross v projevu k delegátům znovu obhajoval potřebu modernizovat sociální stát tak, aby ho veřejné rozpočty byly dál schopny financovat. Škromach ale mimo jiné řekl, že v České republice se sociální stát zatím nepodařilo vybudovat.
V narážce na Grossovu vizi poznamenal, že situace ČSSD a britských labouristů je velmi odlišná. Strana Tonyho Blaira se podle něj mohla víc politicky rozkročit, protože na rozdíl od české sociální demokracie neměla nalevo KSČM, připravenou zabrat vyklizené pozice.
Gross se dnes s Blairem dohodl na oficiální návštěvě Velké Británie. Britský premiér mu v telefonickém rozhovoru poděkoval za lednové rozhodnutí parlamentu prodloužit pobyt české vojenské policie v Iráku, podle Grosse ale také nabídl spolupráci na tvorbě programu české sociální demokracie. Stranicky spřízněný Blair dokonce připravuje videopozdrav pro delegáty březnového sjezdu ČSSD.