Greenpeace chce zveřejnit další znepokojivé informace v kauze Prunéřov
Ekologickým aktivistům vadí modernizace elektrárny Prunéřov na Chomutovsku. A nejsou sami. Své námitky poslala i vzdálená Mikronésie a organizace Greenpeace. Zřejmě už v tomto týdnu ale vydá ministerstvo životního prostředí své stanovisko k samotné rekonstrukci elektrárny, kterou plánuje skupina ČEZ. Ministerstvo už přitom několikrát konečné stanovisko odložilo.
Stanovisko ministerstva má určit, jakým způsobem bude elektrárna opravena. Podle ekologů jde o to, jestli bude použitá starší technologie z 80. let nebo budou využity moderní postupy.
Ekologická organizace i ostrovní stát v Tichomoří chtějí, aby se při rozšíření Prunéřova použily nejlepší dostupné technologie. ČEZ ale tvrdí, že při omezeném množství uhlí se to nevyplatí, jelikož by se sice emise snížily o dalších 10 procent, náklady by ale byly o 10 miliard vyšší.
Kauza Prunéřov. Hostem Ranního interview byl Jan Rovenský s organizace Greenpeace.
Podle Jana Rovenského z Greenpeace zatím nejde stanovisko ministerstva předvídat. "Čekáme na rozhodnutí s napětím, nicméně doufáme, že se přidrží svého původního názoru, že rekonstrukce navržená ČEZem je nedostačující," řekl Rovenský v Ranním interview na Radiožurnálu a dodal:
"Rekonstrukce, tak jak ji prosazuje ČEZ, nesplňuje ani minimální zákonné požadavky a má nízkou účinnost v podobě 38 procent, zatímco zmíněný požadavek je 42 procent. Z tohoto hlediska se ČEZ snaží ušetřit na zdraví severočechů a kondici klimatu."
Rovenský dále uvedl, že Greenpeace plánuje ještě během pondělní tiskové konference organizace zveřejnit další znepokojivá fakta o plánované rekonstrukci.
Uhelná elektrárna v Prunéřově je jednou z největších v Evropě a výrazně také přispívá k emisím skleníkových plynů. Do posuzování její modernizace se chtějí zapojit i Mikronésané, kteří mají obavy, že elektrárna přispívá ke stoupání hladiny světových moří.