Firmy by měly podporovat sladění osobního a pracovního života zaměstnanců
V Praze dnes bude vyhlášena firma roku v rámci Rovných příležitostí pro tento kraj. Soutěž vyhlašuje již po šesté sdružení Gender Studies. Diskutovaným tématem, které Gender studies také kromě rovných příležitostí řeší, je takzvaná work-life balance.
„Pojem work-life balance značí, že zaměstnanci a zaměstnankyně by měli mít možnost nějakým způsobem skloubit osobní a pracovní život. Když mluvím o osobním životě, tak myslím rodinu, ale například i koníčky a přátele. Termín work-life balance označuje postoje zaměstnavatelů, kteří to nějakým způsobem umožňují, aby jejich zaměstnanci a zaměstnankyně pouze napracovali, ale měli šanci žít i jiný život,“ vysvětluje zastupující ředitelka Gender Studies Alexandra Jachanová Doležalová.
O slaďování osobního a pracovního života mluvila na Rádiu Česko zastupující ředitelka Gender Studies Alexandra Jachanová Doležalová.
Podle ní existuje velké množství možností, jak může zaměstnavatel svým zaměstnancům pomoci skloubit osobní a pracovní život: „Například flexibilní pracovní doba, kdy si zaměstnanec nemůže přicházet a odcházet, kdy chce, firma ale může stanovit pevnou část pracovní doby, třeba od 9 do 14 hodin, a zbytek si zaměstnanci mohou určit sami, což velmi pomůže třeba při vození dětí do školy a do školky.“
Další možností je zprostředkování delšího volna, aby zaměstnanci mohli například odejít na tři měsíce z práce a pak se vrátit. To se dá podle Jachanové Doležalové využít například v rámci studia, cestování nebo péče o děti.
Job sharing nebo volná pracovní doba
Další možností je například částečná práce z domova nebo job sharing, což je způsob, kdy jedno pracovní místo sdílejí dvě osoby a práci si dělí. „Zde je důležité, že mezi oběma zaměstnanci musí fungovat partnerství, předávání informací a musí fungovat pracovní doba, kterou si mezi sebou rozdělí. Je to velmi náročná forma. Na druhou stranu, když se povede a když jí využijí například dva rodiče, tak jim to umožní harmonizovat práci a rodinu,“ dodává ředitelka Gender Studies
Podle Jachanové Doležalové by měl mít člověk možnost vzít si volno i kvůli nemocnému psovi nebo důležitému zápasu ve fotbale. S touto problematikou se ale v Česku teprve začíná.
„S problematikou se u nás začíná. Myslím si, že některé firmy mají velmi dobře našlápnuto, ale určitě je ještě hodně práce,“ Zakončuje Jachanová Doležalová.