Fair Trade může zlepšit situaci na květinových farmách v Africe

Tradiční evropská produkce se postupně přesouvá do rozvojových zemí. To, že se mnoho vyhlášených evropských značek vyrábí v Číně, je známá věc. Mnoho lidí ale možná překvapí, že i tradiční holandské květiny se dnes pěstují jinde než ve vyhlášeném Nizozemsku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Růže

Růže | Foto: Fotobanka stock.xchng

Tato země sice i nadále zůstává hlavní květinovou evropskou burzou, ale samotné pěstování květin se přesunulo za levnější pracovní silou do rozvojových zemí, především do Afriky a Latinské Ameriky.

Přehrát

00:00 / 00:00

O cesty květin na český trh se zajímala Naďa Bělovská

Cesta květin do českých obchodů je tak často nečekaně dlouhá. Na pulty evropských obchodů se dováží z Kolumbie nebo Ekvádoru, nebo z východoafrických zemí, tedy z Etiopie, Ugandy, Keňy, Tanzánie, Zimbabwe nebo Jihoafrické republiky.

Přesun jejich pěstování do rozvojových zemí má ale i svou stinnou stránku. Neziskové organizace upozorňují na to, že květiny jsou v zemích Afriky nebo Latinské Ameriky často pěstovány ve velmi špatných podmínkách. Farmáři totiž využívají špatné sociální situace tamních obyvatel a často jim neposkytují dostatečné sociální zázemí, ani základní ochranné pomůcky.

Nejhorší podmínky jsou v Africe

Nejčastěji si na tyto problémy stěžují lidé pracující na afrických květinových farmách. I z těch se ale na český trh květiny vozí. "Odtamtud pocházejí třeba růže, chryzantémy a některé druhy, které jsou u nás známé jako letničky," říká předseda svazu květinářů a floristů České republiky Jiří Horák.

Většina těchto květin míří nejprve na známé květinové burzy v Nizozemsku, kde se prodávají a kde je také čeští odběratelé nakupují. Dvě třetiny veškeré prodané květinové produkce v Česku bylo obchodníky dovezeno z Nizozemska, ale většina z těchto květin vyrostla v rozvojových zemích.

Tam přitom lidé na farmách často nemají dostatečný přístup ke kvalitním potravinám ani k čisté vodě, nemají potřebnou zdravotní péči a často bojují s nadužíváním chemických hnojiv, které se v rozvojových zemích velmi špatně kontroluje.

"Produkce květin je jednak velmi zátěžová pokud jde o chemikálie, protože tam se používá hodně chemie a většinou také pracovní podmínky pro dělnice jsou velmi špatné," dodává Jiří Silný.

65 farem v Zimbabwe

Například v Zimbabwe v současné době funguje 65 květinových farem a pracovní podmínky na nich rozhodně nejsou ideální, jak dokládá zaměstnankyně jedné z nich, 48tiletá Spiwe Čikvande, která má 4 vlastní děti a v rodině se stará ještě o dalších pět sirotku.

Všechny nemůže poslat do školy, protože školy se platí a ta nejbližší je navíc vzdálená 4 kilometry. Proto do ní mohou chodit až děti starší. Pro předškolní děti funguje na farmě obdoba mateřské školky, ale ty nejmenší musí někdo doma pohlídat, když oba rodiče pracují, a to je často velký problém, protože pracovní doba není zrovna ideální, dodává Spiwe.

"Pracujeme 6 dní v týdnu. Ráno začínáme v 5.30 a pracujeme do osmi. Vrátíme se v devět hodin a pokračujeme do půl jedné. Pak máme do půl třetí přestávku na oběd, po které pracujeme do pěti hodin. Pak nás čekají povinnosti doma."

"Dostáváme za to 46 dolarů za měsíc a 20 kilo kukuřičné mouky. Není to ale dost. Abychom se mohli stravovat pořádně, potřebovali bychom denně 12 dolarů, abychom zajistili kvalitní stravu celé jedenáctičlenné rodině," říká Spiwe Čikvande.

Ochranné pomůcky chybí

Kvůli častým výpadkům elektřiny trpí obyvatelé farmy výpadky pitné vody a často také zdravotními problémy, které souvisí s tím, že majitelé farem pracovníky dostatečně nechrání proti chemikáliím, které se při pěstování květin používají.

Uniformy dostávají podle Spiwe pouze lidé, kteří přijdou při práci do styku s pesticidy. Květiny se ale ošetřují i jinými látkami a proti těm už pracující často chráněni nejsou a mnoho z nich má proto nepříjemné vyrážky a jiné kožní problémy.

"Potřebujeme více oblečení, které by nás chránilo, například dlouhé rukávy nebo rukavice, když na farmě řežeme květiny. A také něco na nohy, někteří z nás trpí kvůli používaným chemikáliím různými nemocemi kůže. A je to proto, že nemáme ochranné pomůcky," stěžuje si Spiwe.

Řešením je Fair Trade

Na farmách, které dodržují pravidla značek jako je Fair Trade, je situace lepší a neziskové organizace se proto snaží propagovat pěstování těchto květin, protože říkají, že jedině tlak trhu může majitele farem donutit, aby svým pracovníkům vytvořili příznivější podmínky pro práci. Zatím je ale takových farem málo, například ve zmíněném Zimbabwe se jich vizitkou Fair Trade může pochlubit pouze šest.

Přibývat mohou ale díky tomu, že bude o květiny pěstované za kvalitnějších podmínek větší zájem. Ekumenická akademie se snaží prosadit prodej těchto květin i v Česku. Zatím u nás ale k dostání nejsou, přestože v okolních zemích si na ně spotřebitelé už zvykli.

"V Rakousku, Německu, Británii, ve většině těch zemí se dostanou běžně v hypermarketech, ale i u běžných květinářů," říká Jiří Silný z Ekumenické akademie.

Hledá se český zájemce

Věří, že by i u nás byl o květiny, které by zaručovaly, že byly vypěstovány za podmínek, které odpovídají základním zdravotním, sociálním a bezpečnostním standardům zájem, protože po ostatních produktech, které se u nás pod značkou Fair Trade prodávají, poptávka roste. Největší zájem je prý momentálně o kávu. Teď už jde tedy jen o to najít dodavatele, který by měl zájem kvalitně pěstované květiny do Česka dovážet.

"Navázali jsme kontakty s nějakými českými organizacemi, už minulý rok jsme byli se stánkem na Floře Olomouc a tam jsme vedli rozhovory s různými potenciálními zájemci. Doufám, že když ne letos, tak v příštím roce by se někdo mohl najít," věří ředitel Ekumanické akademie Jiří Silný.

Igor Maňour, Naďa Bělovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme