V kauze Bečvářova statku zneužila pravomoci úřední osoby. Eva Benešová znovu dostala tříletou podmínku
Odvolací soud ve středu znovu uložil bývalé ředitelce pražského pozemkového úřadu Evě Benešové tříletý podmíněný trest v kauze restitucí takzvaného Bečvářova statku v miliardové hodnotě. Vinnou z trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby byla uznána už dříve, podmínku však zrušil Nejvyšší soud (NS). Nesouhlasil s mimořádným snížením pod pětiletou spodní hranici trestní sazby.
Podle středečního rozhodnutí odvolacího senátu se ale změnily okolnosti. Žena je ve špatném zdravotním stavu a stará se o nemocnou matku. Rozhodnutí je pravomocné.
V kauze Bečvářova statku uložil soud bývalému referentovi Horákovi pět let vězení
Číst článek
Benešová byla spolu s dalšími dvěma úředníky – Janem Horákem a Petrem Chmelíkem – obžalovaná z toho, že nezákonně přiřkla Emilii Bednářové a dalším restituentům náhradní pozemky za nemovitosti původně patřící Janu Marii Bečvářovi.
Chmelíkovi soudy již v roce 2021 uložily podmíněný trest. Horáka odvolací senát postupně osvobodil, uznal vinným a potrestal také podmíněným trestem a nakonec poslal na pět let do vězení. I v jeho případě zasáhl Nejvyšší soud.
Odvolací senát ženu vězením nepotrestal
Ani u Benešové neshledal NS důvody, proč by neměla dostat trest v zákonné sazbě. Odvolací senát v čele s předsedou Jiřím Lněničkou však ženu vězením nepotrestal.
Soud potrestal bývalého úředníka Horáka za restituce Bečvářova statku. Dostal tříletou podmínku
Číst článek
Soudce uvedl, že snížení trestu již nemůže odůvodnit okolnostmi případu, tedy zejména dlouhým trváním trestního řízení, protože to Nejvyšší soud odmítl.
„Nicméně máme za to, že v dané situaci došlo k výrazné změně, pokud jde o poměry obžalované,“ prohlásil Lněnička.
Žena má psychické problémy, léčí se také na onkologii a stará se o matku.
Státní zástupce Jiří Pražák po skončení jednání novinářům řekl, že bude pravděpodobně opět iniciovat podání dovolání.
Benešová se chce zase obrátit na Evropský soud pro lidská práva. Uvedla, že byla odsouzena nespravedlivě.
Soud potrestal bývalého úředníka Horáka za restituce Bečvářova statku. Dostal tříletou podmínku
Číst článek
Způsobená škoda
Trojice úředníků se u soudu zodpovídala z několika rozhodnutí z let 2009 až 2012, kdy způsobila škodu nejméně 1,4 miliardy korun. Benešová vinu od počátku odmítá.
Bednářová a v některých případech i další restituenti na základě těchto rozhodnutí obdrželi lukrativní pozemky jako náhradu za to, že jim stát nevrátil statky po Bečvářovi ve Strašnicích a na Žižkově.
Bednářovou označil Horák za neteř po Janu Marii Bečvářovi, ačkoli měla nárok pouze na dědictví po jeho bratru Josefovi, který ji uvedl v závěti. Další restituenti zase mohli dědit pouze po jeho sestře.