Zavedení eNeschopenky chce ministerstvo práce a sociálních věcí odložit a založit nový projekt
Ministerstvo práce a sociálních věcí navrhuje pozastavit přípravu elektronických neschopenek. Ty by měly začít fungovat od ledna příštího roku. Podle vedení resortu by ale jejich zavedení v roce 2019 zkomplikovalo stávající systém nemocenské a je nereálné, aby se zavedení v plánovaném termínu stihlo. Ministerstvo práce proto počítá s tím, že do konce roku vznikne nová právní úprava, aby elektronické neschopenky začaly fungovat od roku 2021.
„Není již reálné, aby úprava byla zavedena v původně předpokládaném termínu 1. ledna 2019,“ uvedlo ministerstvo v podkladech k novele. Podle vedení resortu se při přípravách ukázalo, že zavádění bude složitější a také náročnější na čas.
O projektu eNeschopenek by měla ve středu jednat tripartita, která bude diskutovat o návrzích na zrušení karenční doby a výši nemocenské v prvních třech dnech nemoci. Zaměstnavatelé uvedli, že by se případné proplácení náhrad výdělku za první tři dny stonání mělo obnovit až po odstartování eNeschopenek.
Kvůli elektronickým receptům může zkolabovat výdej léků, varují lékárníci
Číst článek
Návrh na vyškrtnutí
O elektronických neschopenkách jednala v dubnu vláda Andreje Babiše (ANO). Sněmovní sociální výbor se jimi zabýval už v únoru, pak se na ně zaměřil také jeho podvýbor pro informační systémy. Podle poslanců Pirátů za zpoždění projektu může nynější vedení ministerstva v čele s ministryní Jaroslavou Němcovou (ANO), které po svém nástupu do úřadu v přípravách nepokračovalo.
Nynější vedení resortu navrhuje vyškrtnutí elektronických neschopenek, které by měli lékaři od ledna příštího roku používat dobrovolně, ze zákona. Podle autorů návrhu nynější legislativní úprava obsahuje „některé nejasnosti“. Uvedli, že zrušení ale neznamená opuštění záměru zprovoznit eNeschopenky. Ministerstvo plánuje do konce roku předložit úplně nový návrh na jejich zavedení tak, aby se začaly používat od ledna 2021.
Podle autorů návrhu se letos bude schvalovat národní informační koncepce ČR. Elektronická neschopenka by s ní měla být v souladu a zapadat by měla i do pravidel zákona o elektronizaci zdravotnictví, který má vzniknout, zdůvodňuje záměr zrušit nynější ustanovení o eNeschopence ministerstvo práce. Podle něj by zavedení nyní představovalo „poměrně masivní a komplexní zásah do stávajícího systému provádění nemocenského pojištění“.
Elektronické občanky, e-recepty, e-neschopenky. Stát slibuje omezit administrativu
Číst článek
Bez běžného projednání
V podkladech k návrhu autoři píšou, že koncem roku 2016 rozhodlo tehdejší vedení resortu s ministryní Michaelou Marksovou (ČSSD) o urychlení projektu eNeschopenky. Její úprava se pak loni do zákona dostala dodatečně až ve Sněmovně. Nynější představitelé ministerstva poukazují na to, že schválení tak nepředcházelo běžné projednání s vypořádáním připomínek a zhodnocením dopadů.
Pracovníci ministerstva začali chystat návod na používání eNeschopenek loni v červnu. Ohled se bral na zabezpečení citlivých údajů. Zástupci resortu v únoru sociálnímu výboru řekli, že je nastavení připraveno, rozhodovat se mělo o technickém provedení. Projekt zahájila Česká správa sociálního zabezpečení, která nemocenské vyplácí. Měl být součástí jednotného informačního systému resortu.