Vnitřní spory v ČSSD? ‚Hraběcí rady přes média mi nepřijdou na místě,‘ říká před sjezdem Hamáček
Sociální demokracii čeká koncem týdne sjezd. Jediným kandidátem na lídra strany je nynější předseda ČSSD, vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček. „Konec hádek, nové stanovy a plnění volebního programu,“ opakuje ve Dvaceti minutách Radiožurnálu svou vizi. Podařilo se straně vyřešit vnitřní spory?
Jan Hamáček v rozhovoru zdůraznil, že jde o to, aby z nadcházejícího sjezdu ČSSD vzešel jednotný tým, který by pracoval pro voliče.
Rozhovor s předsedou ČSSD a ministrem vnitra Janem Hamáčkem o tom, v jakém stavu se nachází sociální demokracie a koho by rád viděl v novém vedení strany
„Pokusit se přesvědčit některé z těch, kteří od nás odešli, že má smysl se k nám vrátit,“ přiblížil cíle budoucího vedení.
Připomíná také, že vstupem do vlády ČSSD zabránila vládní konstelaci za účasti hnutí SPD Tomia Okamury, což by podle něj pro Českou republiku nebylo dobře. „Toto mi přišlo lepší než se pokoušet o restart z opozice. Hraběcí rady přes média bez ochoty převzít odpovědnost mi nepřijdou na místě,“ pronesl na adresu kritiků z řad ČSSD.
Prostor novým tvářím
Právě zevnitř sociální demokracie zní výhrada, že vedení strany je málo důrazné a málo se vymezuje vůči premiérovi a předsedovi hnutí ANO Andreji Babišovi. „Uvítal bych, kdyby ti, kteří to říkají, přišli s nějakým konkrétním návrhem,“ řekl.
Petříček zváží odchod z vlády, pokud ho na sjezdu ČSSD nezvolí místopředsedou
Číst článek
Hamáček už dříve řekl, že by ve vedení sociální demokracie uvítal ministra zahraničí Tomáše Petříčka a ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou.
„Jeden z důvodů, proč jsem přivedl sociální demokracii do vlády, bylo také to, abychom dali prostor novým tvářím a abychom ukázali, že strana je schopná se možná i generačně změnit,“ řekl s tím, že toto oba politici naplňují.
„Jsem spokojený s jejich prací ve vládě a věřím, že by byli posilou i stranického vedení,“ uzavřel.