Babiš k odvolání Navrátila: Brzda pro rozvoj kyberúřadu. Chtěl novou budovu a 500 zaměstnanců
Exšéfovi kyberúřadu Dušanu Navrátilovi chyběly hlavně komunikační schopnosti. Nepochopil roli úřadu a pro jeho další rozvoj by byl brzdou. Chtěl také novou budovu v Brně a 500 zaměstnanců. Tak v úterý pro Radiožurnál vysvětloval premiér a šéf ANO Andrej Babiš, proč vláda v pondělí odvolala Navrátila z funkce. Je to přitom přesně rok, co úřad vydal varování před čínskými firmami Huawei a ZTE. Podle Babiše to ale s Navrátilovým odvoláním nesouvisí.
V pondělí jste řekl, že Dušan Navrátil musí skončit kvůli špatné komunikaci a manažerským schopnostem. Člen sněmovní kontrolní komise kyberúřadu Jan Bartošek z KDU-ČSL by chtěl slyšet jasnější důvody. Můžete být tedy konkrétnější?
Vláda jednomyslně přistoupila k odvolání pana Navrátila. Nebyly o tom žádné pochybnosti.
Promiňte, ale z jakých důvodů?
Pan Navrátil se určitě zasloužil o vybudování toho úřadu, který má samozřejmě i skvělou pověst ve světě. Máme velice dobrý kybernetický zákon, který nám ostatní závidí. Ale bohužel pan Navrátil nemá dostatečné manažerské a hlavně komunikační schopnosti.
Všichni ve vládě jsme se snažili nastavit nějakým způsobem spolupráci, xkrát jsme to řešili na Bezpečnostní radě státu i na vládě, ale dospěli jsme k názoru, že on už je pro další rozvoj NÚKIB brzdou. I ty jeho představy o tom, že chce stavět novou budovu v Brně a že úřad má mít 500 zaměstnanců a tak dále.
S minulými vládami jsem problém neměl, kyberúřad získal respekt i v zahraničí, říká odvolaný Navrátil
Číst článek
Chceme ten úřad podpořit. Chceme, aby tam měli specialisté podstatně vyšší mzdy. Ale ten problém byl hlavně v komunikaci, v nepochopení role úřadu. Představovali jsme si, že bude působit jako Nejvyšší kontrolní úřad, že nám bude dávat zpětnou vazbu u jednotlivých resortů, jak to tam vypadá s kybernetickou bezpečností a tak dále. Pan Navrátil je určitě odborník, významně se zasloužil o pověst úřadu. Nikdo nechce měnit žádné rozhodnutí, úřad je nezávislý.
NÚKIB dočasně povede statutární náměstek Jaroslav Šmíd. Jak vyberete Navrátilova nástupce?
Rozhodli jsme se, že vyhlásíme transparentní výběrové řízení, ve kterém bude sedmičlenná komise. Nabízíme dvě místa pro opozici, takže pan Bartošek tam může klidně sedět. A nominovali jsme také tři konkrétní šéfy zpravodajských služeb – Koudelku (BIS), Šimandla (ÚZSI), Berouna (Vojenské zpravodajství) – vládního zmocněnce pro IT Vladimíra Dzurillu a náměstka ministra vnitra Jiřího Nováčka.
Vláda odvolala ředitele úřadu pro kyberbezpečnost Navrátila, stěžoval si na něj Babiš
Číst článek
V rozhovoru pro Radiožurnál jste před necelým měsícem řekl, že pochybujete o tom, jestli měl kyberúřad varování před výrobky Huawei a ZTE vůbec vydávat s tím, že vycházelo ze špatných předpokladů. NÚKIB ale tvrdí, že čínské firmy jsou hrozbou i dál. Máte tedy jiné informace než úřad?
V rámci varování jsme chtěli, aby pan ředitel předložil nějaké důkazy, na které se odvolával. To se nestalo.
Neřekl vám, z jakých informací vychází?
Odvolával se na naše služby, ale žádná z nich informace nepotvrdila. To rozhodnutí ale není o Huawei, prosím vás. Je potřeba také vnímat, co se děje v Evropě. Na Evropské radě jsem apeloval, aby se k tomu Evropa postavila jednotně. A vidíme, že ve Francii, Německu nebo Velké Británii a ostatních státech nemají s Huawei problém. Ale my rozhodnutí úřadu respektujeme a nikdo nepočítá s tím, že by se měnilo.
Problém ale je, že pan Navrátil, když to ministři víckrát požadovali, jim nebyl schopen říct, jakým způsobem mají realizovat zakázky. Z toho důvodu se brzdily některé projekty jako Moje daně na ministerstvu financí. Ale skutečně to nemá s Huawei nic společného.
Finanční správa vyhověla Huawei. Zrušila zakázku za půl miliardy, ze které firmu minulý měsíc vyloučila
Číst článek
Budete chtít po novém řediteli NÚKIB nějaké záruky, že varování před technologiemi dvou čínských firem nezruší?
Pověřili jsme pana Šmída, což je statutární náměstek, kterého si vybral sám pan Navrátil. A určitě je to na úřadu, nechceme mu v tomto směru nic doporučovat. Já od úřadu osobně chci, a bylo to pro mě důležité, jak se jednotliví ministři starají o kybernetickou bezpečnost. Na ministerstvu zahraničních věcí máme několik let nabourané systému a stále se to neřeší.
Potřebujeme, aby NÚKIB působil podobně jako Nejvyšší kontrolní úřad, že prověří ministerstvo, udělá zprávu, jde to na vládu, ministr se vyjádří a jsou z toho nějaká opatření a úkoly, které se sledují. Panu Navrátilovi jsem několikrát zdůrazňoval, že úřad je hlavně pro mě jako pro předsedu vlády velice důležitý, aby kontroloval i ministry, jestli věnují kybernetické bezpečnosti dostatečnou pozornost.
- NÚKIB má mít 400 zaměstnanců, nikoli 500, což bylo schváleno v roce 2016.
- Usnesení o nové budově v Brně schválila vláda v roce 2016 a už na stavbu vyčlenila i potřebné peníze z rozpočtu.
- Zpravodajské služby varování NÚKIB před Huawei podpořily. Zmiňuje ji například výroční zpráva Vojenského zpravodajství.
- Francie nepotřebuje varování, jako má Česko, protože prezident může na základě informací ANSI (obdoba českého NÚKIB) zakázat technologie jakékoli společnosti, pokud by představovaly bezpečnostní hrozbu. V Německu kancléřka Angela Merkelová nechtěla Huawei vyřadit z budování 5G sítí, ale neuspěla. Aktuálně vzniká nový zákon, už se proti němu ohradil čínský velvyslanec.
- NÚKIB vydal varování v lednu 2019 metodiku, jak mají ministerstva postupovat.