Česko má nejvíc malých varen pervitinu v Evropě. Policie kvůli drogám loni stíhala 3415 lidí

Česko má stále nejvíc malých laboratoří na výrobu metamfetaminu v Evropě. Tento způsob produkce je také v republice nejčastější. Vyplývá to z výroční zprávy Národní protidrogové centrály za rok 2023. Nejčastěji užívanými drogami v Česku zůstávají pervitin a marihuana. Policie loni v souvislosti s drogovými trestnými činy stíhala 3415 lidí. Počet je obdobný jako v roce 2022, kdy bylo obviněno 3418 lidí.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Češka v květnu pašovala 170 gramů metamfetaminu. Dva sáčky s drogou měla zašité v podprsence

Češka v květnu pašovala 170 gramů metamfetaminu. Dva sáčky s drogou měla zašité v podprsence | Zdroj: Celní správa

„Klasický pervitin vyrobený českou cestou je charakteristický pro domácí malé varny, do nelegálního obchodu se v této oblasti významně zapojují cizinci,“ uvedli policisté z Národní protidrogové centrály.

Část takto vyrobeného metamfetaminu je podle nich určená pro vlastní spotřebu a zbytek pro stálé odběratele převážně z Česka, někdy ze sousedních zemí. Malé varny vyrobí podle zprávy zhruba 50 gramů drogy na jeden cyklus.

Malovýroba pervitinu je podle policie komunitní. „Členové komunit se na výrobě i spotřebě produkce většinou podílejí, dodávají například léky nebo poskytnou prostory,“ uvedla. Stovky malých varen se podle protidrogové centrály vyskytují po celém Česku. Větší laboratoře pak vyrábějí metamfetamin především na vývoz do zahraničí.

Metamfetamin z Mexika

V několika uplynulých letech se do evropských přístavů podle policistů dováží velké množství metamfetaminu z Mexika nebo některých afrických a blízkovýchodních států.

4:27

Země tulipánů a kokainu. Nizozemsko řeší, jak zastavit pašeráky a zavřít drogové brány do EU

Číst článek

„Stovky kilogramů mexického metamfetaminu produkují zločinecké skupiny v laboratořích přímo v Evropě, konkrétně v Nizozemsku a v Belgii,“ uvedla Národní protidrogová centrála.

Levnější „mexický metamfetamin“ se pak čím dál více objevuje zejména u hranic s Německem.

V Česku podle policie ale zatím i přes výrazně nižší cenu o tento metamfetamin není velký zájem. Uživatelé tvrdí, že je méně kvalitní. Oproti českému se totiž vyrábí jinou metodou a z jiného prekurzoru. Má pak nižší obsah účinné látky.

„Mexický metamfetamin“ stojí podle protidrogové centrály v Česku při nákupu velkého množství 375 až 400 tisíc korun za kilogram a cena jednoho gramu je 1000 korun. Pervitin z Česka se prodává za 500 až 600 tisíc korun za kilogram a gram lze pořídit za 1000 až 2000 korun.

Případy Národní protidrogové centrály ukazují, že na všech českých hranicích existuje drogová turistika. Drogy se ve velké míře vyvážejí na Slovensko a do Polska, prodávají se za dumpingové ceny. Češi pak podle policistů stále ovlivňují obchod v příhraničních oblastech Německa.

Stíhaní Češi

Mezi stíhanými v loňském roce převažovali Češi, kterých bylo 3085, zbylých 330 lidí pocházelo z ciziny, nejčastěji ze Slovenska. Nejvíce případů policisté řešili v Praze a ve Středočeském kraji, nejméně naopak ve Zlínském kraji.

Nejčastěji, stejně jako v předchozích letech, byli obvinění stíháni kvůli nedovolené výrobě a nakládání s omamnými a psychotropními látkami, následoval trestný čin přechovávání drogy pro vlastní potřebu.

V trestních řízeních, která policie vedla, zajistila majetek a peníze v hodnotě přes 145 milionů korun. Zajištěné drogy pak měly hodnotu přes 1,4 miliardy korun.

Sběratelské předměty

Nejvýraznějším trendem loňského roku byl podle policie nárůst prodeje tzv. sběratelských předmětů s obsahem psychoaktivních látek v prodejních automatech a v kamenných a internetových obchodech.

Poté, co se objevily případy dětí, které byly hospitalizované po požití cukrovinek s jejich obsahem, zakázala letos vláda látky HHC, HHC-O a THCP. Trestné je jejich držení i prodej. Vláda nedávno souhlasila se zákazem dalších podobných látek, zákaz musí ještě posoudit Evropská komise.

Metamfetamin a konopí

Dominantním stimulantem a nelegální drogou podle protidrogové centrály v Česku zůstává metamfetamin, u kterého převládá výroba v menším množství. Podobné je to podle centrály i s konopím a marihuanou, kde však policie zaznamenala trend skupování přebytků od menších pěstitelů a následný vývoz do zahraničí.

24:15

Vobořil: Kolem regulace alkoholu je vždycky horko. Nedokážeme o tom ani mluvit, ale měli bychom

Číst článek

V Čechách převažuje pěstování konopí ve vnitřních pěstírnách, vzhledem k příznivým klimatickým podmínkám se ale především na Moravě objevuje i venkovní pěstování.

Kokain se podle protidrogové centrály dříve objevoval spíše ve velkých městech, kvůli světové nadprodukci se ale snižuje jeho cena a nyní je v různé kvalitě dostupný napříč Českem. Distribuce heroinu v Česku dlouhodobě stagnuje, podle policie se omezuje na „specifické skupiny obyvatelstva“. Jeho dovoz organizují podle policie zejména balkánské zločinecké skupiny. Česko je ale v tomto případě spíše tranzitní zemí.

Nadále podle centrály trvá obava z fentanylu, drogy, v důsledku jejíhož užívání například v USA zemřou ročně desítky tisíc lidí. Žádnou laboratoř na jeho výrobu ale v Česku zatím policie neodhalila.

Tzv. renesanci podle policie zažívá experimentování s psychedeliky, na taneční scéně se také vyskytují tablety extáze s obsahem MDMA, syntetické drogy chemicky příbuzné amfetaminům. Objevuje se také „tekutá extáze“ se sedativním účinkem, kterou predátoři dávají svým obětem do pití.

Několik takových případů se podle policistů objevilo i v Česku. Látku GBL (gama-butyrolakton), kterou droga obsahuje, chce protidrogová centrála zařadit na seznam zakázaných návykových látek. Celkem centrála loni navrhla zakázat 144 nových návykových látek.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme