Vláda dala nemocnicím skoro pět miliard na dluhy. Nezkontrolovala, jak je využily, kritizuje kontrola

Ministerstvo zdravotnictví rozdělilo v letech 2019 až 2021 třem přímo řízeným fakultním nemocnicím mimořádné příspěvky 4,8 miliardy korun, aniž zkontrolovalo jejich použití. S příspěvkem na oddlužení zacházely některé nemocnice nehospodárně a v rozporu se stanovenými podmínkami, konstatuje Nejvyšší kontrolní úřad v pondělí zveřejněné zprávě. Ministerstvo uvedlo, že hospodaření nemocnic se oproti kontrolovanému období významně zlepšilo.

Praha (Aktualizováno: 10:07 14. 8. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocnice Na Bulovce

Kontrola se zabývala hospodařením pražských fakultních nemocnic Bulovka, Královské Vinohrady, brněnské fakultní nemocnice u sv. Anny a ministerstva zdravotnictví | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iRozhlas

Kontrola se zabývala hospodařením pražských fakultních nemocnic Bulovka a Královské Vinohrady, brněnské fakultní nemocnice u sv. Anny a ministerstva zdravotnictví jako jejich zřizovatele.

213 ekologických zátěží ohrožuje zdraví a vyžaduje zásah. S půlkou se ještě nezačalo, vyřešená je jediná

Číst článek

Soustředila se na roky 2019 až 2021, kdy v čele resortu stáli ministři za ANO Adam Vojtěch, Roman Prymula, Jan Blatný a Petr Arenberger.

Kontrolované nemocnice ve svém hospodaření opakovaně vykazovaly kumulovanou ztrátu. Nepříznivou finanční situaci řešilo ministerstvo v roce 2020 jednorázovým příspěvkem na oddlužení, který u kontrolovaných nemocnic činil celkem 3,4 miliardy korun.

Podle názoru Nejvyššího kontrolního úřadu bylo oddlužení nemocnic v roce 2020 nesystémovým opatřením, protože řešilo pouze následky, nikoliv příčinu zadlužování.

Nedodržení podmínek

Kontroloři navíc zjistili, že z prostředků na oddlužení použila Fakultní nemocnice Bulovka 9,3 milionu korun a Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně dokonce 646,2 milionu korun v rozporu se stanovenými podmínkami, například na úhradu závazků před splatností.

Obě nemocnice podle kontrolního úřadu neplnily určené úkoly nejhospodárnějším způsobem, protože financováním dluhů jim v letech 2016 až 2022 vznikly vícenáklady celkem za 105,6 milionu korun.

Ministerstvo financí selhává v danění hazardu. Data o miliardách korun eviduje v excelu, zjistila kontrola

Číst článek

Fakultní nemocnice Bulovka navíc neuspořila 21,3 milionu korun, protože zaplatila dlouhodobé závazky před splatností i se souvisejícími úroky v plné výši.

Další mimořádné příspěvky ve výši 1,4 miliardy korun poskytlo ministerstvo zdravotnictví kontrolovaným nemocnicím na odměny pracovníkům vystaveným riziku onemocnění covidem-19 a na záložní polní nemocnici v Praze-Letňanech.

„Zřízení a provoz polní nemocnice ministerstvo následně refundovalo Fakultní nemocnici Bulovka částkou 88,2 milionu Kč, aniž provedlo řádnou finanční kontrolu,“ uvádí kontrolní úřad.

Na řešení katastrof šly miliardy. Kvůli váhání ministerstva nenakoupila policie potřebnou techniku

Číst článek

Ačkoliv šlo o provozní neinvestiční příspěvek, kontrola ukázala, že resort zaplatil i investiční náklady 1,4 milionu korun. Dalším 1,5 milionu Kč refundovalo ministerstvo nákup majetku, který nemocnice nevyužívala ke zřízení a provozu polní nemocnice.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob v pondělí v reakci na zprávu kontrolního úřadu uvedl, že resort respektuje výsledky kontroly, která se dělala za předchozí vlády.

„Hospodaření nemocnic se však od sledovaného období významně zlepšilo,“ zdůraznil mluvčí. Oddlužení nemocnic společně s novým managementem podle něj pomohlo ke stabilizaci a další zadlužení nemocnic již nenastává.

OVĚŘOVNA: Přípravek na čištění cév zneužívá jména kardiochirurga Pirka, ten se už obrátil na policii

Číst článek

Nejvyšší kontrolní úřad prověřil rovněž nákupy léků a zdravotnických prostředků. Ukázalo se, že kontrolované nemocnice pořizovaly většinu léků a zdravotnických prostředků mimo zadávací řízení, například na základě přímých objednávek.

Na vzorku 15 druhů léků kontroloři zjistili, že tato léčiva pořizovaly fakultní nemocnice na základě zadávacího řízení jen v rozmezí od necelého půl procenta do 49 procent.

„Zbytek nákupů, v některých případech tedy více než 99 procent, se odehrával mimo zadávací řízení. A to přesto, že fakultní nemocnice jsou coby veřejní zadavatelé povinny postupovat podle zákona o zadávání veřejných zakázek,“ kritizuje Nejvyšší kontrolní úřad.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví uvedl, že resort motivuje ředitele nemocnic a využívá sdílení dobré praxe při nákupech. „Například i při nákupech léků,“ napsal Jakob.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme