Spor o stavbu Dukovan pokračuje. Vládní strany věří, že tajné služby změní názor na účast Ruska a Číny
Šéfové všech sněmovních stran by na středeční schůzce s premiérem Andrejem Babišem (ANO) měli dospět k závěru, zda a v jaké formě by vláda měla vypsat největší tendr v novodobých dějinách Česka – stavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Nejvíce otázek se točí kolem podílu a participace ruských a čínských firem. Na tom ovšem politická reprezentace zřejmě shodu nenajde, jak vyplývá z ankety Radiožurnálu mezi předsedy všech stran.
Už v prosinci po jednání vládního výboru pro jádro nastínil ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) čtyři možné varianty dalšího vývoje: za prvé – vláda osloví všechny potenciální zájemce včetně Ruska a Číny, za druhé – vláda osloví jen vybrané a zájemce Rusko a Čínu do tendru nepřizve, za třetí – účast Ruska a Číny v rámci konsorcia vedeného firmou z jiné „bezproblémové“ země. Poslední variantou je odklad spuštění tendru do doby po příštích parlamentních volbách.
O roli Ruska a Číny v tendru na Dukovany rozhodne Babiš a šéfové sněmovních stran, řekl Havlíček
Číst článek
K rozhodnutí by měli dospět právě šéfové všech sněmovních stran. Podle premiéra Babiše je nutné, aby na klíčovém projektu příštích několika desítek let byla politická shoda. Jenže zdá se, že to nebude možné. Postoje jednotlivých stran se velmi různí a zatím se zdá, že nikdo není ochoten ustoupit. Finální rozhodnutí nakonec učiní vláda, především ministr průmyslu a obchodu Havlíček.
Nulová účast Ruska a Číny
Největší „názorovou skupinu“ tvoří zástupci pěti opozičních stran (tedy všech nevládních stran kromě KSČM a SPD). Ti odmítají jakékoli zapojení Ruska a Číny. Nepřijatelná je pro ně i varianta konsorcia s účastí těchto zemí. Odvolávají se zejména připomínky bezpečnostní skupiny státu tvořené zejména zpravodajskými službami, podle které je účast Ruska a Číny – byť jen jako subdodavatele – vysoce riziková.
O tom mluví například předseda ODS Petr Fiala: „My jsme přesvědčeni, že mají být vyloučeny firmy ze zemí, které představují bezpečnostní riziko. Mají být vyloučeny hned a nemají být účastny ani v žádných konsorciích. Bezpečnostní, strategické riziko to prostě představuje. Měli bychom zůstat u toho, že budou osloveny firmy z bezpečnostně nezávadných zemí, které jsou reálně tři.“
Kromě ruských a čínských firem projevily předběžně o stavbu zájem společnosti z USA, Jižní Korey a Francie.
Nejhorší variantou by podle Fialy bylo odložení vypsání tendru. V tom má trochu jiný názor šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „Pro nás je ve hře určitě odložení tendru. Ale vzhledem k tomu, že obecně k tomu není vůle, tak další možností je naše konzistentní setrvání na stanovisku, že Rusko a Čína nemají být přizváni do tendru vůbec, a to ani jako součástí konsorcií, ani jako subdodavatelé jednotlivých klíčových komponentů celé zakázky.“
Být závislý na jedné rouře z Ruska je riskantní, říká vládní zmocněnec pro jadernou energetiku
Číst článek
Za klíčové komponenty jaderné elektrárny je obecně považován takzvaný jaderný ostrov včetně reaktoru, sekundární turbínový ostrov a řídicí systém.
Také podle předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky je nepřijatelné, aby firmy z Ruska a Číny tyto komponenty dodávaly. „Já se kloním k variantě, která by měla být bezpečná pro Českou republiku, tedy aby dodavatel Jaderné elektrárny Dukovany nebyl ani z Ruska, ani z Číny. A v případě konsorcia aby dodavatel v tomto konsorciu z Ruska a Číny nedodával strategické součásti jako je reaktor, turbína nebo řídicí systém,“ říká Jurečka.
Stejně hovoří i šéf Pirátů Ivan Bartoš: „Od počátku preferujeme model, kdy bude tendr spuštěn bez přizvání dodavatelů z Ruska a Číny. To vlastně navrhoval i náš zástupce ve vládním Stálém výboru pro výstavbu nových jaderných zdrojů již 9. prosince formou usnesení. Je to jedna z podmínek, na základě které by mohl být tendr vypsán.“
A svým názorem se nevymyká ani předseda STAN Vít Rakušan. „Podporujeme variantu, aby se tendru neúčastnili zájemci z rizikových zemí, kam Rusko a Čínu každopádně řadíme.“
KSČM a SPD: Tendr má být otevřený
Zcela opačný postoj pak mají představitelé dvou zbylých nevládních stran: KSČM a SPD. Podle nich by země Ruska a Čína měly mít možnost ucházet se o pozici hlavního dodavatele.
„Chceme, aby byly rovné podmínky pro všechny. Evropská unie uzavřela smlouvu i s Čínskou lidovou republikou o volném obchodu, a pokud bychom někoho vyřazovali, tak bychom se dostávali do zbytečných právních problémů. Nabídka by měla směřovat k tomu konsorciu mezinárodních firem, které nabídne největší podíl českých firem na výrobě nových bloků Jaderné elektrárny Dukovany,“ prohlásil předseda KSČM Vojtěch Filip.
Senát vyzval vládu, aby do tendru na dostavbu Dukovan nepřizvala firmy z Ruska a Číny
Číst článek
Taky podle předsedy SPD Tomia Okamury je pro Česko nejvýhodnější přizvat do tendru všechny potenciální uchazeče.
„Nic nebrání tomu, abychom si nechali dát všechny nabídky, porovnali si je, ať jsou to nabídky ze všech koutů světa. Hlavně díky tomu přitlačíme jednotlivé zájemce k co nejlepším podmínkám. Nejhorší z těch variant je odklad, protože v případě odkladu hrozí, že v roce 2035 nebudeme energeticky soběstační,“ sdělil Okamura.
Varianta 3+2
Vládní strany – hnutí ANO a ČSSD – pak prosazují variantu, kterou označují jako kompromisní, Havlíček často mluví o variantě „tři plus dva“. Hlavním dodavatelem nového bloku by tak měla být firma ze státu, který není považován za rizikový, tedy s největší pravděpodobností z USA, Francie nebo Jižní Koreje. Rusko a Čína by se zároveň mohly na stavbě podílet v rámci konsorcia.
Podle vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) by takové konsorcium musela znovu posoudit bezpečnostní skupina státu tvořená zejména zástupci tajných služeb. „Oni musí říct, do jaké míry by konsorcium, ve kterém například jaderný ostrov dodává firma X, je, nebo není bezpečnostní riziko, a jaké riziko.“
Bezpečnostní skupina ovšem už na podzim konstatovala, že jakékoli zapojení Ruska a Číny, tedy i varianta konsorcia, by pro Česko znamenaly ohrožení. Hamáček to ale vidí jinak. „Jak jsem pochopil z debat, které jsme vedli na Bezpečnostní radě státu, tak takováto varianta by pro ně byla přijatelná. My jsme samozřejmě o tom vedli nějaké debaty a pochopil jsem, že kdyby tam byla možnost přezkumu a stanoviska k tomu danému konkrétnímu případu, tak to by bylo přijatelné,“ míní.
‚Nechceme jít do prodraženého tendru.’ Dolínek vysvětluje, proč smí Dukovany dostavět i Rusko
Číst článek
Takovýto postup by prakticky znamenal, že vláda vypíše tendr s podmínkou, že se Rusko a Čína mohou účastnit tendru v rámci konsorcia a po podání prvních nabídek by bezpečnostní složky znovu posuzovaly už konkrétní vznikající konsorcia. Hamáček zdůrazňuje, že vláda má právo kdykoli kteréhokoli účastníka z tendru vyloučit.
Klíčový postoj průmyslu a obchodu
Názor vicepremiéra a ministr průmyslu a obchodu za ANO Karla Havlíčka – právě jeho resort je za výstavbu nového bloku zodpovědný – od počátku podporoval variantu přizvání všech potenciálních uchazečů. Je ale ochoten přistoupit i na variantu konsorcia s účastí Ruska a Číny.
„Z ekonomického hlediska by jednoznačně nejlepší bylo to otevřít všem a nechat je tvořit libovolně nabídky. Jsem realista a vidím, že to je varianta, která je v současné době politicky hůř hratelná. To znamená, že by bylo dobré se bavit aspoň o možných účastech těch ostatních v těch konsorciích. Je jasné, že čím větší konkurence, tím více se dá ta cena stlačit víc dolu,“ prohlásil Havlíček, který zároveň připouští, že velmi pravděpodobně šéfové sněmovních stran ve středu shodu nenajdou.
Cílem středečního jednání je podle Havlíčka hlavně vyslechnout si všechny názory a navzájem vyjasnit pozice. Kdy by se měl tendr vypsat, podle něho zatím není jasné.
„Musíme se domluvit s ČEZem, jak rychle je schopen vše zakomponovat do zadávací dokumentace. Ještě se musíme pobavit o tom, jak vůbec nastavit parametry zadávací dokumentace pro ty konsorcia. Všichni se drží toho, že bude pět různých nabídek pěti různých hráčů. Ale ono to může být pět nabídek pěti konsorcií,“ dodal.