Jaderný tendr na dostavbu dvou bloků v Dukovanech byl v pořádku, rozhodl zatím nepravomocně Úřad pro ochranu hospodářské soutěže o návrzích firem EDF a Westingouse. Mohou se odvolat.
„Korejská výstavba ve Spojených arabských emirátech, dopadla ve srovnání s jinými ve světě relativně dobře,“ říká výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií Jiří Gavor.
Ředitelství silnic a dálnic chce zprovoznit chybějících zhruba 460 metrů dálnice D3 u Tábora na přelomu července a srpna, kde mnoho let trval spor o pozemky.
„Tendr trvá už dva roky a obě firmy už předložily všechna bezpečností povolení a tak dále. Tohle je tedy už dávno odsouhlasené. Teď se bude hrát o ceny,“ říká vysvětluje Jana Klímová.
Korejská státní společnost KHNP a francouzská EDF odevzdaly ČEZ závazné nabídky na stavbu až 4 nových jaderných bloků. „Naše nabídka bude pro Česko určitě uspokojivá,“ říká Jooho Whang, prezident KHNP
Konkrétní výše státní podpory pro stavbu nového bloku vyplyne z výsledků tendru, v kterém o dostavbu Dukovan soutěží francouzská firma EDF a jihokorejská KHNP.
Češi ještě nezačali stavět první reaktor a už plánují objednat další tři. Jeden reaktor přijde podle údajů vlády na 160 miliard korun, vzhledem k výkonu zhruba stejně jako ve Finsku.
Nový reaktor by měl být největší investicí v novodobé historii ČR, podle dřívějších prohlášení vlády má stát asi 160 miliard Kč v cenách z roku 2020. Přesná cena bude známa až po ukončení soutěže.
Fiala také uvítal zájem korejských firem investovat do projektu továren na výrobu baterií do elektroaut v Česku, bylo by to podle něj přínosem pro automobilový průmysl.
Mezinárodní porota bude všech pět projektů posuzovat minimálně do konce června. Při svém rozhodování bude navíc přihlížet i k názorům lidí, kteří můžou až do 11. června hlasovat na webu.
„Hlavním kritériem, podle kterého budeme ve finále určovat pořadí uchazečů o dostavbu Dukovan, je cena za vyrobenou MWh,“ uvádí Pleskač, člen představenstva ČEZ.
Společnost ČEZ zahájila tendr na stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech letos v březnu. Výstavba má začít v roce 2029, zkušební provoz by měl být spuštěn v roce 2036.
Jihokorejská společnost KHNP prohlašuje, že by při stavbě pátého bloku Jaderné elektrárny Dukovany splnila požadavky české vlády. O tendr se uchází také francouzská EDF a americký Westinghouse.
Vyhořelé křídlo pražského Průmyslového paláce dostaví pro město konsorcium Společnost pro Průmyslový palác vedené Metrostavem. Náklady dostavby jsou zhruba 2,64 miliardy korun.
Podle šéfa resortu vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) se celá věc hnula minulý týden, kdy se bezpečnostní skupina jeho resortu domluvila na nutném zpřesnění dotazníku v rámci dostavby Dukovan.
Přesné důsledky ministr neupřesnil, informace bezpečnostních složek však podle něj budou součástí rozhodování o pozvání jednotlivých uchazečů do tendru.
„Diskuse, která probíhá o tom, jaký podíl investice by měl ČEZ hradit ze svého, skončila u rozhodnutí předsedy vlády na 100% financování ze strany státu, protože dohoda nebyla nalezena,“ řekl Míl.
„Čínská strana si všimla příslušných zpráv a vyjadřuje vážné znepokojení nad tím, že se česká vláda chystá vyloučit čínskou společnost z tendru na zmíněný projekt,“ uvedl mluvčí ambasády.
Jak bude vypadat vypsaný tendr na stavbu nového bloku Dukovan? Musí se na něm shodnout šéfové všech sněmovních stran. Jak ale vyplývá z ankety, kterou udělal Radiožurnál, postoje se různí.
Konsorcium v soutěži uspělo s nabídkou 16,55 miliardy korun. V Česku jde o první PPP projekt, kdy dálnici postaví a následně bude provozovat soukromá firma.
Jednání se zúčastnil také vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl. Babiš se podle dostupných informací dosud s takto vysokými představiteli jiných zájemců o výstavbu nesetkal.