Vyčerpaným zdravotníkům se snaží pomáhat dobrovolníci. Posílají jim balíky se svačinami
Je to tady zase - říkají si v posledních týdnech přetížení zdravotníci na covidových jednotkách. A řekli si to i dobrovolníci z projektu Energii lékařům, kteří opět do nemocnic posílají balíky se zdravými svačinami. Nemocniční péči teď potřebuje asi šest a půl tisíce lidí s covidem-19. Loni jich bylo v předvánočním období skoro o dva tisíce míň. V předchozích vlnách na pomoc zdravotníkům dobrovolníci vybrali 15 milionů korun.
„Tady máme konkrétně nemocnice v Havířově, Kyjově a Trutnově. A postupně si zkompletujeme tu krabici. Začínáme vitaminátorem, to jsou takové rychlé přesnídávky. Teďka chipsy, protože chtějí něco slaného, tak máme takové zdravé chipsy z čočky,” říká Radiožurnálu zakladatel projektu Jan Lukačevič, pod jehož dohledem dvanáct dobrovolníků v opuštěné Staroměstské tržnici v centru Prahy dávají dohromady stovku balíků pro zdravotníky v nemocnicích po celém Česku.
„Vím, že to je asi 12 tisíc porcí. Příště nás tu bude asi o něco víc, protože ta poptávka stále roste,” vysvětluje Lukačevič.
„Díky promyšlenému systému zabere balení desítek krabic asi čtyři hodiny. Na proužku papíru, kterému tady říkají výrobní příkaz, je u každé nemocnice napsané kolik kusů kterých potravin, máme do krabice naskládat,“ doplňuje.
„Teďka další typ tyčinek a to všechno uzavřeme tím, že tam dáme vzkaz od našich dárců,” říká Lukačevič.
‚Klobouk dolů, jak to zvládají.‘ Zdravotníkům znovu pomáhají vojáci, především jako sanitáři
Číst článek
„To aby i zdravotníci měli čerstvou vzpruhu každý týden,” dodává.
Když dobrovolníci v květnu opouštěli sklad v pražských Holešovicích, doufali, že jejich podpora už potřeba nebude. Na konci listopadu ale znovu spustili finanční sbírku.
„Pozorovali jsme rostoucí čísla nejprve nákaz a posléze i hospitalizací v nemocnicích. Takže jsme si dali tu práci a všechna dosavadní pracoviště jsme obvolali. A se zděšením jsme zjistili, že ta situace na řadě míst je stejná nebo horší, než byla na jaře nebo na podzim loňského roku,” popisuje Lukačevič.
Dřív balíky do nemocnic dobrovolníci vozili sami, s narůstajícím počtem se rozhodli krabice posílat přes zásilkovou službu. Zbývá tak ještě nalepit čárové kódy a dobroty můžou zamířit ke zdravotníkům.
Podpora ze strany dobrovolníků
Dobrovolníci se ve Staroměstské tržnici setkají zase za týden a už teď si plánují směny taky na leden. A že bude i po novém roce jejich podpora v nemocnicích vítaná, potvrzují taky zdravotní sestry Lenka Konečná a Jan Seifert z jednotky intenzivní péče čtvrté interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
Budu pomáhat, dokud neumřu, říká neurolog v důchodu. Kvůli chybějícím zdravotníkům opět pracuje
Číst článek
„Máme druhou službu za sebou. Poslední dobou jsou ty služby dost náročné, protože vzadu jsou covidoví pacienti, vepředu naši normální pacienti,” vysvětluje Jan Seifert.
Balíky z projektu Energii lékařům jsou prvními dary, které jim v této vlně na oddělení přišly, říká zdravotní sestra Lenka Konečná.
„V první první vlně podpora veřejnosti byla obrovská, lidi posílali různý balíčky, tleskali na balkónech. V druhé vlně si občas někdo vzpomněl, to bylo fajn. No a teď lidi jsou spíš naštvaní a myslí si, že jsou tu figuríny a ne opravdoví pacienti,” líčí Konečná.
„Pomohlo by nám, kdyby se lidi očkovali a nosili respirátory všude, kde se má,” dodává Seifert.
„Lidi by měli být zodpovědní a chápat tu situaci, a věřit tomu, že v nemocnicích leží opravdoví lidi, že jsou to mladí lidi,” sděluje Konečná.
Zdravotníci se teď ve Všeobecné fakultní nemocnici starají o 70 covidových pacientů. V Česku potřebuje nemocniční péči asi šest a půl tisíce lidí s covidem-19. Loni jich bylo v předvánočním období přibližně o dva tisíce míň.