Pelhřimov je jedním z nejproočkovanějších okresů v Česku. Na místní JIP byl minulý týden jeden pacient
Počty očkovaných sice pomalu, ale stoupají. Plně naočkovaných je podle aktuálních údajů ministerstva zdravotnictví téměř 69 procent lidí starších 12 let. Někdo ale vakcínu nestihl a teď lituje. Jako 54letý Jiří z Pelhřimova, muž sportovní postavy, který má doma ženu, roční dítě a už druhý týden leží na covidovém oddělení pelhřimovské nemocnice. A to je rád, že neskončil na ventilátoru.
Po deváté hodině začíná vizita na interně. Vede ji vedoucí lékař covidového oddělení Jan Paták. Je oblečený do bílé kombinézy, vzal si návleky a pečlivě si zkontroloval respirátor. Tady berou protiinfekční opatření velmi vážně. Internista vchází na pokoj číslo čtyři, kde stonají dva muži.
Poslechněte si reportáž z pelhřimovské nemocnice, kde natáčel reportér Ľubomír Smatana
U okna si v překvapivě dobré náladě sedá na lůžku Jiří. Do nosu má zavedený kyslík, a lékař stetoskopem poslouchá, jak dýchá. „Je to zase o něco lepší,“ pokyvuje hlavou spokojeně. „Taky se cítím líp,“ potvrzuje pacient a opře se do polštáře.
„Začátek byl ale zlý. Chvíli jsem byl doma, pořád horečky, nemohl jsem dýchat, a když už to nešlo, tak mi zavolali rychlou.“
Jiří chvíli přemýšlí nad otázkou, proč se vlastně nenechal očkovat. Krčí rameny a říká, že toho měl letos hodně a nějak to nestihl. „No, vykašlal jsem se na to,“ říká s upřímným úsměvem. „Můj švagr je starší než já, je naočkovaný, taky má covid, a když spolu mluvíme, tak říká, že kromě kašle je v pohodě. Takže očkování si myslím, asi dobré bude.“
Druhý týden v nemocnici
Jiří leží v nemocnici i ke svému překvapení už druhý týden. Podle lékaře Jana Patáka to s ním zpočátku dobře nevypadalo. „Vyžadoval léčbu vysokoprůtokovým kyslíkem, tady je ten přístroj,“ ukazuje lékař se generátor kyslíku (HFNO). „Bylo to na pomezí našeho oddělení a ARO. Díky lékům a tomuto přístroji se podařilo pána tady udržet bez intubace.“
Jiří je mezi všemi pacienty na standardním covidovém oddělení nejmladší. Už by byl ale nejraději doma, kde na něj čeká žena a malá dcerka.
„Na stará kolena jsem si pořídil malého sviště. Vnučce jsou čtyři a dcera má 14 měsíců,“ rozesměje se Jiří znovu. Lehce přitom zakašle a přimhouří oči. „To víte, mladá žena, to musím být ve formě, abych to udýchal.“
Domů ale chtějí všichni. I pacienti na dvojce, kde lékař pokračuje ve vizitě. Tady leží tři muži. Jeden je vyčerpaný a nemluví. Druhý, 77letý muž si nechává jméno pro sebe a přes kyslíkovou masku nezřetelným hlasem říká, že na očkování taky chtěl jít, ale také to nějak nestihl. „Tohle přišlo dřív.“
Dobře vypadá nejstarší pacient František, který oslavil osmdesátku a je mu do řeči. Je očkovaný a třetí dávka mu utekla o dva dny. „Vůbec nevím, kde jsme k tomu se ženou přišli. Jen děti a vnoučata k nám chodily. Manželka je doma, dostala kapačky (monoklonální protilátky pozn.red) a je spokojená, je jí dobře.“
Nízké počty pacientů
V pelhřimovské nemocnici mají pro covidové pacienty vyčleněná dvě oddělení se třiceti třemi lůžky. Obsazená jsou ale jen z poloviny. Na intenzivní péči byl před víkendem pouze jeden pacient. Oproti jiným nemocnicím je to relativně málo.
Internista Jan Paták za tím vidí vyšší proočkovanost v regionu. „Pelhřimovsko má jedno z nejvyšších v republice.“ Jeho slova se shodují se statistikou ministerstva zdravotnictví. V okrese Pelhřimov je naočkováno alespoň první dávkou 76 procent lidí starších šestnácti let, a tím se v této kategorii řadí mezi pět nejvíce proočkovaných okresů v republice.
I počty covidových pacientů jsou oproti republikovému průměru výrazně nižší.
Lékař pokračuje ve vizitě a prochází kolem skupiny sester a jednoho sanitáře, kteří čekají na příjem pacienta. Všichni jsou dokonale zachumlaní do ochranných obleků a mají nasazené speciální masky přes celý obličej s dlouhým oranžovým ventilem nad hlavou.
Sestra Jiřina Mazancová se něco snaží říct, ale musí křičet, aby jí bylo rozumět. „Pár hodin denně v tom vydržet musíme. Jsem utahaná, to jo, ale pořád mě ta práce baví. Promiňte, musím jít, vezou nám dalšího pacienta.“