Většina lidí nesouhlasí s jednotnými přijímačkami. Změna ale nesmí být experiment, varují odborníci
Deváťáci, kteří chtějí na střední školu s maturitou, se u nás musí poprat s jednotnou přijímací zkouškou. Většina Čechů však se stávajícím systémem nesouhlasí, ukazuje průzkum agentury Median. A odborníci jim dávají za pravdu. Situace se vyhrotila hlavně letos, kdy na střední školy zamířily silné ročníky. Problém by pomohla vyřešit digitalizace celého systému, který i podle ministra školství patří do minulého století.
Ke zkouškám na střední školy s maturitou se letos přihlásilo rekordních více než 116 tisíc dětí. Před šesti lety, kdy se zavedla jednotná přijímací zkouška, jich bylo o čtvrtinu méně.
Kapacita škol se nicméně příliš nezměnila, což letos zapříčinilo obrovský převis neúspěšných žáků nad těmi, kteří se na střední školy v prvním kole po absolvování jednotné přijímací zkoušky dostali.
Někteří rodiče se proto už obrátili na ministra Mikuláše Beka (STAN) s peticí, ve které žádají změnu systému. Nový šéf resortu školství už slíbil jednání o situaci s jednotlivými kraji i s premiérem.
Že by se měl současný systém přijímání žáků na střední školy změnit, si myslí i téměř 60 procent respondentů, kterých se v průzkumu ptala agentura Median.
Konkrétně na otázku „Jednotné přijímací zkoušky na SŠ letos přilákaly rekordní počet uchazečů. Byl(a) byste pro, aby o přijetí na SŠ rozhodoval výsledek v jednotné zkoušce méně než dosud?“ uvedli, že by jednotná zkouška měla mít menší vliv na přijetí na vybranou střední školu. Do průzkumu se zapojilo přes tisíc lidí.
„Lidé se domnívají, že výsledek jednotné zkoušky by neměl rozhodovat o přijetí na střední školu a že by mělo dojít k určité diferenciaci,“ komentuje výsledky ředitel agentury Median, Přemysl Čech.
Což je i jeden z požadavků zmíněné petice. Rodiče v ní konkrétně požadují, aby se zrušila povinnost škol přijímat studenty podle jednotných didaktických testů.
Druhé kolo
Podle ředitelky pražské Střední odborné školy logistických služeb Jany Dušejovské přibývá dětí, které se musí hlásit do druhého kola přijímaček, protože v tom prvním skončily takzvaně pod čarou.
„Rodiče, jejichž děti nyní přicházejí do druhého kola, jsou z této situace nešťastní a opravdu mají připraveno více přihlášek na všechny školy, které otevřely druhé kolo. Mnohdy se stane, že nevědí, na který obor se u nás chtějí přihlásit, ale hlavně, že by zde mohli nechat přihlášku,“ popisuje Dušejovská.
Před některými školami se kvůli odevzdání přihlášky do druhého kola utvořily i hodinové fronty. Ředitelka Jana Dušejovská například uvádí, že za tři dny obdržela téměř 700 přihlášek, přitom má jen 30 volných míst.
Například podle pražského magistrátu je však na školách míst dostatek. Problém údajně spočívá v možnosti podat si v prvním kole jednotných přijímacích zkoušek dvě přihlášky.
Úspěšnější děti jsou přijaty na obě školy a na té, kam nakonec nejdou, blokují místo, dokud se oficiálně nepřihlásí k nástupu na jinou školu.
Problémy by prý pomohla vyřešit digitaliztace celého systému. Ta je podle prezidenta Asociace ředitelů základních škol Luboše Zajíce jednou z priorit nového ministra školství.
„Nastavení přijímacího řízení patří do minulého století. Je jasné, že má probíhat elektronicky,“ řekl už dříve Bek.
Podle Zajíce je potřeba postupovat obezřetně. „Samozřejmě jsou tam přínosy i rizika. Je třeba se opřít o tvrdá čísla abychom opravdu věděli, že to není nějaký experiment,“ okomentoval situaci pro Český rozhlas.