Děti mohou naposledy cestovat do ciziny bez pasu
Už zítra budou řádky se jmény dětí v cestovních dokladech rodičů bezcenné. Počínaje 27. červnem musí mít vlastní doklad totožnosti pro cestu do ciziny i kojenec v kočárku.
„Vyfotit si kojence a mít ho v platnosti pět let, když se vám od té doby naprosto změní, mi přijde hodně mimo. Ale chápu, že musí mít dítě svůj vlastní průkaz,“ říká Jana Zajacová ve frontě na pas v Ostravě.
S dvouletou dcerou chce do Chorvatska a nic jiného jí nezbývá, i když sama v takové situaci vůbec být nechtěla.
„Informace, že dítě musí mít vlastní pas, se ke mně dostala tak pozdě, že jsem pro to dřív nic udělat nemohla,“ tvrdí.
O cestovních dokladech pro děti mluvil na Rádiu Česko Tomáš Smrček, vedoucí odboru správních agend MÚ Prahy 4
Naopak Eva Tůmová z jihlavské cestovní agentury na povinnost dětských pasů klienty upozorňovala už v zimě a nyní problémy neměla.
„Od začátku roku, co prodáváme zájezdy, upozorňuji, že od června musí mít děti pasy. Akorát se mi stalo, že si klienti přišli vyzvednout pasy, ale nedostali se na řadu,“ řekla Radiožurnálu.
Úřady po celé republice jsou stále zaplaveny žádostmi o doklady, fronty jsou například i na jihlavském magistrátu. Úřednice sice týdně odbaví přes tisíc lidí, další desítky jich ale musí odmítat.
O pas musí žádat rodiče osobně
Z rekordního náporu se však pasová oddělení přece jenom postupně vzpamatovávají. Některá města sáhla do svých rozpočtů a musela koupit nové fotokabiny a nebo prodlužovat úřední hodiny.
Kdo bude v cizině zítra, třeba při návratu z dovolené, musí mít cestovní doklady i pro ty nejmenší.
Podle Tomáše Smrčka, vedoucího odboru správních agend Úřadu městské části Praha 4, je nezbytné, aby rodiče o vystavení dokladu osobně zažádali na úřadě.
„Vždycky jeden zákonný zástupce musí o toho být, musí ty doklady doložit a musí to také stvrdit svým podpisem na té žádosti.“
Dětské pasy jsou povinné v celé EU. V Británii se pořídí na poště
Číst článek
Kdo spěchá, může požádat o takzvaný bleskový pas či rychlopas. „Ten se dělá přímo na úřadech třetího stupně a je to vlastně ten původní zelený pas, který se dělal dříve. Má platnost půl roku a dospělí za něj platí 1500 a děti 1000 korun."
„Ale tím, že má platnost půl roku, tak jsou některé státy, které vyžadují delší platnost pasu. To znamená, tam je pro ně nepoužitelný,“ poznamenal Smrček.