Soud nevyslyšel námitky podjatosti v Rathově kauze. Jeho advokát hned podal stížnost
Soudce Robert Pacovský a jeho trestní senát se necítí být podjatí při řešení korupční kauzy kolem bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha.
Krajský soud v Praze v říjnu přerušil jednání v korupční kauze zmanipulovaných zakázek. Rozhodl, že chce nejprve vyřešit námitky podjatosti. Soud o námitkách rozhodl na začátku listopadu v neveřejném jednání. Jeden z Rathových advokátů David Černý ČTK řekl, že usnesení se zdůvodněním obdržel v pátek a hned podal stížnost. Nyní tak případ bude posuzovat pražský vrchní soud. Na nový verdikt v Rathově kauze upozornily Novinky.cz.
Rath tvrdí, že Pacovský o jeho případu nemůže rozhodovat nestranně, a chce dosáhnout výměny soudce. Podle něj čelí soudce politickému tlaku, aby ho znovu odsoudil. Dalšími důvody, proč by senát neměl případ řešit, pak soud zahrnula většina advokátů, kteří se kauzou zabývají.
Rath přímo v soudní síni předal soudci 10 tisíc korun. Ten je odmítl přijmout a dal je do úschovy
Číst článek
Senát Pacovského v červenci 2015 Rathovi uložil 8,5 roku vězení za přijímání úplatků v souvislosti s manipulováním veřejných zakázek ve středních Čechách. Verdikt následně loni v neveřejném zasedání zrušil odvolací vrchní soud kvůli použitým odposlechům a věc vrátil k novému projednání. Letos se případ dostal k Nejvyššímu soudu, který naopak rozhodl o tom, že odposlechy lze použít jako důkaz.
Za hlavní organizátory trestné činnosti obžaloba považuje Kateřinu Kottovou a Petra Kotta, kteří podle spisu přizpůsobovali veřejné zakázky za Rathova vědomí i aktivní podpory "velkým hráčům", kdy jednoho z těchto soutěžitelů za úplatek zvýhodnili, zatímco ostatní mu záměrně dělali "křoví". Ve zrušeném rozsudku jim za to soud vyměřil 7,5 roku vězení. Stavební zakázky se týkaly opravy budov a modernizace nemocnic ve Středočeském kraji či opravy zámku v Buštěhradu na Kladensku.
V korupční kauze je 11 obžalovaných, policie je pozatýkala v květnu 2012. Zbylými stíhanými jsou stavební manažeři a jednatelé zdravotnických společností. Soudy se kauzou zabývají od roku 2013.