Další reformy zdravotnictví přinesou více pravomocí pacientů i pojišťoven

Poslanci mají na mimořádné schůzi, která začne v úterý 12. července, projednávat druhou vlnu zákonů zdravotnické reformy. Její součástí je i zákon o zdravotních službách. Zákon, který stanoví stejné podmínky pro všechny zdravotní pojišťovny, by pak měli poslanci dostat na stůl do konce roku. V České televizi to řekl minstr zdravotnictví Leoš Heger.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Leoš Héger ministr zdravotnictví ČR.

Leoš Héger ministr zdravotnictví ČR. | Foto: Filip Jandourek

Zákon o zdravotních službách mimo jiné posiluje práva pacientů a stanovuje i sankce pro poskytovatele péče za porušení pravidel. Opoziční ČSSD a KSČM kritizují. že s nimi změny nikdo neprobíral.

Podle ministra Hegera ale ještě bude mít opozice prostor své připomínky vyjádřit. „Pokud ten zákon projde prvním čtením, protože se v něm hovoří o penězích a o povinnostech pacientů podstatně méně, než o právech pacientů a jejích nárocích, bude v projednávání mezi prvním a druhým čtením spousta času ty věci probrat,“ tvrdí.

Pro jednotlivé zdravotní pojišťovny platí v současné době různé zákony a to by rád Leoš Heger změnil: „Byli bychom rádi, aby se podmínky zestejnily pro všechny a udělali jsme větší odpovědnost pojišťoven, ale aby ty pojišťovny dostaly takové pravomoci, aby mohly dělat aktivně zásahy do zdravotnického systému.“

Kyjovský případ dvou lékařů, kteří předepisovali léky bez vědomí pacientů, by měl vést k posílení zájmu pacientů o výdaje z jejich zdravotní pojistky. Jak v České televizi zdůraznil ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavel Horák, lidé by se měli snažit zjistit, co se z jejich pojistky vyplatí.

Právě pacientka totiž upozornila v kauze Kyjov na nesrovnalosti ve své dokumentaci. Podle Pavla Horáka by se ale kvůli tomu musely změnit další zákony.

„Ta chybějící strana toho kontraktu – pacient – je dnes v situaci, že je pojištěn ze zákona, ale není žádným hráčem. Maximálně někde zaplatí regulační poplatek. Stejně jako u jiné pojistné smlouvy má ten, kdo se pojistí, určité povinnosti, ale i zájem na tom kontrolovat to, co se z jeho pojistky vyplatí,“ upozorňuje.

Viktorie Hošková, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme