V Dačicích odhalili pamětní desku, která připomíná rodáky padlé na zahraničních misích
Dačice na Jindřichohradecku si v sobotu připomněly své rodáky, kteří zahynuli v zahraničních operacích Armády České republiky. Deska se jmény podporučíka Václava Martínka, četaře Petra Hose a majora Bohumila Vávrů se stala součástí pomníku hrdinů a obětovaných ze světových válek. Na pomník byla doplněna kostka, na jejímž rohu je bronzový vlčí mák jako symbol veteránů, a deska se jmény trojice padlých, řekl starosta Karel Macků (KDU-ČSL).
Václav Martínek zahynul 13. ledna 1994 při dopravní nehodě u chorvatského města Udbina při plnění úkolů v misi UNPROFOR. Petr Hos byl řidičem obrněného transportéru OT-64, zemřel 21. března 1995 při havárii na území Chorvatska severozápadně od Korenice. Bohumil Vávrů zemřel společně s dalšími dvěma členy posádky při zřícení vrtulníku Mi-17 českého kontingentu mise SFOR nedaleko hercegovinského města Tomislavgrad 25. října 1998.
Den válečných veteránů připadne na neděli, rozezní se zvony v celém Česku
Číst článek
Pomník stojí v Dačicích od roku 1935. Nejprve na něm byla jména 54 dačických mužů, kteří zahynuli v první světové válce.
„Po druhé světové válce byla doplněna další deska, kde byli ti, kteří zahynuli během druhé světové války. Byl mezi nimi i Vilém Göth, který za války zahynul v anglickém letectvu,“ řekl Karel Macků. V roce 2003 přibyla na pomník deska se jmény 31 dačických Židů, kteří se stali obětí holokaustu. Den válečných veteránů si podle starosty město připomíná každoročně.
Podle Eduarda Stehlíka, ředitele Odboru pro válečné veterány ministerstva obrany, je dačický pomník skutečně výjimečný. „Dnešního dne byla odhalena pamětní deska na pomníku, který připomíná padlé v první a druhé světové válce, připomíná povražděné obyvatele Dačic v rámci holocaustu, takže se nám tady vlastně spojují poslední století Československa a České republiky na jednom jediném místě. V tom je pomník na dačickém náměstí unikátní,“ uvedl pro Radiožurnál.
Vojáci zranění při útocích v Afghánistánu zůstávají v nemocnici, léčba potrvá měsíce
Číst článek
Sobotní odhalení pamětní desky, za kterou město zaplatilo asi 40 tisíc korun, bylo součástí programu věnovanému Dni válečných veteránů. Účastnilo se ho asi 200 lidí.
Spolu s městem ho pořádala Československá obec legionářská, jednota bratra Stanislava Berana Jindřichův Hradec a 44. lehký motorizovaný prapor Jindřichův Hradec. Součástí byla i ukázka zbraní a vojenské techniky, výstava fotografií nebo prohlídka leteckého muzea.