ČSSD požaduje roční odklad startu důchodové reformy
Sociální demokraté znovu vyzvali vládu, aby nezaváděla druhý pilíř důchodové reformy, tedy soukromé penzijní fondy. Pokud od svého záměru kabinet neustoupí, měl by odložit účinnost příslušných zákonů o rok. Tento požadavek tlumočili experti za ČSSD na první schůzce se zástupci vlády k penzijní reformě.
Odklad by dal podle ČSSD prostor k široké veřejné diskuzi k reformě penzí a možnost reagovat na ekonomickou situaci ve světě.
„Jednak se může ještě výrazně proměnit vnější situace, ať už ekonomická nebo politická a navíc by to vytvořilo prostor pro solidnější veřejnou debatu o tom, jak by měl dobrý důchodový systém vypadat,“ řekl šéf týmu expertů ČSSD Martin Potůček.
Hosty pořadu Stalo se dnes byli vedoucí expertního týmu ČSSD Martin Potůček a Jiří Král z ministerstva práce a sociálních věcí.mp3
Šéf vládních vyjednavačů Jiří Král z ministerstva práce a sociálních věcí ale situaci tak černě nevidí. Zástupci vládní strany v komisi ale budou požadavek ČSSD tlumočit vládě.
„Situace na globálních finančních trzích je jiná než byla před několika měsíci, před několika lety. Nicméně z první finanční krize se svět vzpamatoval během několika málo let a není důvod nevěřit, že kapitalismus bude dál žít a finanční trh se nezhroutí. Důchodová reforma se navrhuje pro desetiletí dopředu, vláda ale tento požadavek ČSSD jistě zváží,“ uvedl Král.
Sociální demokraté se na dnešním jednání se zástupci vlády shodli na způsobu, jakým budou diskutovat a na způsobu prezentace dosažených závěrů veřejnosti prostřednictvím brífinků.
„Shodli jsme se také na tom, že některá témata, která nám byla dána do vínku politickou dohodu mezi premiérem a předsedou ČSSD budou v tuto chvíli odsunuta, protože nejsou tak naléhavá, jako témata jiná,“ dodává Potůček.
Jednat se bude zase ve čtvrtek
„Dohodli jsme se, že především budeme jednat o takzvaném předdůchodu, což by zřejmě byla drobná úprava stávajícího třetího pilíře nebo toho návrhu transformace penzijního připojištění, který vláda poslala do sněmovny tak ,aby v případě, že zaměstnavatel se dohodne se zaměstnanci, mohl přispívat na pozdější důchod více pro případ čerpání důchodu v době těsně před věkovou hranicí,“ dodává Král.