‚Musela na natažených rukách držet tyč. Když spadla, bili ji.‘ Další čínská křesťanka vyhrála soud s vnitrem

Už třetí čínská křesťanka podle zjištění serveru iROZHLAS.cz uspěla u soudu s žalobou proti ministerstvu vnitra, jež jí odmítlo udělit azyl. Podle úředníků ženu v zemi nikdo nepronásledoval a nebyla porušena její lidská práva. Ona přitom při azylovém pohovoru popsala zatčení, během kterého ji policisté fyzicky týrali. Vnitro se tak případem bude muset zabývat znovu. Žena dorazila do Česka před dvěma lety spolu s dalšími čínskými křesťany.

Původní zpráva Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo vnitra udělilo azyl v České republice osmi čínským křesťanům, dalších 70 žádostí odmítlo (ilustrační foto)

Ministerstvo vnitra udělilo azyl v České republice osmi čínským křesťanům, dalších 70 žádostí odmítlo (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Čínská křesťanka, která je v rozsudku označovaná písmeny Y. S., přicestovala do Česka v první polovině roku 2016 v přibližně osmdesátičlenné skupině příslušníků tamních podzemních církví, které jsou v Číně zakázané.

‚Začali mě kopat do různých míst.‘ Čínská křesťanka vyhrála soud s vnitrem. Podle úřadu jí nic nehrozilo

Číst článek

Ministerstvo loni na jaře udělilo azyl pouhým osmi z nich. Zbylým 70 odmítlo ochranu před perzekucemi čínských úřadů udělit. Y. S. byla jednou z nich, a obrátila se proto na Krajský soud v Ostravě. Ten jí začátkem února dal za pravdu a závěry ministerstva vnitra odmítl.

„Tento svůj závěr žalovaný (ministerstvo vnitra, pozn. red.) odůvodnil tak, že žalobkyně nebyla ze strany čínských státních orgánů či bezpečnostních složek rozhodně dlouhodobě pronásledována ve smyslu zákona o azylu, tj. nebyla závažným způsobem porušena její základní lidská práva,“ píše se v rozsudku, který má server iROZHLAS.cz k dispozici.

Podle vnitra ženě v zemi nic nehrozilo. Y. S. byla totiž v minulosti v Číně zadržena pouze jednou, a to už v roce 2013. Do Česka ovšem odcestovala o více než dva roky později. Úředníci azylového odboru ministerstva vnitra proto usoudili, že „nelze shledat konkrétní příčinnou souvislost těchto kroků“. Zatčení čínské křesťanky je přitom v rozsudku popisováno velmi podrobně.

‚Škoda, zbývaly jen dvě vteřiny‘

V prosinci roku 2013 Y. S. zadržela čínská policie během jednoho náboženského setkání v bytě u jiné věřící. Policie jí zabavila doklady a klíče od auta a odvezla ji k výslechu na stanici. „Poté, kdy neodpověděla na otázku, zda je předmětný občanský průkaz její, ji policista udeřil do ucha a křičel na ni, jestli je hluchá. Následně ji udeřil několikrát do hlavy,“ popisuje se výslech na policii v rozsudku.

Následně ji policista nutil stát s rukama nataženýma před sebe, na které jí položil dřevěnou tyč.

Křesťané v Číně

Křesťané v Číně patří k pronásledovaným komunitám. Tamní komunističtí vládci sice uznávají katolictví i protestantství, na církve ale dohlíží tajná policie. Další křesťanské církve čínský režim potírá.

„Potom jí řekl, že v tom postoji musí vydržet pět minut a pokaždé, když žalobkyni tyč spadla, tak ji bil a přinutil začít znova. Následovaly různé formy psychologického týrání, například začali odpočítávat odzadu, anebo když jí tyč spadla, tak jí řekli, že je to hrozná škoda, že jí zbývaly jen dvě vteřiny,“ lze číst v rozsudku.

Když policisté viděli, že Y. S. nemůže stát, nutili ji podle dokumentu běhat po obvodu místnosti se závažím, které jí přivázali na nohy, a když měl policista pocit, že běží pomalu, tak ji opět bil tyčí. Kromě toho jí nedovolil použít toaletu.

Druhý den ji policie pustila, ale nechtěla jí vrátit doklady ani klíče od auta, pokud za ně nezaplatí 2000 jüanů, tedy v přepočtu necelých 7000 korun. Ty nakonec zaplatil její přítel. V polovině roku 2016 se Y. S. na radu svých souvěrců odstěhovala do malé vesnice, kde dál navštěvovala náboženská setkání, ale ze strachu se na ulici maskovala – nosila brýle a roušku.

Právě v roce 2016 se podle rozsudku měla žena rozhodnout vycestovat pryč z Číny. „Dostala zprávy o zatčené starší sestře z incidentu v roce 2013, která strávila rok ve vězení a po propuštění byla úplně jiná, neboť ve vězení jí píchali nějaké látky, po kterých jí zeslábla nervová soustava a nebyla v civilním životě schopna sama fungovat,“ píše se v dokumentu.

Vnitro chybovalo

Redakce iROZHLAS.cz oslovila i ministerstvo vnitra, to ale do vydání článku neodpovědělo. Mluvčí resortu Hana Malá ale už v minulosti nechtěla obdobný případ s ohledem na mlčenlivost komentovat.

9:48

Ombudsmanka: Ministerstvo vnitra pochybilo při rozhodování o azylu pro 78 čínských křesťanů

Číst článek

„Správní řízení podle zákona o azylu jsou neveřejná, tudíž nelze sdělovat k jednotlivým případům jakékoliv podrobnější informace,“ řekla redakci na počátku března. Ministerstvo má dle zákona na nové rozhodnutí standardně šest měsíců od nabytí právní moci rozhodnutí.

Krajské soudy v Ostravě a v Pardubicích rozhodly ještě v několika dalších případech, čínští žadatelé ale uspěli jen ve třech z nich, včetně tohoto. Ti, kteří byli neúspěšní, se nyní obracejí s kasačními stížnostmi na Nejvyšší správní soud.

Ministerstvo vnitra navíc kvůli postupu v případě skupiny čínských křesťanů šetřil Úřad veřejné ochránkyně práv. Ten došel k závěru, že odbor azylové a migrační politiky chyboval, jak nedávno informoval Český rozhlas Plus. O žádné ze 78 žádostí totiž úředníci nerozhodli ve lhůtě stanové zákonem o azylu a opakovaně nesplnili svou zákonnou povinnost informovat žadatele o prodloužení lhůty pro vydání rozhodnutí.

Tereza Čemusová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme