Sněmovní komise pro odposlechy chce přístup k datům chytré karantény. Bojí se zneužití informací
1. května se v celém Česku naplno rozeběhl projekt takzvané chytré karantény díky kterému by měli být hygienici schopni zjistit, s kým přišel pacient nakažený koronavirem do styku. Komise Poslanecké sněmovny pro použití odposlechů teď požádala ministerstvo zdravotnictví, aby mu k datům dalo přístup. Žádost má Radiožurnál k dispozici.
„Poslanci chtějí zkontrolovat celou cestu dat občanů od krajských hygienických stanic, přes společnost Keboola až po ministerstvo zdravotnictví,“ říká předseda komise Tomáš Vymazal z Pirátů.
Exkluzivní průzkum: Češi se úniků osobních údajů pro chytrou karanténu neobávají
Číst článek
„Jestli je tam všude pohlídané, že to nikdo nemůže kopírovat, že to nikdo nikomu nemůže nasdílet jiným způsobem, že ta data nemůže nikdo měnit. Ta nejdůležitější věc, kterou potřebujeme zkontrolovat je, že opravdu jsou vyžádána data jen na ty lidi, kteří dali souhlas,“ doplňuje.
Smlouvy i podpisy
Žádost komise poslala ministerstvu zdravotnictví ve čtvrtek. Kromě kontroly dat chce po ministerstvu zpřístupnit i všechny smlouvy, které se k chytré karanténě vážou. Do budoucna chce komise kontrolovat i konkrétní souhlasy lidí s poskytnutím svých informací.
V žádosti, kterou má Radiožurnál k dispozici, se píše: „(…) prosím rovněž o umožnění výkonu kontrol náhodně vybraného vzorku souhlasů v sídle MZ (pozn. red. ministerstvo zdravotnictví), a to vždy po předchozím oznámení ze strany komise ve lhůtě, která nebude kratší tří pracovních dnů.“
Komise také požádá Poslaneckou sněmovnu o dočasné rozšíření svých pravomocí, dodává Tomáš Vymazal. „Budeme žádat plénum sněmovny, aby nám rozšířilo alespoň dočasně působnost orgánu, aby mohl kontrolovat i například bankovní údaje, nebo aby mohl přistupovat k osobním údajům i mimo odposlechy a sledování, tak jak jsou pojmenované v trestním řádu.“
Systém chytré karantény používá k odhalování nových případů nemoci covid-19 moderní technologie, například údaje z mobilních telefonů. Takzvaná vzpomínková mapa vytvořená z dat mobilního operátora a platební karty, která ukáže místa pohybu za posledních pět dní, pomůže nakaženému člověku vzpomenout si na rizikové kontakty. Na bázi pohovoru a mapy by pak podle¨náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly měli hygienici dokázat zachytit 67 procent kontaktů.
Další možností je získání dat z aplikace eRouška, kterou si nainstalovaly desítky tisíc lidí. Funguje na principu bluetooth a pamatuje si ostatní telefony s aplikací, které byly v blízkosti, data o poloze ale aktivně neodesílá. Dostupná je jak pro telefony s operačním systémem Android, tak pro iPhone.