Chtěl jsem Pavlu Hráchovi pomoct, říká ministr Besser
Ministr kulury Jiří Besser má co vysvětlovat. A vysvětlení po něm asi bude chtít hodně lidí, včetně premiéra Petra Nečase a vedení strany TOP 09, která ho dosadila do vlády. Internetový deník Insider zjistil, že ministr Besser je společníkem ve firmě Comoros Group, která investovala do nemovitostí na Floridě. Jednak ale neuvedl tuto informaci v majetkovém přiznání a jednak podniká s Pavlem Hráchem, kterého podle zjištění Aktuálně.cz soud pravomocně odsoudil za uplácení někdejší manažerky konsolidační agentury Radky Kafkové. Ministr kultury Jiří Nesseč byl hostem Ozvěn dne.
Když se vás ptali novináři z deníku Insider a Aktuálně.cz, nepovažoval jste své spojení s panem Hráchem za nějak problematickou věc. Platí to stále?
Teď už je to trošku v jiné pozici, protože skutečně s začalo hrát to, že Pavel Hrách byl pravomocně odsouzen. Nebylo to před čtyřmi lety, jak jsem se dnes někde dočetl, ale byl pravomocně odsouzen před necelými čtyřmi měsíci. Víte, s touto záležitostí já skutečně nemám vůbec nic společného. Takže to, co se stalo na počátku roku 2009, kdy jsem mu chtěl ještě spolu s jedním kamarádem pomoct, tak to pokládám za normální kamarádskou výpomoc. Bohužel jsem skutečně tím, že jsem neinvestoval a nikdy si nedělal žádný vlastnický nárok na to, co Pavel Hrách si pořídil, nebo firma Comoros Group pořídila, tak jsem to nepokládal za jaksi zásadní věc pro uvádění. Bohužel, teď vím, že jsem to uvést měl a ponesu si následky za to, že jsme to neuvedl. Zákon, který jsem porušil, taky uloží, jak mám být potrestán.
Ministr kulury Jiří Besser a reportérka Sabina Slonková mluví o ministrově účasti ve firmě Comoros Group v Ozvěnách dne na Radiožurnálu.mp3
Říkal jste, že jste chtěl panu Hráchovi pomoct. Z jakého důvodu? Vy jste přátelé?
My se známe 50 let. Já jsem velice smutný z toho, že byl odsouzen, že je označován za korupčníka a asi skutečně, pokud soud takto rozhodl, tak na tom něco je. Já to akceptuji, ale neznamená to, že po 50 letech přátelství zkrátka se od toho člověka odkloním. A myslím, že to plno lidí, kteří ho znají, to neudělali a neudělají. Já jsem trošku v jiné pozici. Ale skutečně prosím, soustřeďme se na moje pochybení. Moje pochybení je opomenutí toho uvedení v majetkovém přiznání veřejných činitelů ve dvou letech. Dnes jsem provedl všechny kroky k tomu, aby to bylo napraveno a i se snažím na půdě amerických států z tohoto nepodnikatelského, i když papírově podnikatelského svazku vyvázat.
Můžete prosím říci, kolik jste investoval do té společnosti a co jste za to získal?
Ne, neinvestoval jsem tam nic. Mám zato nadále kamaráda a stejně jako on může vždycky ke mně na chalupu, tak já můžu jet k němu do bytu. Ne do luxusního bytu, ale do bytu na Floridě na golfovém resortu.
Kvůli tomu musíte figurovat v té společnosti?
To nebylo. To skutečně pojďme se teda vrátit zas až do začátku toho roku 2009, úplně v jiné situaci, kdy on chtěl na hypotéku pořídit tento byt, a proto bylo potřeba, aby tam byla nějaká legitimní osoba. Bylo jich tam víc těch osob, tak jsme ještě s jedním kamarádem tento postup mu zkrátka (legalizovali).
Vy jste byl ta legitimní osoba? Pan Hrách sám nebyl onou osobou?
Ne, no tak samozřejmě, že jsme tam byli všichni tři napsaní, ale jako pro společnost, která si bere ve Spojených státech hypotéku, je lepší, když tam je více společníků.
Pane ministře, proč jste nezahrnul svou účast v této společnosti do majetkového přiznání?
Opomněl jsem toto udělat a nebral jsem to jaksi za něco závažného, protože jsem skutečně nic neinvestoval a majetkové přiznání je o majetku. A nevnímal jsem to jako nějaký nárok na nějaký zisk. Zkrátka ta společnost nebyla nikdy zaregistrovaná a zřízená za účelem podnikání a majetkový nárok jsem si nedělal. Samozřejmě, je to chyba, ale opomněl jsem to. Skutečně jsem to opomněla, protože při tom vypisování jiných majetků jsem měl dost plné kolonky. Zapomněl jsem napsat ‚podíl ve společnosti‘ a toto dnes napravuji tak, aby to bylo legitimně napraveno. Nejsem první ani poslední politik v této zemi a v parlamentech, které tady jsou, kterému se to stalo.A zákon ukládá pro mě postih. A já postih zákonný naprosto respektuji.
Jaký postih předpokládáte?
Tak postih je do 50 tisíc korun. Rozhoduje o tom přestupková komise v místě bydliště. Já si myslím, že Beroun tím nebude zatěžován, 16 let jsem tam starostoval. Předpokládám tedy, že bude požádáno jiné přestupkové oddělení. Jsem připraven tyto následky nést. S ničím jiným nechci být spojován, nemám žádné aktivity s Pavlem Hráchem jiné, prosím. Takže to je asi tak všechno, co mohu říct.
Jste tedy připraven zaplatit pokutu, a tím to pro vás hasne?
Ne, prosím vás, samozřejmě zaplatím pokutu nebo trest, který mi bude uložen. Bude to řešit mandátní a imunitní výbor Poslanecké sněmovny. Tam půjdu k panu místopředsedovi TOP 09. Tomu jsem tyto moje záležitosti sdělil. S panem premiérem a s ostatními, kteří mají zájem, abych jim to vysvětlil, tak se rád sejdu a samozřejmě jim to rád vysvětlím.
Myslíte, pane ministře, že tohle je záležitost, která by mohla nějakým způsobem ohrozit vaši další politickou kariéru?
Víte, ono by to nemohlo ohrozit jenom moji politickou kariéru, ale ono to může ohrozit možná i poměrně zásadní a velký úkol, který si dala tato vláda. A já mám pocit, že vím, odkud vítr vane. Toto není náhoda, to načasování a všechno, co se děje kolem mě v současné době.
Můžete to, prosím, ještě trochu rozvést, že to není náhoda?
Já si myslím, že to není náhoda, že do finále jde velký úkol této vlády a jsou v této zemi lidé, kterým se to nelíbí, jak tato vláda řeší. A já jsem nositelem tohoto úkolu.
Který úkol této vlády?
Je to schválení a předložení církevního zákona, když to zkrátím, do vlády a posléze do sněmovny.