Čeští policisté dostali hřebce z Maďarska. Plemeno používala už rakouskouherská armáda
Sloužili už za císaře pána, teď budou pomáhat a chránit v barvách české policie. Stádo asi čtyřiceti policejních koní posílí tři hřebci ze speciálně vyšlechtěného plemene z Maďarska. Čeká je náročný výcvik, který potrvá nejméně rok. Když obstojí, vyrazí do ostré akce, třeba proti demonstrantům nebo rozvášněnému davu při sportovních utkáních.
„Tady neplatí přísloví, že kůň na člověka nešlápne. Nepřipadá v úvahu. Fanoušci, zejména ti zahraniční, už se naučili, že tady žádné smlouvání není," říká hlavní trenér Karel Pospíšil.
Policejní stáje posílí hřebci z Maďarska. Vyšlechtěné plemeno využívala už rakouskouherská armáda. Natáčela Evelyna Kulíšková
Za ohlávku při tom drží statného vraníka. Koně pro policii cvičí už řadu let a ve zvířatech z maďarského plemene Nonius tuší velký potenciál.
„Tohle plemeno je zvláštní v tom, že bylo vyšlechtěno pro armádní účely v Maďarsku. Jsou klidnější, ale hlavně pracovití a svou konstitucí jsou to silní koně. Promítnete-li si váhu jezdce a váhu sedla, tak je to opravdu kolem těch 100 kilo na hřbetě," přibližuje Pospíšil.
Dva nové hřebce má zatím policie v Praze a třetího v Brně. Všechny teď čeká roční základní výcvik, který má ukázat jejich talent i povahu.
„Policie nepotřebuje koně, který má tendenci skákat. Potřebujeme koně, kteří se nebojí, nelekají se a nemají tendenci utíkat z místa, ale jsou schopní tlačit ten dav," vysvětlil ředitel pořádkové policie Martin Hrinko.
Mimochodem u policie podle něj slouží výhradně hřebci. Prý proto, aby se koně na práci lépe soustředili. Většinu ze čtyřicetihlavého policejního stáda tvoří čeští plnokrevníci. Pokud se ale osvědčí nové plemeno, policie by podle Hrinka mohla z Maďarska koupit i další koně. Každoročně jich pořizuje zhruba pět za ty, kteří už kvůli vysokému věku dosloužili.