Češi nejsou zvyklí psát závěť, loni tak státu propadl majetek za 180 milionů
Pokud zemřete bez dědiců, váš majetek automaticky propadne státu. Jen loni tak Česko získalo 180 milionů korun. Tyto peníze by přitom mohly pomáhat konkrétním nadacím a neziskovým organizacím.
„O sepsání závěti jsem přemýšlela a myslím si, že je to úplně v pořádku a je to potřeba, aby potom nedocházelo k nějakým zmatkům,“ říká paní Marie z Prahy.
Jen málo Čechů ale o sepsání závěti vážně uvažuje. Naopak v některých západních zemích si lidé připravují poslední vůli daleko častěji.
Češi neberou psaní závěti příliš vážně, minulý rok tak státu odkázali na 180 milionů korun
„Sepisování závěti není úplně tradiční v České republice. Na rozdíl třeba od Ameriky nebo Kanady, kde díky tomu, že tam platí jiné zákony, tak závěť sepíše více než polovina lidí,“ potvrzuje Tomáš Vyhnálek, mluvčí kampaně s názvem Závěť pomáhá.
Lidé, kteří nemají komu svůj majetek odkázat, můžou po smrti pomoct neziskovým organizacím a nadacím. Například ve Velké Británii loni lidé na charitu odkázali v přepočtu 83 miliard korun. Česko takovou praxi vítá.
„S neziskovými organizacemi spolupracujeme, jen je potřeba zdůraznit, že dědictví nejsou jenom výnosy, ale také náklady. A s tím se často potýkáme, že si to lidé neumějí úplně představit. Nejde pouze o finanční prostředky nebo nemovitosti, ale často i o dluhy,“ upozorňuje mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Radek Ležatka.
Příběhy některých dárců, kteří se rozhodli svůj majetek odkázat charitě, a další podrobnosti najdete zde.