Cenu Františka Kriegla za boj proti korupci získal Libor Michálek
Cenu Františka Kriegla od Nadace Charty 77 dnes dostal bývalý ředitel Státního fondu životního prostředí Libor Michálek za statečný, systematický a nekompromisní boj proti korupci ve státní správě.
Vy jste na korupční chování upozornil v době, kdy jste byl šéfem Státního fondu životního prostředí. Udělal byste dnes něco jinak?
Hostem stalo se dnes na Radiožurnálu byl bývalý ředitel Státního fondu životního prostředí Libor Michálek
Šel bych do toho znovu, nicméně možná bych některé věci udělal lépe. Ty nejpádnější důkazy v podobě nahrávek jsem mohl začít pořizovat dříve, aby se celá ta problematika zmapovala lépe, než je tomu v tuto chvíli.
Nakolik vaše protikorupční aktivity ovlivnilo vaše náboženské přesvědčení?
To je složitá otázka. Víra určitě hraje roli v tom, že pokud člověk jde do určitého rizika, tak když věří, že byť to pro něj z krátkodobého hlediska může mít velmi nepříznivé efekty, tak v dlouhodobějším horizontu má význam takovýto krok udělat.
Daří se této vládě protikorupční tažení?
Obávám se, že se to protikorupční tažení zatím příliš nedaří. A mrzí mne to, že pokud jsou nějací moji následovníci, tak spíš v tom shromažďování důkazního materiálu. Nahrávky užívají jak na běžícím páse při téměř každém jednání. Zatímco v mém případě to opravdu bylo v nějaké krajní situaci.
Co byste doporučil lidem, kteří se ocitnou v podobné situaci, aby to zvládli s čistým štítem?
Je to velmi individuální, nelze dát žádný unifikovaný recept na to, jak v takových situacích postupovat. Pokud je korupční jednání prováděno sofistikovaným způsobem, jsou ve volbě způsobů velmi variabilní. Obecně je ale důležité, aby v okamžiku, kdy nějaké korupční indicie jsou, aby lidé k těm věcem nebyli tolerantní a nebáli se proti tomu postupovat.