Svůj post opouští další ze šéfů detektiva, který vyšetřuje kauzu Čapí hnízdo. Odchod nechtěl komentovat
Pražská policie přichází o dalšího člověka, který má blízko k dotační kauze Čapí hnízdo, v níž je obviněno celkem sedm lidí včetně premiéra a šéfa ANO Andreje Babiše. Podle informací serveru Neovlivní odchází náměstek pro kriminální policii a vyšetřování Ivan Smékal. Tedy další šéf vyšetřovatele Pavla Nevtípila, který má kauzu na starosti.
Odchod náměstka pro kriminální policii a vyšetřování Ivana Smékala, který podle serveru Neovlivní patří mezi legendy pražské policie, redakci potvrdila oficiálně pražská policejní správa.
10 důkazů kauzy Čapí hnízdo: Babišovy e-maily, dohled na staveništi, report banky i platba za akcie
Číst článek
Sám Smékal nechtěl důvody svého odchodu komentovat. Na postu náměstka ho zatím nahradila policistka Radka Drexlerová, která podle serveru dosud na pražské správě nepůsobila.
Pražskou policii přitom už v polovině května opustil její ředitel Miloš Trojánek. Ten zamířil do čela policie na Vysočině, které tehdy bylo více než rok prázdné.
Trojánek oficiálně odcházel z osobních důvodů na vlastní žádost. Od konce května vede pražskou policii Jan Ptáček.
Smékal podle serveru Neovlivní stál za vyšetřovatelem Pavlem Nevtípilem, který má kauzu Čapí hnízdo na starosti, proti zpochybňování jeho práce ze strany politiků včetně premiéra Andreje Babiše.
Kauza Čapí hnízdo: obě Babišovy děti tvrdí, že jsou duševně nemocné. Vyšetřovatelé jim to nevěří
Číst článek
Kromě něj se ho opakovaně zastával také tehdy ještě šéf pražských policistů Trojánek, a to navzdory tomu, že policie výroky politiků běžně nekomentuje.
Vyloučil mimo jiné politické zásahy do případu a odmítl spekulace o tom, že policie postupovala nezákonně.
„Pražská policie byla a je apolitická a řídí se výhradně zákony této země. V případě vyšetřování samotné kauzy Čapí hnízdo kriminalisté pracují v souladu s trestním řádem a pod dozorem Městského státního zastupitelství v Praze,“ prohlásil tehdy Trojánek.
Vyšetřování kauzy Čapí hnízdo
Policie chce podle posledních informací prodloužit lhůtu pro vyšetřování kauzy Čapí hnízdo do konce dubna. Jde přitom už o druhé prodloužení lhůty.
‚Populistické prohlášení bez obsahu.‘ Žalobce z kauzy Čapí hnízdo odmítá kritiku Bradáčové
Číst článek
Státní zástupce Jaroslav Šaroch, který na případ dohlíží, je pak kvůli kauze kritizován. A mimo jiné je mu vytýkáno právě to, že se vyšetřování táhne.
Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová v prosinci řekla, že Šaroch nepostupoval dostatečně důrazně a zcela efektivně.
Šaroch se proti tomu ale ohradil. V rozhovoru pro Deník N označil její prohlášení za populistické a bez obsahu.
„Dělám tu práci v rámci možností, které mám. Vždy je možné práci dělat lépe, rychleji, kvalitněji, ale záleží také na podmínkách, které dostanete a máte,“ uvedl také státní zástupce.
Policie je přesvědčena, že Babišovi spolupracovníci pod jeho dohledem účelově vyčlenili z holdingu Agrofert firmu Farma Čapí hnízdo. Její vlastnickou strukturu zastřeli tak, aby vypadala jako začínající podnik.
Společnost díky tomu uspěla se žádostí o evropské dotace pro malé a střední podniky a získala 50 milionů korun z evropských peněz na stavbu luxusního komplexu poblíž Benešova.
Spojení vyšetřovatele kauzy Čapí hnízdo s Rittigem? ‚Říkali mu Nevťa a spoléhali na něj,‘ uvádí rozsudek
Číst článek
Podle policejního obvinění přitom o Farmě Čapí hnízdo celou dobu skrytě rozhodoval Babiš, firma byla navíc propojena s tehdy jím vlastněným zemědělským gigantem Agrofert. Na dotaci tak podle policie, ale i Evropského úřadu proti podvodům (OLAF) nárok neměla.
Kvůli podezření z pokusu o dotační podvod je v kauze Čapí hnízdo stíháno celkem sedm lidí.
Je mezi nimi premiér Babiš i jeho manželka Monika Babišová, švagr Martin Herodes a Babišovy dvě dospělé děti – Andrej Babiš mladší a Adriana Bobeková.
Premiér Babiš obvinění z podvodu opakovaně odmítá. Celý případ je podle něj účelový a jde o kampaň vedenou proti němu.