Mayová neměla vůbec vyjednávat, říká Topolánek. V debatě o brexitu diskutoval s Jourovou či Kohoutem

Šlo ve vyjednávání o brexitu udělat něco jinak? Měli Britové jasněji definovat, co chtějí? Nebo se je evropská sedmadvacítka rozhodla potrestat za rozhodnutí unii opustit? A co bude brexit znamenat pro budoucnost Evropské unie? O tématu debatovali hosté veřejné debaty Českého rozhlasu Plus.

Video Brno (Aktualizováno: 20:12 28. 3. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

O otázkách spojených s brexitem debatovali eurokomisařka Věra Jourová, expremiér Mirek Topolánek, profesor právní filozofie Jiří Přibáň, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza a ekonom Pavel Kohout

Pokud jde o rozdělení britské společnosti na dva tábory mezi příznivce a odpůrce odchodu Velké Británie z Evropské unie, je poměr i po třech letech vyjednávání přibližně vyrovnaný. Podle ekonoma Pavla Kohouta je na vině i rétorika Bruselu, který podle něj Londýnu vyhrožuje a sám situaci dohnal k paralýze.

Eurokomisařka Věra Jourová s ním nesouhlasí. Za krokem, který Velkou Británii do současného stavu dostal, podle ní stálo i velké množství lží a dezinformací, kterým byli lidé vystaveni. EU podle Jourové vystupuje při vyjednávání o brexitu konzistentně. „Dnes vidíme, že unie vystupuje jednotně a stabilně. Neustále čekáme, co zazní z Británie,“ uvedla s tím, že ze strany sedmadvacítky nevidí žádné zádrhely.

Podle Mirka Topolánka nese značnou část viny za současný vývoj britská premiérka Theresa Mayová. Připomněl, že Mayová původně byla proti brexitu a podle českého expremiéra neměla o brexitu vůbec vyjednávat.

Jiří Přibáň k věci uvedl, že Velká Británie nevnímá státní suverenitu podobně jako Česko. „Zná suverenitu parlamentu, ale teď nastala paradoxní situace, kdy referendum zvýšilo přímou demokracii, ale zároveň zůstal zodpovědný parlament,“ dodal.

Všechny možnosti brexitu. Mayová hraje vabank, stále není jasné, kdy a jak Britové odejdou

Číst článek

Hra o brexit

Britská premiérka Theresa Mayová ve čtvrtek pokračovala v přesvědčování svých kolegů v parlamentu, aby schválili její brexitovou dohodu s Bruselem. Zatímco její mluvčí uvedl, že se Mayová schází se zástupci své Konzervativní strany i s představiteli severoirské Demokratické unionistické strany (DUP), unionisté tvrdí, že žádná jednání nechystají. Dolní sněmovna má debatu o brexitu na programu v pátek, podle médií však není jisté, zda a o čem budou poslanci vlastně hlasovat.

Podle svého mluvčího se Mayová stále domnívá, že její dohoda je tou nejlepší možnou. Vládní návrh rozvodového ujednání se zbytkem Evropské unie, který britští poslanci již dvakrát výraznou většinou odmítli, stále nemá jistou podporu většiny zákonodárců, hlasovat proti němu se podle stínového ministra pro brexit Keira Starmera chystají i labouristé. Mayová přislíbila, že po případném schválení dohody by opustila post ministerské předsedkyně.

Hlasování v parlamentu

V dolní komoře britského parlamentu se ve středu hlasovalo o tom, zda bude brexit odložen. Dolní komora nakonec pohodlnou většinou schválila opatření, které jeho datum mění. Z původního 29. března se odsouvá na 12. duben, popřípadě 22. květen, pokud by Dolní sněmovna tento týden schválila dohodu o brexitu. Odklad brexitu podpořilo 441 poslanců, proti jich hlasovalo 105.

„Potvrzeno, brexit tento pátek nebude,“ komentoval výsledek hlasování na twitteru Matt Dathan z bulvárního listu The Sun.

Na obou termínech odkladu se minulý týden v reakci na britskou žádost shodlo zbývajících 27 členských zemí EU. Londýn původně navrhoval prodloužení vyjednávacího období do 30. června, EU27 ale schválila pouze dvouměsíční odklad do 22. května, a to pod podmínkou, že tento týden Dolní sněmovna schválí dohodu o vystoupení z unie.

Michael Rozsypal, dbr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme