Kolik by v obchodech stály potraviny, pokud by velká část z nich každou chvíli nebyla v nějaké slevě? Nikdo už neví. Situace je nepřehledná, soudí Potravinářská komora, sdružující výrobce jídla.
V sobotu se do sbírky zapojilo 2250 kamenných obchodů a více než 5000 dobrovolníků. Sbírka navíc pokračuje na šesti e-shopech. Sbírky se každoročně konají na jaře a na podzim.
Zavřené musí mít jen obchody s rozlohou nad 200 metrů čtverečních. Zajít nakoupit tak lidé můžou do drobných prodejen. Je ale dobré na to příliš nespoléhat, řada z nich totiž dobrovolně zavírá.
„Je v zájmu naší země, aby Česko více mluvilo do hospodářské politiky Unie,“ říká Prouza. „Myslím, že se v tom projevuje jistá omezenost vlády. Nadřazuje ekonomiku všemu ostatnímu,“ oponuje Špidla.
Český rozhlas a server iROZHLAS.cz zjišťovaly ceny potravin po celém Česku už počtvrté a znovu se potvrdilo, že jsou v supermarketech v jednotlivých městech prakticky totožné.
Až 19 procent firem zredukovalo počet benefitů, 17 procent snížilo jejich výši. A 9 procent firem benefity zrušilo úplně. Výjimkou jsou stravenky, které poskytuje skoro 90 procent zaměstnavatelů.
Cena kakaa v týdnu překročila rekordní hranici 10 tisíc dolarů za tunu, to je přes 230 tisíc korun. Od loňska přitom kakao zdražilo už víc než čtyřikrát.
Rozhovor s viceprezidentem Hospodářské komory a šéfem Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomášem Prouzou o problémech zemědělců a zda protesty něco změní.
„Zelená nafta“ je nárok na vrácení části spotřební daně z minerálních olejů prokazatelně spotřebovaných pro zemědělskou prvovýrobu. Proti zvýšení daně farmáři protestují v Německu či ve Francii.
Shodné ceny u stejného zboží nebo rozdíl jen pár haléřů. Tak dopadlo srovnání cen redaktory Radiožurnálu a webu iROZHLAS.cz v prodejnách sedmi největších obchodních řetězců.
K uctění památky obětí čtvrteční střelby na pražské Filozofické fakultě Univerzity Karlovy vyhlásila vláda na sobotu státní smutek. Svůj program kvůli státnímu smutku upravily i některé adventní trhy.
Podle prezidenta Svazu obchodu Tomáše Prouzy český průmysl nebyl připravený na situaci drahých energií. „Není možné říct, že za to může každý ostatní než jenom obchodníci,“ říká ministr Výborný.
„V této odpovědi je vzácná shoda napříč českou populací. Skutečně: mladí, staří, ženy, muži z měst, z venkova. Na prvním místě prodejci, a pak až ti další,“ říká Ivan Cuker ze společnosti Median.
„To, že pan ministr z toho udělal příběh o zdražování obchodů, to mi přijde velmi nefér. Místo toho, aby jednal s dodavateli, kteří ty ceny zvedají, tak to hází na nás,“ komentuje Prouza.
O situaci na trhu jednal s prezidentem Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomášem Prouzou a zástupci obchodních řetězců v pondělí ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).
Od začátku příštího roku nelze počítat s poklesem cen potravin, když mají růst ceny energií. Snížení daně z přidané hodnoty o tři procenta se proto nemůže projevit, uvedla šéfka Potravinářské komory.
Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) už má jasno, kdo může za vysoké ceny potravin. S jeho závěry ale nesouhlasí zemědělci, potravináři ani obchodní řetězce.
„Český růst se v podstatě zastavil okolo roku 2009. Třeba Polsko roste mnohonásobně rychleji,“ upozorňuje ve vysílání Radiožurnálu viceprezident Hospodářské komory Tomáš Prouza.
Hlavní změnou v novele o ochraně spotřebitele je to, že prodávající musejí spotřebitele informovat o nejnižší ceně, za kterou výrobek prodávali v posledních třiceti dnech před poskytnutím slevy.
Lidé s vysokými příjmy se teď víc než inflace bojí rozpadu demokracie, vlivu dezinformací a posílení extremistických nálad ve společnosti. To považuje na největší hrozbu 54 procent vysokopříjmových.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže může díky novele zákona o významné tržní síle kontrolovat stovky subjektů od zemědělců přes potravináře až po obchodníky.