Kytovec ruským špionem? K běluze u norských břehů s elektronickým zařízením na těle se nikdo nehlásí
Ruská armáda ani jiné organizace se nehlásí ke kytovci, kterého v Norsku podezírali ze špionáže. Běluhu objevili koncem dubna u norských břehů s podezřelým elektronickým zařízením na těle. Případ od té doby zaměstnává norská i ruská média.
Bývalý velitel Severní flotily admirál Vjačeslav Popov prohlásil, že flotila běluhy pro vojenské účely nepoužívá. Uprchlý kytovec byl podle něj nejspíš součástí vědeckého programu a kamera připevněná k trupu měla sledovat jeho pohyb.
Vedoucí výzkumného programu Ruské akademie věd pod názvem Běluha – bílá velryba Dmitrij Glazov ale agentuře Interfax řekl, že v Petrohradě existuje ústav, který s vojáky na tomto projektu úzce spolupracuje.
Nejjižnější záznam výskytu běluhy v Británii. V Temži plave kytovec běžně žijící u pobřeží Grónska
Číst článek
Konkrétně byli podle něj velrybí rozvědčíci nasazeni při Olympiádě v Soči a pobočka ústavu působí i v severním ruském přístavu Murmansk.
„Je to ochočené zvíře, které je zvyklé dostávat krmení, proto se nebálo kontaktu s rybáři,“ řekl již před časem profesor Audun Rikardsen z norské arktické univerzity v Tromsö.
Britský deník The Guardian poté připomněl, že Rusko v minulosti několikrát usilovalo o výcvik různých kytovců k vojenským účelům. Naposledy o tom informovala v roce 2017 ruská armádní televize Zvezda.
V roce 2016 si tamní ministerstvo obrany pořídilo pět delfínů v hodnotě v přepočtu asi 536 tisíc korun, napsal list, který se odvolává na veřejné vládní dokumenty.